صنعت روانکار

با استخراج سالانه یک میلیون و 750 هزار تن لوبکات در کشور، حدود ۷۵۰ هزار تن روغن پایه تولید شده و حدود ۵۰۰ هزار تن مصرف شرکت های روانکار و ۳۰۰ هزار تن هم صرف فروش به صورت داخلی و صادراتی شرکت ها می شود.

سالانه چیزی حدود ۳۵ میلیون لیتر انواع روانکارها در جهان تولید و مصرف می شود که در این میان وسایل نقلیه سبک و سنگین سهم ۵۳ درصدی یعنی عمده بازار را تشکیل می دهند و بعد از آن روغن های صنعتی هستند که در ماشین آلات و تجهیزات کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

به لحاظ منطقه ای و بررسی های به عمل آمده، آسیا به دلیل پوشش جمعیت بالا ، حدود ۵۰ درصد از تولید و مصرف انواع روانکار را به خود اختصاص داده است و اروپا و آمریکای شمالی هر کدام ۱۷ درصد ، در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

اصلی ترین ماده تولید روانکار در داخل کشور، برش لوبکات (برشی از نفت خام ) و یا (نفت کوره) است و ایران به واسطه در اختیار داشتن این نوع نفت، تنها تولید کننده لوبکات در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه به شمار می آید به طوریکه تقریبا یک درصد از نفت خام کشور صرف تولید محصول لوبکات شده و به لحاظ حجمی سالانه حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن انواع لوبکات توسط پالایشگاه های کشور تولید می شود.

گفتنی است؛ هر منطقه ای که نفت آن میزان سولفور و یا گوگرد بالایی داشته باشد، لوبکات تولیدی با کیفیت بالایی را خواهد داشت و آسیا بهترین مدل لوبکات را با وجود پالایشگاه ها، به خود اختصاص داده است.

پالایشگاه تهران با ۶۷۰ هزار تن، پالایشگاه اصفهان با ۶۲۰ هزار تن و پالایشگاه بندرعباس با ۲۰۰ هزار تن از جمله سه پالایشگاه برتر از نظر تولید لوبکات در کشور ما به شمار می آیند.

سالانه در کشور ما از یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن لوبکاتی که استخراج و چیزی حدود ۷۵۰ هزار تن روغن پایه تولید می شود که حدود ۵۰۰ هزار تن مصرف شرکت های روانکار و ۳۰۰ هزار تن هم صرف فروش به صورت داخلی و صادراتی شرکت ها می شود تا بتوانند به درآمدزایی قابل توجهی دست یابند.

به طور کلی شرکت ها به سه دسته تقسیم می شوند که دسته اول شرکت هایی هستند که صرفا تولید کننده روغن پایه بوده و تولید کننده محصولات نهایی نیستند، دسته دوم شرکت هایی را شامل می شود که هم تولید کننده روغن پایه و هم تولید کننده محصولات نهایی هستند و در پایان، دسته سوم را شرکت هایی تشکیل می دهند که تنها مصرف کننده روغن پایه بوده و با افزودن مواد و ترکیبات شیمیایی مختلف، محصولات نهایی را تولید می کنند.

اگر بخواهیم آشنایی کلی با شرکت های روانکار داشته باشیم در درجه اول باید بدانیم که از نظر ظرفیت تولید، شرکت نفت سپاهان جزو بزرگترین شرکت ها به شمار می آید که در سال ۱۳۷۸ تاسیس و با ظرفیتی حدود ۷۵۰ هزار تن در استان اصفهان واقع شده است.

این شرکت در سال گذشته موفق به فروش حدود ۷۲۰۰ میلیارد تومان شد و با سرمایه ۹۵۰ میلیارد تومانی سود ۱۸۴ تومانی به ازای هر سهم را محقق کرد. و همچنین در سه ماهه اول ۱۴۰۰، ۱۸۰ هزار تن انواع روانکار را به فروش رسانده و درآمدی حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان را به دست آورد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، درآمد آن ۲۱۰ درصد رشد کرده و نسبت به زمستان ۹۹ ، رشد ۱۲ درصدی را در بخش فروش به خود اختصاص داد.

برآورد ما این است که طی سال ۱۴۰۰، این شرکت بتواند به ازای هر سهم حدود ۲۸۰ تومان سود، محقق کرده تا  P به E آن در محدوده ۶ قرار گیرد.

شرکت نفت ایرانول از دیگر شرکت های بزرگ کشور است که با ظرفیتی حدود ۶۵۰ هزار تن در تهران و آبادان فعالیت می کند به طوریکه این شرکت در سال ۹۹ حدود ۵ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان فروش داشته و با سرمایه ۲۰۰ میلیارد تومان حدود ۵۳۰ تومان سود به ازای هر سهم را محقق کرد.

شرکت فوق در سه ماهه اول ۱۴۰۰، حدود ۱۳۰ هزار تن فروش داشت و درآمدی حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای آن به دست آمد و نسبت به بهار سال گذشته ۱۶۰ درصد رشد داشته است اما نسبت به زمستان، درآمد آن حدود ۷ درصد کاهش یافت.

برآورد ما این است که شرکت نفت ایرانول بتواند در سال ۱۴۰۰، حدود ۸۰۰ تومان سود به ازای هر سهم محقق کرده و P به E آن حدود ۲/۵ شود.

شرکت نفت بهران با ظرفیتی حدود ۵۱۴ هزار تن از قدیمی ترین پالایشگاه های کشور است که در سال ۱۳۴۷ در تهران تاسیس شده است.

این شرکت در سال ۱۳۹۹ حدود ۶۱۰۰ میلیارد تومان با سرمایه ۲۶۰ میلیارد تومان فروش داشته و از محل شرکت حدود ۶۴۰ تومان به ازای هر سهم سود محقق شد.

در سه ماهه اول سال جاری، شرکت فوق توانست تقریبا ۹۰ هزار تن فروش داخلی صادراتی داشته باشد و درآمدی بالغ بر ۱۸۲۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص دهد و نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته، حدود ۱۲۵ درصد رشد داشته و درآمد آن نسبت به زمستان سال ۹۹، حدود ۲۳ درصد افت داشته است.

شرکت نفت بهران در فروردین ماه امسال با افزایش درآمد ۳۶۰ درصدی به سرمایه خود را ۱۱۹۵ میلیارد تومان افزایش دهد.

چهارمین شرکت تحت عنوان نفت پارس که کمترین ظرفیت تولیدی حدود ۳۴۳ هزار تن انواع محصولات روانکار را تولید می کند.

در سال گذشته این شرکت با فروش ۳۷۰ هزار میلیارد تومان و با سرمایه ۲۵۰ میلیارد تومانی به ازای هر سهم سود ۳۷۱ تومانی محقق کرد و همچنین در سه ماهه اول حدود ۹۵ هزار انواع روانکار را به فروش رساند و از این محل درآمد حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی را در سه ماهه اول ۱۴۰۰ کسب کرد.

این شرکت در سال گذشته حدود ۲۰۰ درصد افزایش درآمد داشته است و نسبت به زمستان ۹۹ هم درآمد شرکت حدود ۱۵ درصد افزایش داشت و پیش بین ها حاکی از آن است که این شرکت بتواند حدود ۶۷۰  تومان سود به ازای هر سهم محقق کند و P به E آن در محدوده ۷ قرار گیرد.

نکته حائز اهیمت درباره این شرکت آن است که در شرکت پالایشگاه پارسیان سرمایه گذاری کرده و حدود ۲۰ درصد آن را در اختیار گرفته و پیش بینی می شود حدود ۳۶ تا ۳۷ میلیون دلار درآمدزایی سالانه داشته باشد و P به E  خود را کاهش دهد.

لازم به ذکر است؛ اصلی ترین دغدغه شرکت های روانکار قیمت گذاری دستوری است و اعتقاد آنها بر این است که با توجه به اینکه بهای تمام شده  آنها دلاری است، بتوانند نرخ های فروش را با افزایش های خوب دریافت کنند .

*تحلیلگر: رباط میلی کارشناس بازار سرمایه

*تهیه و تنظیم: پروین خدادادی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها

test