فرابورس

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا وجه تمایز این شرکت را در پرتفوی سرمایه‌گذاری متنوع دانست که طی سه سال اخیر به طور متوسط بازدهی ۱۴۴ درصدی را کسب کرد. این رقم به طور میانگین ۱۰ درصد بالاتر از بازدهی شاخص کل طی این مدت بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شرکت فرابورس، یک‌صد و پانزدهمین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه در فرابورس ایران ویژه معرفی ظرفیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا در حالی برگزار شد که این شرکت از گروه «سرمایه‌گذاری‎‌ها» در آستانه عرضه اولیه ۱۵ درصد از کل سهام این شرکت در بازار اول فرابورس قرار دارد.

محسن صادقی باطانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا در این نشست با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد از سهام شرکت در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی است، عنوان کرد: شرکت در سال ۱۳۸۴ تحت عنوان سهامی عام ثبت شد و از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد.

به گفته وی موضوع فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا، سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس است و در حوزه‌های دیگر و خارج از بورس فعالیت نمی‌کند.

صادقی با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته مجموعه شستا عرضه‌های اولیه خوبی در بازار سهام داشته است، اظهار کرد، در طول یکسال اخیر به کمک رکن بازارگردان، عرضه‌های اولیه زیرمجموعه شستا دارای نقدشوندگی خوبی بودند.

وی با اعلام اینکه سرمایه حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا ۳۰۰ میلیارد تومان است، گفت: سال گذشته سرمایه شرکت از رقم ۸۰ میلیارد تومان به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و این در حالی است که در سال ۱۳۹۵ سرمایه شرکت ۳۰ میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا وجه تمایز شرکت را اینگونه عنوان کرد که شرکت، پرتفوی سرمایه‌گذاری متنوعی دارد و طی سه سال اخیر به طور متوسط بازدهی ۱۴۴ درصدی را کسب کرده و این رقم به طور میانگین ۱۰ درصد بالاتر از بازدهی شاخص کل طی این مدت بوده است.

وی با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا با یک سایز متوسط در حال فعالیت است که برای سرمایه‌گذاران خرد جذابیت دارد، اظهار کرد: از آنجاکه شرکت در سهام و اوراق بهادار قابل معامله در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند، این موضوع ریسک نقدشوندگی را نسبت به دارایی‌های خارج از بورس کاهش می‌دهد.

صادقی همچنین بررسی هفتگی و ماهانه پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا و نیز برآورد آیتم‌های مهم در بحث نقدشوندگی پرتفوی و سودآوری آن را دیگر نقاط برجسته شرکت ذکر کرد و افزود: سال ۱۳۹۷ بازدهی شرکت به میزان ۱۰۰ درصد محقق شد و این در حالی است که بازدهی شاخص کل ۸۶ درصد بود. سال ۱۳۹۸ نیز بازدهی شاخص ۱۸۷ درصد و شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا ۱۷۷ درصد رقم خورد و سال ۱۳۹۹ با توجه به نوسانات بازار سهام شاخص کل بازدهی ۱۵۵ درصدی را کسب کرد و شرکت هامون صبا ۱۶۳ درصد بازدهی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورد.

وی در خصوص کسب بازدهی طی چند ماه اخیر نیز در شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا عنوان کرد: میزان تغییرات شاخص هم‌وزن تا ۳۱ خردادماه ۱۴۰۰ به میزان منفی ۱۶ درصد و شاخص کل منفی ۱۱ درصد بوده است. در همین مدت میزان تغییرات و بازدهی پرتفوی شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا نیز منفی ۹ درصد بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بازدهی شاخص به صفر رسیده ولی بازدهی شرکت به تاریخ امروز حدود ۴ درصد مثبت بوده است که نشان می‌دهد در دوره نزول شاخص میزان کاهش سودآوری پرتفوی شرکت کمتر بوده و در دوره بهبود بازار نیز میزان بازدهی آن بیشتر از شاخص کل محقق شده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا در خصوص ترکیب پرتفوی شرکت در صنایع مختلف بازار سرمایه نیز گفت: ۱۸ درصد از پرتفوی شرکت با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته از صنعت فلزات اساسی بوده و ۱۷.۵ درصد در صنعت محصولات شیمیایی، ۱۳ درصد در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری، ۹.۵ درصد در استخراج کانه‌های فلزی، حدود ۶ درصد در شرکت‌های چند رشته‌ای، ۵ درصد در صنعت دارویی و حدود ۳ درصد در صنعت فرآورده‌های نفتی قرار دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس