شاخص

کارنامه اردیبهشت ماه شرکت های کارگزای فعال در بازار سرمایه با خرید و فروشی در حدود  ۱۳۸ هزار میلیارد منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بررسی دقیق‌تر عملکرد کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد این نهادهای مالی، نخستین ماه سال ۱۴۰۰ را با خرید و فروش بیش از ۱۸۵هزار میلیارد تومانی آغاز کردند. روند مزبور در اردیهشت ماه سال ۱۴۰۰ به حدود ۱۳۸ هزار میلیارد تومان رسید.

جزئیات خرید و فروش های ثبت شده توسط این نهادهای مالی در اردیبهشت ماه امسال نشان می دهد که در مجموع ۱۳۸ هزار میلیارد تومان معامله توسط ۱۱۱کارگزاری فعال در بازار سرمایه شکل گرفته است. در این میان ۸۴.۳ هزار میلیارد تومان از این رقم یعنی بیش از ۶۰ درصد از کل دادوستد ها در اختیار مبادلات آنلاین بوده است. همچنین ۵۲۷ میلیارد تومان نیز به خرید و فروش از سوی بازارگردان ها تعلق داشته و مابقی نیز رقمی در حدود  ۵۳ هزار میلیارد تومان حجم معاملات عادی در خرید و فروش سهام در این نهادهای مالی بوده است.

همچنین بررسی عملکرد این کارگزاری ها به تفکیک فعالیت در انواع اوراق و بازار نشان می دهد که این نهادهای مالی در ماه گذشته خرید و فروش بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در خرید و فروش اوراق در بازار بدهی داشته اند. همچنین در بخش بازار اوراق مشتقه نیز  معاملات این نهادهای مالی به بیش از ۴۶۸ میلیارد تومان رسیده است. در همین راستا ۱۸.۵هزار میلیارد تومان از خرید و فروش کارگزاری ها در ماه گذشته مربوط به معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس بوده است.

بیشترین خرید و فروش ها در اختیار کدام کارگزاری ها بود؟

بررسی روند بیشترین خرید و فروش های صورت گرفته در این کارگزاری ها، نشان می دهد که درصد بالایی از خرید و فروش‌ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود. به‌طوری‌که کارگزاری مفید به تنهایی حدود ۲۰ درصد از کل خرید و فروش های ثبت شده را در اردیبهشت ماه به خود اختصاص داد و معاملات این کارگزاری به ۲۶.۷ هزار میلیارد تومان رسید. همچنین این کارگزاری بیشترین فعالیت را در حوزه معاملات آنلاین داشته است. به طوری که ۲۶ هزار میلیارد تومان از خرید و فروش های کارگزاری مفید به صورت آنلاین بوده است. این عدد ۹۷ درصد از کل معاملات ماه گذشته کارگزاری مفید را تشکیل می دهد.

در ادامه برترین کارگزاری ها در اردیبهشت ماه، نام کارگزاری آگاه قرار گرفت. این کارگزاری در ماه گذشته دادوستد حدود ۱۱ هزار میلیارد تومانی را ثبت کرد. سهم این کارگزاری از کل مبادلات به بیش از  ۴ درصد رسید. در ادامه نیز کارگزاری بانک پاسارگاد رتبه سوم را با خرید و فروش بیش از ۹.۳ هزار میلیارد تومانی به خود اختصاص داد. البته ۳.۶ هزار میلیارد تومان از این رقم به بازارگردانی الگوریتمی این کارگزاری در بخش سهام تعلق داشت.

شرکت کارگزاری توسعه معاملات کیان نیز ماه گذشته را با خرید و فروش بیش از ۴.۴ هزار میلیارد تومانی سپری کرد و در رتبه چهارم جای گرفت. کارگزاری شرکت کارگزاری مبین سرمایه ، کارگزاری بانک پارسیان و شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن نیز هر کدام معاملاتی در محدوده ۳ هزار میلیارد تومان، در رتبه های بعدی جای گرفتند. کارگزاری صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار نیز در ماهی که گذشت بیشترین فعالیت را در زمینه بازار اوراق مشتقه داشت. به  این ترتیب، در حالی معاملات این کارگزاری به ۲.۹ هزار میلیارد تومان رسید که ۱۶۵میلیارد تومان از این رقم به معاملات بازار اوراق مشتقه تعلق داشته و مابقی خرید و فروش معمولی سهام بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =
test