رضا پدیدار

کاهش توان تولید برق در کشور و افزایش مصرف آن، به طور طبیعی بر روی سهام شرکت ها تاثیرگذار خواهد بود، شرکت ها در این موقعیت دیگر نمی توانند به تعهدات و تولید خود بپردازند و دچار کاهش تولید خواهند شد که این امر منجر به متضرر شدن سهام این شرکت ها در بورس می شود.

رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران به تبعات قطعی برق برخی صنایع اشاره کرد و گفت: براساس آمارهایی که وزارت نیرو در گذشته منتشر کرده است حدود 35 درصد ظرفیت نیروگاهی ایران قبل از سال 1380 راه اندازی شده است؛ بنابراین بسیاری از نیروگاه های قدیمی در کشور همچنان در آمار ظرفیت تولید برق وجود دارند و از آنها استفاده می شود.

وی اظهار داشت: با توجه به وجود مسایلی مانند رشد جمعیت، رشد فعالیت های اقتصادی، تنوع کسب و کارها و سایر نیازهای ملی، کشور نیازمند افزایش پنج هزار مگاوات تولید برق به صورت سالانه است تا بتوان جوابگوی رشد مصرف داخلی کشور بود.

پدیدار با اشاره به اینکه در سال 98، حدود 714 هزار مشترک خانگی جدید و در سال 99 حدود 754 مشترک خانگی جدید به متقاضیان برق در کشور اضافه شدند، خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت های کرونایی طی دو سال اخیر رشد مصرف خانگی مشترکین جدید بیشتر از برق مصرفی حوزه کشاورزی و تجاری بوده است، بدین معنا که اگر رشد حداقل پنج تا 6 هزار مگاوات برق شکل نگیرد محدودیت مصرف بیش از قبل اعمال خواهد شد.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران گفت: منطبق با آمار سال گذشته وزارت نیرو تولید چهار هزار و 800 مگاوات برق هدف گذاری شده که کمتر از 40 درصد از این میزان محقق شده است. در سال 98 هم نصف میزانی که پیش بینی شده بود به مرحله تحقق رسید.

به گفته وی، این موضوع بیانگر آن است که در مقابل رشد مصرف در کشور، رشد تولید رخ نداده و این امر باعث ایجاد محدودیت شدید برق در کشور برای سال 1400 شد.

پدیدار با بیان اینکه علاوه بر میزان مصرف در کشور یکی از مسایل مهم، آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو است، خاطرنشان کرد: این آمار نشان دهنده آن است که حدود 44 درصد از ظرفیت تولید برق کشور مربوط به نیروگاه های حرارتی، گازی و بخاری با راندمان پایین 20 تا 32 درصد است که تفاوت زیادی با استانداردهای جهانی دارند.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: اگر با تبدیل نیروگاه ها به چرخه ترکیبی، میزان این راندمان مطابق با استانداردهای جهانی که بیش از 40 تا 45 درصد است افزایش پیدا کند می توان بخش عظیمی از برق کشور را در نیروگاه ها تولید و کمبود برق کشور جبران کرد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون براساس گزارشی که وزارت نیرو ارائه داده است فقط 38 درصد برق کشور از نیروگاه های چرخه طبیعی تولید می شود و به همین دلیل در این بخش تلفات انتقال و توزیع صورت می گیرد.

افزایش مصرف خانگی برق تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا

 پدیدار با بیان اینکه میزان تلفات برق باعث ایجاد مشکل در میزان توزیع خواهد شد، گفت: افزایش ٤٣ درصدی مصرف خانگی در سال 99 و چند ماه نخست سال 1400 به دلیل شیوع ویروس کرونا به قوت خود در کشور باقی مانده، همین موضوع زمینه کمبود برق در کشور را فراهم کرد و قرار بر این شد تا کمبودها براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تامین شود.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه علت وجود چنین مشکلاتی به عدم تامین مالی بر می گردد، گفت: ایران طی 10 سال گذشته و طبق برنامه تنظیم شده باید سالی دو میلیارد دلار در نوسازی شبکه برق سرمایه گذاری می کرد اما به دلیل محدودیت های ارزی و تحریمی که به کشور تحمیل شد تاکنون موفق به انجام این اقدام نبوده است.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان میزان تلفات برق را بین دو تا 4 هزار میلیارد دلار برآورد کرده اند، افزود: میزان مصرف برق برای رمز ارزها بین چهار تا 6 درصد اعلام شده است که این میزان هم می تواند در قطعی برق تاثیرگذار باشد.

میزان صادرات برق از ایران به دیگر کشورها

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران به میزان صادرات برق تاکید کرد و افزود: هر سال میزان صادرات برق در تابستان کاهش و در زمستان  افزایش می یابد که این صادرات به کشور عراق، ارمنستان، آذربایجان و سایر کشورهای مهم مانند افغانستان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه میزان صادرات برق به دیگر کشورها کمتر از 10 درصد از مجموع تولید برق کشور است، گفت: در شرایطی که نتوانیم رشد تولید را در کشور تامین کنیم آن میزان صادرات به کشورهای دیگر هم تحت شعاع قرار می گیرد اما به دلیل تعهدات و قراردادهای موجود، میزان صادرات نمی تواند به صفر برسد و باید به طور حتم حداقل تعهدات انجام شود.

پدیدار با بیان اینکه امسال کمبود برق در کشور از اواخر بهار آغاز شد و در تابستان به اوج خود رسید، افزود: براساس گزارش کارشناسی، کسری برق برای تابستان حدود 10 هزار مگاوات می شود که این میزان در بهار و پاییز بسیار کمتر بود.

به گفته  رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران، جبران کسری برق باید یا از طریق صرفه جویی انجام شود یا باید زمینه تغییر تبدیل سوخت برای نیروگاه ها فراهم شود تا نیروگاه ها بتوانند تمام وقت فعالیت خود را انجام دهند.

نیاز دو میلیارد دلار منابع مالی برای نوسازی شبکه

وی در پایان گفتگو با سنا به اهمیت بازسازی و  نوسازی نیروگاه ها اشاره کرد و افزود: براساس گزارش سندیکای برق، نگهداری نیروگاه ها برای نوسازی شبکه به حدود 1.5 تا دو میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد، با توجه به اینکه اکنون کشور با محدودیت منابع ارزی  همراه است، بنابراین به دلیل تحریم و سایر مشکلاتی که در امر تولید وجود دارد، امکان بروز رسانی برای این صنعت به وجود نیامده است.

پدیدار اظهار داشت: آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد که افزایش تولید برق به میزان سه هزار و ٥٠٠ مگاوات جزو برنامه های سال جاری بوده است که باید انجام می شد، این در حالیست که از این میزان فقط دو هزار مگاوات تامین شد و باقی آن هنوز تامین نشده است.

*خبرنگار: دنیا زنوزی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test