مالیات بر عایدی

ساختارهای اقتصادی کشور باید به گونه‌ای باشد که سرمایه‌های خرد و کلان به سمت بازار تولید هدایت شوند و تحقق این امر هم نیازمند اعمال قوانین بازدارنده برای جلوگیری از سوءاستفاده از خلأ‌های قانونی و اجرای طرح مالیات بر سوداگری است.

جواد مولوی، کارشناس مسائل اقتصادی درباره هدف اصلی طرح مالیات بر سوداگری، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری مولد، کاهش نوسانات بازارهای دارایی (از جمله خودرو، مسکن، طلا و ارز) و جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی در بازارها از جمله این اهداف است.

وی عنوان کرد: توسعه پایه‌های مالیاتی و تنظیم‌گر در عرصه اقتصادی، از اقداماتی است که نمایندگان مجلس فعلی بر آن تاکید دارند و از زمان شروع به کار این دوره از مجلس، به ارائه و تصویب طرح‌هایی با این مضمون پرداخته‌ شده است.

این کارشناس اظهار داشت: هدف از توسعه پایه‌های مالیاتی، اجرای عدالت اجتماعی، افزایش منابع عمومی بودجه، کاهش سوداگری و... است که اجرایی شدن طرح مالیات بر سوداگری در تحقق این مهم نقش بسزایی داشته و باعث کاهش دلالی و سوداگری در بازارهای اقتصادی کشور می‌شود.

مولوی ادامه داد: با توجه به اینکه تحقق عدالت اجتماعی و رفع تبعیض و نابرابری و کاهش التهابات بازار اقتصادی کشور مورد توجه و تاکید نمایندگان مجلس است، به طور حتم، با اجرایی شدن این طرح از سوی دولت، بازارهای اقتصادی کشور به فعالان اقتصادی واقعی خواهد رسید، زیرا  این طرح سعی دارد با سوداگری‌های بازارهای مختلف همچون مسکن، خودرو، ارز، طلا و... مبارزه کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه ضمانت هایی وجود دارد که این اتفاق عملی شود، اظهار کرد: اصلاح زیرساخت‌های مالیاتی از مواردی است که با اجرای طرح‌هایی همچون طرح مالیات بر سوداگری تحقق پیدا می‌کند و به طور قطع اگر این اصلاحات رخ دهد، وضعیت اقتصادی کشور بهبود یافته و بسیاری از معضلات اقتصادی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مرتفع می‌شود.

وی اضافه کرد: شرایط اقتصادی کنونی کشور ایجاب می‌کند درآمدهای مالیاتی به سمت فعالیت‌های مولد سوق داده شود تا رونق تولید و اشتغال‌زایی در بخش‌های مختلف را در پی داشته باشد.

وی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این مهم با اجرایی شدن طرح مالیات بر سوداگری محقق می‌شود.

به گفته مولوی؛ اعمال مالیات بر سوداگری موجب کاهش انگیزه سوداگری در بازارهای دارایی شده و در نهایت باعث جلوگیری از افزایش بی‌رویه و نامتعارف قیمت در بازارها و مانع خروج سوداگران از اقتصاد می شود.

مولوی با اشاره به اینکه نبود ساختار مناسب برای انجام معاملات و فعالیت‌های اقتصادی، از دلایل بروز تلاطم در بازارهای اقتصادی کشور است، عنوان کرد: این وضعیت منجر به فعالیت دلالان در بازار و تنگ شدن عرصه برای ورود خریداران واقعی می شود.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد، با اعمال مالیات بر سوداگری و اجرایی شدن طرح مربوط، اجازه فعالیت سوداگرانه به افرادی که نگاهی سرمایه‌ای به بازار ندارند، داده نشده و دست دلالان از اقتصاد کوتاه شود، زیرا طرح مالیات بر سوداگری، ضد نگاه سرمایه‌ای به بازارهای اقتصادی دارد.

وی در بیان این سوال که آیا این مالیات ستانی می تواند عامل بازدارنده باشد تا سفته بازی از این بازارها برود؟ گفت: با اجرای طرح مالیات بر سوداگری، اگر فردی خانه‌ای را خریداری و سپسآن را بفروشد باید از محل سود این معامله بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: انجام این پروسه موجب کوتاه شدن دست دلالان و سوداگران از اقتصاد کشور شده و فعالان اقتصادی واقعی در آن نقش خواهند داشت، زیرا ادامه فعالیت سوداگران در این بازار برای آنان صرفه اقتصادی نخواهد داشت و آنان ناچارند از فعالیت در آن عرصه خودداری کنند.

مولوی یادآور شد: ساختارهای اقتصادی کشور باید سرمایه های خرد و کلان را به سمت بخش تولید هدایت کند و تحقق این امر نیازمند اعمال قوانین بازدارنده برای جلوگیری از سوءاستفاده از خلأ‌های قانونی است و اجرای طرح مالیات بر سوداگری می‌تواند در این بخش موثر باشد.

* تهیه و تنظیم: پروین خدادادی

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test