رضایی

در دستورالعمل شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم، شرایط تاسیس و فعالیت آن‌ها آسان‌­تر شده است، بطوریکه سرمایه این شرکت‌ها ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده و علاوه بر آن فرآیند ارائه مجوز نیز کوتاه‌تر شده است؛ با این وجود تلاش شده تا الزامات و نظارت مناسب در انجام این موضوع به طور کامل رعایت شود.

فاطمه رضایی کارشناس مسئول اداره نهادهای مالی خدمات دهنده در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، ضمن اعلام تصویب دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت های مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم در هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: دستورالعمل شرکت­ های مشاور سرمایه ­گذاری نوع دوم در راستای ساماندهی فعالان حوزه مشاوره سرمایه‌گذاری در فضای مجازی طراحی شده و در دستور کار مدیریت نظارت بر نهادهای مالی قرار گرفته است. این دستورالعمل پس از تدوین، در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار گرفت، در نهایت در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۴۰۰ در هیئت مدیره سازمان بورس، طرح شد و دستورالعمل و اساسنامه نمونه آن مورد تایید و تصویب اعضای هیات مدیره سازمان بورس قرار گرفت.

به گفته وی در کلیات این دستورالعمل تصریح شده است که شرکت مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم در قالب شرکت سهامی خاص و از مصادیق شرکت­ های مشاور سرمایه گذاری موضوع بند ۱۶ مادۀ ۱ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران است.

رضایی با اشاره به نحوه تاسیس و فعالیت شرکت­ های مشاور سرمایه­ گذاری نوع دوم،  گفت: در این دستورالعمل شرایط موسسان و اشخاص حقیقی و حقوقی برای حضور به عنوان موسس در این نوع از شرکت های مشاور سرمایه گذاری، نوع خدمات قابل ارائه توسط شرکت­ های مشاور سرمایه­ گذاری نوع دوم، الزامات ارائه خدمات آنها و موضوعات مربوط به حوزه نظارت و بازرسی سازمان بورس تدوین و ذکر شده است.

این کارشناس بازارسرمایه در ادامه تصریح کرد: شرکت­ های مشاور سرمایه ­گذاری نوع دوم در قالب شرکت سهامی خاص نزد اداره ثبت شرکت­ ها ثبت می ­شوند و موضوع فعالیت آنها نیز شامل ۳ حوزه، توصیه به خرید و فروش، ارائه تحلیل و ارائه خدمات آموزشی را در بر می‌گیرد.  

وی افزود: شرکت­ های مشاور سرمایه­ گذاری می­‌توانند توصیه به خرید، فروش و نگهداری اوارق بهادار و همچنین تحلیل روند عرضه و قیمت اوراق بهادار را با انعقاد قرارداد با مشتری انجام داده و علاوه بر آن به ارائه خدمات آموزشی به بازار سرمایه بپردازند.

رضایی یادآور شد: برای اشخاص حقیقی و حقوقی امکان حضور در ترکیب موسسین شرکت وجود دارد، اما بر اساس مفاد دستوراالعمل شرایط خاصی برای موسسین لحاظ شده است که  پس از ابلاغ دستورالعمل، جزئیات آن به اطلاع فعالان بازار سرمایه خواهد رسید.

این کارشناس اداره نهادهای مالی در خصوص اساسنامه این نوع از شرکت­ ها نیز گفت: اساسنامه این شرکت‌ها نیز به تبع مفاد دستورالعمل مورد تصویب قرار گرفته و هر دو به بازار ابلاغ خواهد شد.

رضایی در خصوص مبنای راه ­اندازی شرکت­ های مشاور سرمایه ­گذاری نوع دوم و ضرورت حضور آنها در بازار سرمایه گفت: مبنای راه­ اندازی شرکت­ های مشاور سرمایه ­گذاری نوع دوم بر این اساس است که سازمان بورس بتواند فعالان و اشخاصی که در فضای مجازی در حال ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری به بازار سرمایه هستند را ذیل مقررات خاصی قرار داده و آنها را ساماندهی و نظارت کند.

وی افزود: با اجرای این دستورالعمل علاوه بر استفاده قانونی از ظرفیت ­های فضای مجازی در توسعه بازار سرمایه، امکان مدیریت ریسک ناشی از استفاده از خدمات مشاوره­ های غیر تخصصی در حوزۀ بازار سرمایه در فضای مجازی فراهم می­ شود.

*خبرنگار: منیژه حیاتی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه