هامونی

با طراحی و راه اندازی گواهی مشارکت امکان تامین مالی جمعی برای بنگاه های کوچک و متوسط فراهم شده است تا از یک روستایی با یک کارگاه کوچک فرشبافی تا یک شرکت دانش بنیان امکان دستیابی به سرمایه مورد نظر را پیدا کنند.

امیر هامونی با اشاره به طراحی این ابزار جدید مالی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: ابزار گواهی مشارکت به عنوان یک ابزار نوین مالی و کارامد با همکاری شورای عالی بورس، سازمان بورس، فرابورس، وزارت ارتباطات و اطلاعات و وزارت صمت راه اندازی شد تا از طریق این ابزار امکان تامین مالی جمعی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط فراهم شود.
مخاطب اصلی پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، استارت‎آپ‌ها، شرکت‌های دانش‎ بنیان، شرکت‌های کوچک و متوسط، کسب‌وکارهای کوچک مقیاس، اصناف، کارگاه‎های صنعتی در شهرها و روستاها هستند. به بیانی دیگر، تمامی این‌ها می ‌توانند از طریق پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، تامین مالی کرده و به بازدهی و رشد برسند و همچنین به اشتغال‎زایی در کشور کمک کنند.

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران ادامه داد: این پلتفرم‌ها به افراد اجازه می‌دهد به میل خود در کسب‌وکارهای مختلفی در زمینه‌هایی همچون آی‌تی، بهداشت و سلامت، حمل‌و نقل، نانو تکنولوژی و... سرمایه‌گذاری کنند. این پلتفرم‌ها در طرف مقابل برای کسب‌وکارها موقعیتی را فراهم می‌کنند که بتوانند در مراحل ابتدایی کار خود سرمایه مورد نیاز برای شروع را جذب کنند.
این مقام مسوول سقف سرمایه‌گذاری در این پلتفرم را تا ۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: تامین مالی در اینجا کاملا از جنس سهامداری است و مشارکتی که در آن صورت می‎گیرد، از نوع عقد شراکت است. به عبارت دیگر، از طریق این ابزار افراد می توانند به تامین مالی یک کارگاه فرشبافی کوچک تا یک شرکت استارت‌آپی یا دانش بنیان کمک ‌کنند و در سود یا زیان آن شریک شوند که سهم آنها تحت عنوان "گواهی مشارکت" تلقی می‌شود.
به گفته مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی ابزاری نوین برای کسب‌وکارهای نوپا است که برخلاف جهت روش‌های سنتی جذب سرمایه عمل می‌کنند. در این روش به جای اینکه یک کارآفرین طرح خود را به موسسات مالی و سرمایه‌گذاران ارائه دهد و برای جلب نظر آنها تلاش کند، ایده خود را در یکی از پلتفرم‌های کراودفاندینگ معرفی می‌کند. در این پلتفرم‌ها برای تمام افراد با سرمایه های حداقلی این فرصت مهیا است که اگر به ایده کسب‌وکاری علاقمند هستند، با هر حجم سرمایه‌ای در آن سرمایه‌گذاری کنند و در رشد و پیشرفت آن سهیم شوند.
وی نامه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در اواخر اردیبهشت امسال را مد نظر قرار داد و افزود: طبق نامه دکتر دهقان دهنوی به سازمان امور مالیاتی و براساس بند ۲۴ ماده یک اوراق بهادار، این گواهی مشارکت، مشمول ابزارهای نوین مالیاتی شده است و از آنجا که طبق ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ابزارهای مالی معاف از مالیات هستند، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی نیز معاف از مالیات نقل‌وانتقال و همچنین معاف از مالیات ارزش افزوده هستند.
هامونی با اشاره به دستورالعمل مصوب شورای‌عالی بورس تصریح کرد: بر اساس این دستورالعمل، فرابورس ایران به عنوان رگولاتور پلتفرم‌های تامین مالی جمعی معرفی و به رسمیت شناخته شده است و کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی در فرابورس موافقت اصولی فعالیت به سکوهای تامین مالی جمعی می‌دهد
وی از انواع مختلف‌ تامین مالی جمعی در کشور یاد کرد و اذعان داشت: در تامین مالی جمعی مبتنی بر اهدا که در آن پلتفرم‌های خیریه فعالیت دارند، نیازی به اخذ مجوز از فرابورس وجود ندارد. اما پلتفرم‎های حوزه شراکت باید برای ادامه فعالیت خود از کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی فرابورس موافقت اصولی کسب کنند؛ در غیر این‌صورت سایت‎‌ آن‌ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فیلتر خواهد شد.
مدیرعامل فرابورس ایران در انتهای گفت‌وگوی خود با "سنا" به اسامی پلتفرم‌های دارای موافقت اصولی اشاره کرد و ابراز داشت: دونگی، کارن کراد، پارس فاندینگ، فاینتک (هم آفرین)، ققنوس و آی بی کراد، پلتفرم‌هایی هستند که تا اکنون ضمن اخذ موافقت اصولی فرابورس، مشغول به فعالیت هستند و دیدگاهان نوین، لوتوس پارسیان، رویش کوثر، ایفا، هوشمند امین، حلال فاند، رایان پایا، شناسا و کسب‌وکار رضوی، پلتفرم‌های دیگری هستند که موافقت اصولی را کسب کرده‌اند، اما هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند.

*خبرنگار: محبوبه حاجی زاده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس