صحرایی

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه مولفه های اقتصادی بازار روند مثبتی دارد و قیمت کامودیتی ها رو به رشد است، همچنین قیمت نفت تثبیت شده و نرخ فروش محصولات شرکت ها نیز قابل توجه است، تاکید کرد: با توجه به حمایت های همه جانبه ای که حاکمیت انجام داد، یعنی دولت در راس و سایر قوا نیز در حمایت از بازار وارد عمل شدند، مقررات خوبی در راستای حمایت از سهامداران خرد تصویب و منابع مالی موثری به شکل های مختلف به بازار تزریق شده و آخرین رقم، مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بود که صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تزریق کرده و این روزها شاهد آن هستیم که به تناسب شرایط بازار و در راستای نقدشوندگی بازار، اقدامات لازم انجام می شود.

دکتر علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ضمن بیان اینکه بازار سرمایه، دوران تثبیت را می گذراند، گفت: با توجه به حمایت های همه جانبه ای که حاکمیت انجام داد، یعنی دولت در راس و سایر قوا نیز در حمایت از بازار وارد عمل شدند، مقررات خوبی در راستای حمایت از سهامداران خرد تصویب و منابع مالی موثری به شکل های مختلف به بازار تزریق شده و آخرین رقم، مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بود که صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تزریق کرده و این روزها شاهد آن هستیم که به تناسب شرایط بازار و در راستای نقدشوندگی بازار، اقدامات لازم انجام می شود.

مدیر عامل بورس تهران در پاسخ به این سوال که سرانجام انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق تبعی چه شد؟ توضیح داد: برنامه ورود منابع به بازار اقدام بسیار مفیدی است که با تلاش دکتر محمدعلی دهقان دهنوی و با مشارکت حقوقی های بزرگ بازار و نهاد های مالی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده شرکت های بزرگ و بنیادی که وزن اصلی ارزش بازار را تشکیل می دهند پای کار آمده اند، افزود: تا کنون در بورس تهران انتشار  ۱۳۵۰ میلیارد تومان اوراق تبعی، قطعی شده که اول هفته آتی روی نمادهای شستا، فولاد کویر، شرکت های هلدینگ خلیج فارس  و چند نماد دیگر اجرا و مستقیما از سهام سهامداران خرد حمایت خواهد شد. ابزار این کار هم اوراق اختیار  فروش تبعی است که از سال ۹۱ در بازار سابقه اجرا دارد.

مدیرعامل بورس تهران، کف تضمین برای این اوراق را  ۲۰ درصد دانست و گفت: سهامدار عمده یا منتشر کننده این اوراق، به کسانی که این سهام را تا یکسال دیگر حفظ کنند، اطمینان داده است که حداقل ۲۰ درصد بازدهی را دریافت می کنند. این اتفاق چند ویژگی دارد. از جمله بیانگر آن است که بنگاهی که این اوراق را منتشر کرده، نسبت به عملکرد خود در حوزه تولید کالا و خدمات و سودآوری مجموعه خود مطمئن است.

وی افزود: دیگر مزیت این است که افزایش قیمت احتمالی سهم نیز متوجه سهامدار خرد خواهد بود. به همین دلیل از اوراق اختیار فروش تبعی به عنوان ابزار هیبریدی یاد می شود.

به گفته دکتر علی صحرایی، همچنین تاکنون از مبلغ ۲۴ هزار میلیارد تومانی که برای اوراق اختیار فروش تبعی پیش بینی شده، انتشار هزار و ۵۰ میلیارد تومان دیگر هم از سوی شرکت ها درخواست شده بود که اجرایی می شود. ثبهسا، ثامید، ونوین، وقرن، وبهمن به عنوان نمادهای دارایی پایه انتخاب شده اند و سهامداران عمده، این منابع را در مجموعه خود صرف حمایت می کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، درخواست انتشار ۳۵۰۰ میلیارد تومان دیگر هم ارسال شده که مدارک این شرکت ها در حال بررسی است و زمانی که تعهداتشان انجام شد، اخبار مربوط به آن توسط معاونت بازار اعلام می شود.

وی با بیان اینکه این موضوع به طور مستمر در حال پیگیری است تا اجرایی شود، افزود: البته به طور معمول شکل گیری چنین روندهایی، با مشکلاتی  هم مواجه می شود اما اگر سهامدارانی که متعهد به انجام آن هستند اقدامات لازم را اجرایی نکنند، شرکت بورس تهران این موارد را به بازار اعلام می کند.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه مولفه های اقتصادی بازار روند مثبتی دارد و قیمت کامودیتی ها رو به رشد است، قیمت نفت تثبیت شده و نرخ فروش محصولات شرکت ها نیز قابل توجه است، تاکید کرد: در چنین شرایطی ضروری است شرکت ها علاوه بر وظایف شرکت داری خود از منافع سهامدارانشان حمایت کنند، یا اگر می بینند که سرمایه سهامداران به ویژه سهامداران خرد بی آنکه مولفه های بنیادی بازار دستخوش تغییر شده باشد تحت تاثیر قرار گرفته، در راستای حفظ ثروت سهامداران، اقدامات لازم را انجام دهند. این کار در دنیا معمولا از طریق سهام خزانه انجام می شود. در کشور ما نیز با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، به سهامداران خرد اطمینان داده می شود که هم از مزایای حداقل بازده سایر گزینه های بدون ریسک مانند سپرده های بانکی برخوردار و هم با افزایش قیمت ها از سود نقدی حاصل از سهامداری خود برخوردار می شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های چندرسانه‌ای

test