خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

ظرفیت های بازار سرمایه، پیشران اقتصاد هوشمند

دکتر فرهاد دژپسند با تاکید بر اینکه، هوشمند سازی اقتصاد یک انتخاب نیست بلکه الزام و ضرورت رشد و توسعه است، گفت: در حال حاضر کشورهایی از نظر فنآوری اطلاعات و کاربرد آن در دولت الکترونیک و اقتصاد هوشمند از ما سبقت گرفته اند که ما به لحاظ زمانی و زیر ساختی نسبت به آنها تقدم داشتیم. وزیر امور اقتصادیی و دارایی گفت: هر چقدر در گذشته (به ویژه در نیمه دوم دهه ۸۰ شمسی) حرکت ما برای حرکت به سمت تحقق دولت الکترونیک و تحقق اقتصاد هوشمند، کند و دارای نوسان بود، در سه سال اخیر، عملکردمان سرعت گرفته و تمرکز زیادتر شد؛ کما اینکه شاهدیم شخص رییس جمهور جلسات شورای عالی فنآوری اطلاعات را مدیریت می کند و از دست اندرکاران، گزارش گیری می کند.

مشاهده کل خبر

سرآغاز فصل جدید نوآوری‌های بازار سرمایه

دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، ابراز داشت: سازمان‌ها همواره با طیف وسیعی از پیشنهادات و ایده‌های متنوع برای اجرا روبه‌رو هستند که برخی از آنها در نگاه اول قابل اجرا و بعضی دیگر غیرقابل اجرا به نظر می‌رسند. وی با اشاره به اینکه در میان ایده‌های قابل اجرا و غیرقابل اجرا، ایده‌های متنوعی با درجات مختلف ریسک‌ نیز وجود دارند، افزود: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند که پیشنهادات قبل ازآنکه رد شوند، در یک محیط تحت نظارت و بدون قوانین دست و پاگیر آزمایش شود.

مشاهده کل خبر

فرآیندهای تقویت بازار با قدرت انجام می شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: براساس مصوبات سران قوا باید معادل ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق شود که تاکنون معادل ریالی ۵۰ میلیون دلار آن واریز شده است. برای واریز مابقی در حال رایزنی هستیم که امیدواریم به زودی واریز شود. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، در حاشیه مراسم رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه در جمع خبرنگاران به رونمایی از سامانه «محیط آزمون تنظیم‌گری» اشاره کرد و گفت: محیط آزمون تنظیم‌گری، فضای خاصی است، ایده‌های جدیدی وجود دارند که می توانند منجر به طراحی ابزارها و محصولات جدید در بازار سرمایه شوند اما به دلیل اینکه به اندازه کافی شناخته شده نیستند ابتدا در فضایی محدودتر که دارای مقررات کمتری هستند به صورت آزمایشی اجرا می‌شوند، خطاهای آن گرفته و اصلاح می‌شود و بعد از طراحی و تنظیم مقررات مناسب در محیط اصلی بازار سرمایه راه‌اندازی می‌شوند تا همه مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

مشاهده کل خبر

نگاهی بر آخرین مصوبات هیات مدیره سازمان بورس

نائب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار کرد: به منظور توسعه و تقویت جایگاه نهادهای مالی در بازار سرمایه و ارائه خدمات بهتر به سرمایه گذاران در بازار سرمایه، با توجه به تقاضای فعالان بازار سرمایه در خصوص تاسیس شرکت کارگزاری، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار صدور مجوز تأسیس و فعالیت شرکت کارگزاری را در دستور کار خود قرار داد. محمدحسن ابراهیمی اضافه کرد: هیات مدیره سازمان، نسخه اولیه دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری را در جلسه مورخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تصویب کرد و این دستورالعمل را در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه قرار داد تا فعالان بازار سرمایه بتوانند نظرات خود را درخصوص این دستورالعمل به سازمان ارسال کنند. شایان ذکر است، نسخه نهایی دستورالعمل صدور مجوز تأسیس و فعالیت کارگزاری در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.

مشاهده کل خبر

حرکت نقدینگی به سمت بازارسرمایه

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه مولفه های اقتصادی بازار روند مثبتی دارد و قیمت کامودیتی ها رو به رشد است، همچنین قیمت نفت تثبیت شده و نرخ فروش محصولات شرکت ها نیز قابل توجه است، تاکید کرد: با توجه به حمایت های همه جانبه ای که حاکمیت انجام داد، یعنی دولت در راس و سایر قوا نیز در حمایت از بازار وارد عمل شدند، مقررات خوبی در راستای حمایت از سهامداران خرد تصویب و منابع مالی موثری به شکل های مختلف به بازار تزریق شده و آخرین رقم، مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بود که صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تزریق کرده و این روزها شاهد آن هستیم که به تناسب شرایط بازار و در راستای نقدشوندگی بازار، اقدامات لازم انجام می شود.

مشاهده کل خبر

آغاز رسمی بهره‌برداری از محیط‌های آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازارسرمایه

حمید حسن ­آبادی از راه ‌­اندازی محیط ­های آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) برای کسب و کارهای نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های نوین در در بازار سرمایه خبر داد. مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه بیان کرد: امروز پس از ماه ­ها کسب تجربه در ارائه خدمات گوناگون به استارت‌­آپ ­ها، فین­تک‌­ها و سایر بازیگران اکوسیستم نوآوری در بازار سرمایه، سندباکس بازار سرمایه راه اندازی شد تا محیطی که با شرایط بازار واقعی شبیه ­سازی شده است، برای تست و توسعه نوآوری ­های مالی در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

مشاهده کل خبر

بررسی مشکلات و چالش های سیمان در میز صنعت سازمان

سرپرست اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس، آخرین اقدامات سازمان در خصوص برگزاری میز صنعت سیمان را تشریح کرد. جعفر سلطانی گفت: بر اساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، یکی از وظایف سازمان بورس؛ اتخاذ تدابیر و انجام اقدامات به منظور حمایت از حقوق و منافع سرمایه گذاران در بازار سرمایه است. سازمان بورس در این مسیر تمام تلاش خود را به کار گرفته تا نیازها و خواسته های به حق صاحبان صنایع فعال در بازار سرمایه را به مسئولین ذیربط در هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی منتقل کرده و تسهیل امور و رفع موانع توسعه شرکت ها را تا حصول نتیجه و هموار کردن فرآیند کسب و کارهای تولیدی در کشور پیگیری کند.

مشاهده کل خبر

کلیات اساسنامه و امیدنامه «صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهرمی» تصویب شد

رضا نوحی از تدوین مقررات مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری سهامی اهرمی با امکان سرمایه‌گذاری همزمان سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و ریسک‌­پذیر خبر داد و گفت: این نخستین نوع صندوق سرمایه‌گذاری خواهد بود که هم‌زمان از هر دو سازوکار صدور و ابطال و بورس­‌ها جهت سرمایه‌گذاری و انتقال مالکیت واحدهای سرمایه‌­گذاری بهره می‌گیرد. رئیس اداره امور صندوق ­های سرمایه­ گذاری سازمان بورس در این خصوص گفت: مقررات مربوط به این نوع از صندوق ­های سرمایه‌گذاری طوری تدوین شده است که صندوق ملزم به رعایت نصاب صندوق­ های سهامی است. در این صندوق ­ها عمده پرتفوی صندوق را سرمایه ­گذاری در سهام و حق تقدم سهام تشکیل خواهد داد؛ همچنین مدیریت پرتفوی صندوق به شکل فعال بوده و مدیر صندوق می­ تواند بر اساس نصاب تعریف شده، نسبت به سرمایه ­گذاری در سهام و حق تقدم سهام اقدام کند.

مشاهده کل خبر

مالیات بر عایدی سرمایه، سدی در برابر سوداگران

رییس هیات مدیره سبدگردان کارا گفت: به نظر من، حتی جا داشت اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در سال های قبل و پیش از این انجام شود، اما باید گفت تصویب و اجرای آن در همین مقطع هم اثرات مثبتی بر بازار ها و حتی بازارسرمایه خواهد داشت، زیرا در این شرایط امکان ورود نقدینگی به سمت تولید بیش از گذشته فراهم خواهد شد. به گفته علی خسروشاهی، از آنجا که بازارسرمایه از طرح مالیات بر عایدی معاف شده است، باید گفت که اثر سویی در این بازار ندارد؛ از طرف دیگر و در دیگر بازارها، با نگاهی به روح این قانون باید گفت اجرای این طرح اثرات مطلوبی بر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد داشت و سدی بر فعالیت سوداگران خواهد بود.

مشاهده کل خبر

اصلاح زیرساخت‌های مالیاتی؛ انتقال پول به بازارهای مولد

مدیرعامل سبدگردان فراز معتقد است که موضوع مالیات بر عایدی سرمایه پایانی برای رفتار سوداگرانه در بازارهای مختلف است و منجر به انتقال نقدینگی به بازارهای مولد می شود. بابک اسماعیلی در خصوص تصویب مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع تجربه موفقی در سایر کشورها است که نشان داده از این طریق می توان دست سوداگران را از بازارهای مختلف کوتاه کرد. لایحه مالیات بر عایدی سرمایه باعث می شود تا نقدینگی از بازارهایی که دلالان حرف اول آن را می زنند به بازارهای مولد تغییر مسیر دهد.

مشاهده کل خبر

هدایت جریان نقدینگی به بازار سرمایه با طرح مالیات بر عایدی سرمایه

مدیر تحلیل گروه صنعتی و معدنی امیر در خصوص طرح جدید مالیات بر عایدی سرمایه بیان داشت: دولت برای جبران کسری بودجه علاوه بر افزایش پایه پولی که به عنوان چاپ پول هم شناخته می شود، که بسیار مخرب و تورم زاست ، تصمیم گرفت تا با افزایش واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای و همچنین بازنگری در مقررات مالیات، مسیر جدیدی را برای جبران این کسری بودجه ایجاد کند. به گفته محمدابراهیم سماوی، با توجه به کاهش شدید درآمدهای ارزی به خصوص پس از نقض معاهده برجام توسط دولت آمریکا و ادامه کاهش درآمدهای دلاری دولت، با افزایش کسری بودجه مواجه بودیم. به همین ترتیب، دولت با بازنگری در مقررات مالیاتی، سیاست های جدیدی در پیش گرفت.

مشاهده کل خبر

مالیات بر عایدی سرمایه، اقدامی در راستای جراحی اقتصادی کشور

به گفته یک کارشناس بازارسرمایه، بازار سرمایه تنها بازاری است که سبب هدایت نقدینگی به سمت تولید می شود. رونق این بازار می تواند متغیرهای اقتصادی کشور را در سطح کلان بهبود دهد. بهبود تولید ناخالص داخلی، رشد اقتصادی، کنترل تورم، کاهش بیکاری برخی از این موارد هستند. در نظر داشته باشید که رونق این بازار همچنین می تواند در سطح خُرد به افراد جامعه کمک کند تا در اقتصاد تورمی موجود، بتوانند قدرت خرید خود را حفظ کنند و هم از طریق بازدهی که در این بازار به دست می‌آورند، ثروت خود را افزایش دهند. مهدی آسیما تصریح کرد: در نتیجه می‌توان گفت، هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه می تواند علاوه بر بهبود شرایط بنگاه ­های اقتصادی و دولت، منافع سرمایه گذاران خرد و عموم مردم را به دنبال داشته باشد.

مشاهده کل خبر

طرح مالیات بر سوداگری، در صورت تمرکز بر ارزش پول ملی موجب رونق تولید می شود

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه بیان داشت: حجم قابل ملاحظه ای از نقدینگی و سرمایه ها در کشور به جای فعالیت های تولیدی در فعالیت های سوداگرانه متمرکز می شود و به همین ترتیب، می توان گفت نفس طرح این موضوع در مجلس اقدام خوبی است که می تواند تا حدودی فشارهای ناشی از افزایش قیمت ها را بر مردم کاهش دهد. همایون دارابی افزود: باید در این میان به چند نکته دقت کافی داشته باشیم. نکته اول این که این طرح با کاهش ارزش پول ملی در هم آمیخته نشود . بعضی مواقع چیزی را عایدی سرمایه می دانیم که نتیجه آن کاهش ارزش پول ملی می شود . به همین خاطر باید در نحوه اجرای این مالیات ها دقت لازم صورت گیرد تا خلط مبحث ایجاد نشود.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه