مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و اجرای آن ، فعالیت های سوداگری را از توجیه خواهد انداخت، گفت: اگر تصویب این لایحه در سال های پیش اتفاق افتاده بود امروز شاهد تلاطم در بازارها نبودیم .

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، غلام رضا شریعتی اندراتی افزود: لایحه مالیات بر عایدی سرمایه ضد نگاه سرمایه ای در بازارهای اقتصادی است. این مالیات در واقع نوعی مالیات بر سوداگری است تا نقدینگی‌هایی که برای سوداگرای وارد بازار می‌شود به سمت تولید رود و ایجاد اشتغال  کند.

وی تاکید کرد: قطعا باید ساختارهای اقتصادی به گونه ای باشد که سرمایه های خرد و کلان به سمت بازار تولید هدایت شود، نه آنکه افراد به دلیل خلاء قانونی بتوانند اقدام به معاملات مکرر کرده و از این محل، به سودهای کلان دست پیدا کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و اجرای آن از سوی دولت، منافع بازارهای اقتصادی به فعالان واقعی خواهد رسید، به طور مثال با ایجاد منع قانونی برای فعالیت دلالان در بازار مسکن، واحدهای مسکونی موجود در بازار به خریداران واقعی می رسد.

شریعتی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل بروز تلاطم در بازارهای اقتصادی کشور، نبود ساختار مناسب برای معاملات و انجام فعالیت های اقتصادی است، چارچوبی که تاکنون حاکم بوده، زمینه را برای فعالیت دلالان و افراد با نگاه سرمایه ای فراهم می‌کند، این در حالی است که در کشورهای دیگر، اجازه فعالیت سوداگرایانه به افراد داده نمی شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: یکی از بازارهای اقتصادی که در چند سال اخیر به دلیل فعالیت های سوداگرایانه، آسیب جدی دیده، بازار مسکن است، در شرایط کنونی شاهدیم که افراد با سرمایه های کلان اقدام به خرید گسترده مسکن کرده و با انباشت آنها، مسکن خریداری شده را پس از مدتی با قیمت بالاتر به فروش می رسانند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: اصلاح زیرساخت‌های مالیاتی از مواردی است که با اجرای طرح‌هایی همچون طرح مالیات بر سوداگری تحقق پیدا می‌کند و قطعا اگر این اصلاحات رخ دهد، وضعیت اقتصادی کشور بهبود می‌یابد و بسیاری از معضلات اقتصادی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مرتفع می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها