اوراق مالی اسلامی

براساس اعلام بانک مرکزی در هفتمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در مجموع ۵.۸ هزار هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از بانک مرکزی، در این دور از حراج که روز گذشته برگزار شده است، یک بانک سفارش‌ خود را به ارزش پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کرد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن پذیرش این درخواست‌ با فروش پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اوراق «اراد ۸۵» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد به آن بانک موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در  ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۰، در بازار سرمایه ۲۳۲ میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی به سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فروخته شد. بنابراین در هفتمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی برگزارشده در سال جاری، در مجموع ۵.۸ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری هشتمین مرحله حراج اوراق مالی اسلامی در  ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله هشتم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، شرکت‌های بیمه و نهادهای مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه را در روز سه شنبه ۲۲‌ تیرماه ۱۴۰۰ اجرا می‌کند.

اوراق عرضه‌شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود ۶ ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) طبق جدول زیر است.

سرمایه‌گذاران بیش از ۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی خریدندبانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۰‌ تیرماه ۱۴۰۰ تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. شرکت‌های بیمه و نهادهای مالی قانون بازار اوراق بهادار همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می‌توانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۰‌ تیرماه ۱۴۰۰ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰ انجام خواهد شد.

تمام نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.

حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه میشود، تنوعبخشی به سبد داراییهای مالی را در سفارش گذاری خود مدنظر قرار دهند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش همه پیشنهادات دریافت‌شده یا فروش کلیه اوراق عرضه‌شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت‌شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال و وزارتخانه مزبور نسبت به تعیین سفارش‌های برنده اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان انجام می شود.

بانک مرکزی بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تامین‌ زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق مالی اسلامی دولتی فروش‌رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تامین مالی دولت خریداری نخواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

پربازدیدترین

روی خط رسانه

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها

test