خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

جهش‌های بزرگ اقتصادی با تکیه‌ بر نوآوری‌ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گردهمایی فعالان بازار سرمایه و نقش نهادهای مالی در توسعه سرمایه‌گذاری جسورانه، افزود:‏ ورود صندوق‌های جسورانه در راستای هدف تأمین مالی صورت گرفته است، ازاین‌رو اگر صندوقی شکل بگیرد اما طی چند سال ‏فعالیتی نداشته باشد، به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست و در عملکرد این صندوق‌ها و دریافت کارمزد مدیران آنان بازبینی صورت ‏خواهد گرفت.‏ دکتر دهقان دهنوی با اشاره به اینکه در راستای توسعه بیشتری حوزه نوآوری باید در دو بخش بررسی و فعالیت بیشتری انجام داد، گفت: شرکت‌های بزرگی در بازار سرمایه حضور دارند که برخی از آن‌ها دچار مشکلاتی هستند، صندوق‌ نوآوری و شکوفایی اگر با ایده‌های نوآوری بتواند مشکلات این بنگاه‌های تولیدی را حل کند، تحولی در این بخش رخ خواهد داد.

مشاهده کل خبر

ضرورت اعلام اطلاعات پالایشی‌ها پیش از برگزاری مجمع

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پی اعلام ۶ پالایشگاه بورسی و فرابورسی مبنی بر عدم ارائه صورت های مالی در موعد مقرر که ناشی از عدم اعلام نرخ های نفت خام سه ماهه پایانی سال ۹۹ از سوی وزارت نفت است، نامه‌ای فوری و مهم به بیژن زنگنه، وزیر نفت ارسال و خواهان رفع این مانع و امکان برگزاری مجمع سالانه شد. دکتر محمد علی دهقان دهنوی در این نامه تاکید کرده باید به منظور پیشگیری از تضییع احتمالی حقوق ذینفعان، بی اعتمادی به بازار سرمایه و جلوگیری از دریافت شکایت های متعدد، اطلاعات مربوط به خوراک و فرآورده ها به شرکت های پالایشی اعلام شود.

مشاهده کل خبر

تحول بزرگ فرهنگی بازار سرمایه، در دستور کار شرکت اطلاع رسانی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از تحول بزرگ فرهنگی – آموزشی بازار سرمایه خبر داد و گفت: تحول فرهنگی - آموزشی بازار سرمایه ماموریت جدید شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس است و این امر بازار سرمایه را در آینده ای نزدیک متحول می کند. مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس, علیرضا قنادان، از تبدیل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به "هاب بازارسازی" در حوزه آموزش و فرهنگ سازی و حمایت از فعالان بازار خبر داد و گفت: ارتقای سیستم های نرم افزاری، سخت افزاری و تجهیز مراکز آزمون و تکمیل زیر ساخت ها به صورت منطقی از اصلی ترین اولویت‌های شرکت در  دوره جدید خواهد بود.

مشاهده کل خبر

هیچ محدودیتی برای عرضه سهام شرکت ها در بورس وجود ندارد

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران اظهار داشت: شرکت‌هایی که شرایط پذیرش داشته باشند، می‌توانند سهام خود را در بورس عرضه کنند و هیچ محدودیتی از سوی بورس برایشان وجود ندارد. این شرکت‌ها تنها باید از شفافیت بیشتری برخوردار باشند، زیرا مردم به تابلوی بورس اعتماد می‌کنند. بنابراین، سودهایی که شرکت‌ها اعلام می‌کنند، باید واقعی باشد تا اعتماد مردم بیشتر جلب شود. به گفته علی صحرایی، با توجه به چشم‌انداز مثبت نفت و قیمت کامودیتی، چشم‌انداز مثبتی برای بازار سرمایه ترسیم می‌شود. اما از آنجا که تصمیمات اقتصادی در سایر بخش‌ها در بورس تاثیرگذار است، تاکید می‌شود افرادی که از دانش کافی برخوردار نیستند، با توجه به اینکه بازار سرمایه محل ریسک است، باید از طریق مطالعه، مشاوره و تحقیق وارد شوند یا به روش غیرمستقیم از طریق سبدگران‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه شوند.

مشاهده کل خبر

مکانیزم شفافیت در تعیین نرخ خوراک پالایشگاه ها از مسیر بورس انرژی

مدیر عامل شرکت بورس انرژی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در بورس انرژی زیرساخت و مکانیزم لازم برای ایجاد شفافیت در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه ها وجود دارد یا خیر، گفت: ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید، ساز و کار بورس انرژی را برای عرضه نفت خام  و میعانات گازی به پالایشگاه ها در اولویت قرار داده است و این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید اعلام شده است. به گفته علی نقوی،در بورس انرژی ایران تمامی زیرساخت های لازم برای اجرایی شدن این ماده وجود دارد تا خوراک مورد نیاز صنعت پالایشگاهی در این بورس عرضه شود.

مشاهده کل خبر

مهلت پرداخت سود مجامع باید در قانون تجارت اصلاح شود

رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به ایرادات موجود در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران اشاره کرد و گفت: در این مورد باید دو موضوع برای تغییر مدنظر قرار گیرد، در ابتدا باید یا سیاستی اعمال شود که ارزش پول ملی با  سرعت فعلی کاهش پیدا نکند و ارزش آن ثبات داشته باشد در غیر اینصورت باید یا این قانون هر چه زودتر مورد اصلاح قرار بگیرد. به گفته غلامرضا مصباحی مقدم، مهلت ۸ ماهه ای که در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران بعد از برگزاری مجامع وجود دارد قطعاً به ضرر سهامداران است، به همین دلیل باید به طور حتم این قانون اصلاح و تغییراتی در قانون پرداخت سود سهامداران اعمال شود.

مشاهده کل خبر

اصلاح قانون پرداخت سود سهام با قید فوریت انجام می گیرد

به گفته عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، اگر نیاز باشد تا برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، اصلاح قانون تجارت انجام شود به طور حتم با قید فوریت در دستور کار مجلس قرار می گیرد و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را انجام خواهیم بود. محسن علیزاده به تغییرات مجلس برای اصلاح قانون تجارت اشاره کرد و اظهار داشت: نیازسنجی و الزام در خصوص اصلاح قوانین تجارت را پیش از این انجام دادیم و به وزارت اقتصاد ارسال کردیم که هم اکنون لایحه اصلاح موادی از قانون تجارت در خصوص ورشکستگی در دستور کار مجلس است.

مشاهده کل خبر

«شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس» به "هابِ بازارسازی" در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازیِ بازار سرمایه تبدیل می‌شود

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس گفت: با توجه به گسترش و توسعه بازار از اواسط سال ۹۸، سازمان بورس و اوراق بهادار از نظر ساختارها و سازماندهی داخلی، فرایندها، برنامه ریزی و جهت گیری های استراتژیک به یک رکن تخصصی به عنوان "مشاور مادر در حوزه خدمات مدیریت" نیاز دارد. در این زمینه گروه هایی نقش سازماندهی فعالیت‌های توسعه‌ای را بر عهده گرفته اند تا خدمات مناسب و مطلوبی را به سازمان و مجموعه شرکت ها و ارکان ارائه دهند. به گفته علیرضا قنادان، ارتقای سیستم های نرم افزاری، سخت افزاری و تجهیز مراکز آزمون و تکمیل زیر ساخت ها به صورت منطقی و معقول از اصلی ترین اولویت‌های شرکت در افق کوتاه مدت به شمار می رود. هدف گذاری شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس تبدیل شدن به "هاب بازارسازی" در حوزه آموزش و فرهنگ سازی است.

مشاهده کل خبر

عملکرد محوریِ کارمزد صندوق‌ها از ماه آینده عملیاتی می‌شود

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از عملکرد محور شدن کارمزد صندوق‌های سهامی طی یک ماه آینده بعد از انجام اقدامات نرم افزاری خبر داد. میثم فدایی با اعلام تغییر نحوه محاسبه کارمزد معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: این مصوبه تنها در خصوص صندوق های «سهامی» مقرر شده است. پیش از این، نهادهای مالی بر اساس NAV و براساس ۲ درصد از حجم صندوق، کارمزد دریافت می کردند، اما در این روش کیفیت عملکرد صندوق نسبت به شاخص تاثیری در کارمزد نداشت.

مشاهده کل خبر

بیشترین مشکلات صادراتی گریبان گیر صنایع کوچک و متوسط

رییس کنفدراسیون صادرات ایران به اقداماتی که باید  برای بهبود وضعیت صادرات ایران در دستور کار دولت سیزدهم قرار بگیرد اشاره کرد و گفت: دولت بعدی بنا بر شرایط سیاسی کشور و موضوع برجام می تواند تغییرات مهمی را در عرصه صادرات کشور ایجاد کند. به گفته محمد لاهوتی، توافقات به نتیجه برسد، دولت آتی می تواند با بازنگری در سیاست های سختگیرانه، موضوع تسهیل صادرات را مدنظر قرار دهد و شرایط را در حوزه صادرات بهبود ببخشد تا ضمن کاهش ریسک صادرات، بتوان از نرخ ارز که اکنون یک نرخ مناسب برای صادرات است استفاده کرد.

مشاهده کل خبر

بورس انرژی می تواند برطرف کننده بخشی از مشکلات برق کشور باشد

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران به قطعی برق و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و گفت: بسیاری از صنایع حاضر در بورس مصرف کننده انرژی هستند و حتی برخی از صنایع مانند پتروشیمی، سیمان، فولاد که وابستگی شدیدی به برق دارند در بورس حضور دارند؛ بنابراین قطعی برق که تولید آنها را مختل می کند به مراتب در سهام آنها در بورس تاثیرگذار خواهد بود. به گفته حمیدرضا صالحی، باید تصمیمات جدیدی از طریق بورس انرژی و نیروگاه های غیردولتی که آماده هستند تا برق را به دور از مداخله دولت در بورس به فروش برسانند، اتخاذ شود تا صنایع مختلف در کشور از این برق استفاده و بخشی از مشکلات خود را برطرف کنند.

مشاهده کل خبر

ایجاد سامانه ای برای انتقال سهام عدالت به وارثان 

مدیر سیستم تسویه و پرداخت سپرده گذاری مرکزی درباره سهام عدالت فوت شدگان گفت: با توجه به تعداد سه میلیون نفر از فوت شدگان سهام عدالت، امکان اینکه عملیات قهری آنان به صورت دستی انجام  و سهام را به وارثان انتقال داد، وجود ندارد. حسین قشمی افزود: با توجه به اینکه تعدادی از سهامداران در سامانه سجام ثبت نام نکرده بودند، قرار بر این شد تا ابتدا از طریق سامانه ، شبا آنها را استخراج کنیم و چنانچه شماره شبا در آن موجود نباشد از طریق سایت سهام عدالت و شباهایی که از طریق سازمان خصوصی سازی در اختیار ما قرار داده شده، بتوانیم سود را به حساب این افراد واریز کنیم.

مشاهده کل خبر

۹ روز فرصت برای اعلام نرخ خوراک پالایشی ها

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت با اشاره به عدم اعلام نرخ خوراک پالایشگاه ها از سوی وزارت نفت گفت: برای تنظیم درست صورت های مالی باید قیمت خوراک پالایشگاه ها از سوی وزارت نفت اعلام شود. در نظر داشته باشید که وزیر نفت باید دستور دهد تا قیمت نفت استخراج و ابلاغ شود. ناصر عاشوری با بیان اینکه متأسفانه تاکنون وزارت نفت، نرخ نفت خام برای سه ماه پایانی سال ٩٩ را اعلام نکرده است، افزود: با توجه به اینکه به لحاظ قانون تجارت باید مجامع سالانه شرکت ها حداکثر در چهار ماه نخست سال برگزار شود، بنابراین اکنون طبق مهلت قانونی، تنها  ۹ روز برای برگزاری مجامع باقی مانده و شرکت های بورسی هم باید براساس قانون، مجامع را در زمان مقرر برگزار کنند.

مشاهده کل خبر

فعالیت شرکت های پتروشیمی تحت تاثیر قطعی برق نیست

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ها در خصوص تاثیرات قطعی مکرر برق بر فعالیت شرکت های پتروشیمی گفت: پتروشیمی هایی که عمدتاً در دو قطب عسلویه و ماهشهر مستقر هستند برق مورد نیاز خود را از شرکت های سرویس دهنده (یوتیلیتی) متمرکز تأمین می کنند. به گفته فریبرز کریمایی، شرکت های  پتروشیمی عموماً از شبکه برق سراسری استفاده نمی کنند، لذا فعالیت این شرکت ها خیلی تحت تاثیر قطعی های مکرر و اخیر برق شبکه سراسری قرار نمی گیرند.

مشاهده کل خبر

در بازار متعادل، سهم های بنیادی بهترین انتخاب است

به گفته یک کاشناس بازار سرمایه، سهامداران خرد، سرمایه گذاری های خود را به سمت سهم های بنیادی سوق دهند، چرا که طبق بررسی گزارش های سه ماهه، در تقسیم سود و سودهای پیش بینی شده بسیار خوب عمل کرده اند. ویدا مهاجر درباره گزارش های سه ماهه نخست شرکت ها گفت: با توجه به برگزاری انتخابات و مشخص شدن نتیجه آن، حمایت های قابل توجهی از صنایع مختلف کشور شده است به طوریکه شاهد رشد ۱۲ درصدی شاخص، رشد شرکت ها و صنایع تولیدی کامودیتی محور در بازار سرمایه هستیم.

مشاهده کل خبر

تأخیر یک ساله در واریز سود، توجیه ندارد

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، قانون به شرکت ها مهلت یک ساله ای برای پرداخت سود مجامع می دهد و بعضی شرکت ها از کل ۳۶۵ روز مهلتی که قانون به آنها می دهد استفاده می برند تا یک سال بعد از سال مالی سود سهام به حساب سهامداران واریز شود. این اقدام ظلم آشکاری است که در حق سهامداران می شود. نوید خاندوزی گفت: بررسی عملکرد شرکت ها چنین سوالی را ایجاد می کند که به چه دلیل وقتی سال مالی شرکت ها به پایان می رسد و مجامع برگزار می شود باید سریعاً مالیات پرداخت شود اما در خصوص واریز سود به ضرر سهامداران اقدام می شود و پاداش سهامداری آنها به ماه های آینده موکول می شود؟!

مشاهده کل خبر

رشد قابل قبول در انتظار سهامداران است

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره ارزندگی و ارشمند بودن سهام یک شرکت  گفت: ارزش و ارزندگی معیاری نسبی است. بدین معنا که نسبت به دارایی های سهام شرکت های هم صنعت یا سایر سهام موجود در بازار سرمایه و همچنین سایر دارایی هایی که بیرون از بازار سرمایه معامله می شوند، از بعد زمان، ممکن است سهام شرکتی در مقطعی ارزنده و در مقطعی دیگر غیر ارزنده باشد. به گفته علیرضا کدیور، متغیرهای تاثیر گذار بر بازار در کنار اصلاح قیمت ها، تصور افت شدید برای بازار سرمایه را نه تنها دور از ذهن کرده بلکه انتظار رشد قابل قبول را در بین فعالان بازار رقم زده است.

مشاهده کل خبر

خروج سرمایه های سرگردان از بازار طلا

یک کارشناس بازار طلا به تاثیر اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و تاثیر آن بر معاملات بازار طلا و سکه اشاره کرد و گفت: به محض اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، زمینه رونق در بازار طلا و سکه از بین می رود و شاهد کاهش ورود سرمایه های مردم به این بازار خواهیم بود. عبادالله محمدولی اظهار داشت: در ابتدا باید ساز و کار مالیات بر عایدی سرمایه مشخص شود، زیرا هنوز جزییات آن اعلام نشده است و فعالان بازار از هیچگونه اطلاعاتی نسبت به این موضوع برخوردار نیستند.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه