خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

توسعه زیرساخت‌های فناورانه بازار سرمایه به کمک دانشگاه شریف

دکتر محمدعلی دهقان دهنوی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی، فناوری، آموزشی و انتشاراتی سازمان بورس و اوراق بهادار و دانشگاه صنعتی شریف که روز ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ برگزار شد، گفت: چنین پیوندی، کمک شایانی به سرمایه‌گذاری و تولید در کشور می‌کند و نفع همگانی را در پی دارد. از این جهت، بازار سرمایه آمادگی دارد از دانشگاه شریف کمک فکری، مشورتی و راهنمایی بگیرد. همچنین سازمان بورس مسایلی دارد که لازم است اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی روی آن کار کنند و پاسخ‌های علمی ارائه دهند. مصطفی بهشتی سرشت، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار، در این آیین اظهار داشت: این تفاهم نامه همکاری، در راستای توسعه بازار سرمایه، اعم از توسعه ابزارها و نهادهای مالی و فناوری و تکنولوژی و بهره بردن از  توانمندی‌های علمی و ظرفیت‌های دانشگاهی کشور است

مشاهده کل خبر

لغو تحریم ها، تحول را به صنعت خودرو برمی گرداند

احمد نعمت بخش با اشاره به احتمال لغو تحریم ها گفت: با توجه به وابسته بودن کشور در تامین برخی قطعات خودرو، همانند بوردهای الکترونیکی، لغو تحریم ها تاثیر مثبت و قابل توجهی بر خرید قطعات مورد نیاز خودرو و کوتاه کردن دست دلالان خواهد داشت. دبیر انجمن خودرو سازان ایران با بیان اینکه تحریم ها فشارهای سنگینی را بر صنایع مختلف چون صنعت کشتیرانی و دیگر صنایع کشور وارد کرده است، گفت: چنانچه لغو تحریم ها اجرایی شود، هزینه ها کاهش و مصرف کنندگان سود و منفعت بسیاری خواهند برد.

مشاهده کل خبر

هموار شدن تعیین قیمت خوراک پالایشگاه ها از مسیر بورس

نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران به مشکلات موجود در تعیین نرخ خوراک پالایشی ها اشاره کرد و گفت: در ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید به ساز و کار بورس انرژی برای عرضه نفت خام و میعانات گازی اشاره شده و پالایشگاه ها در اولویت قرار گرفته اند، این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید یاد شده است. به گفته رضا پدیدار، سودآور شدن صنعت پالایشگاهی کشور با تعیین قیمت خوراک از مسیر بورس محقق می شود. این تصمیم نه تنها دیگر مانع رانت می شود بلکه باعث رشد سود شرکت های پالایشی می شود.

مشاهده کل خبر

روند معاملات سال ٩٩ فراموش شود

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، روند فعلی بازار طبیعی است و سهامداران نباید معاملات سال گذشته را ملاک تصمیم گیری خود برای سرمایه گذاری در این بازار قرار دهند. بازار سرمایه همیشه نیاز به اصلاح و استراحت دارد. مصطفی طاهری به روند فعلی معاملات بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد بازار سرمایه بعد از فراز و نشیب هایی که سال گذشته تجربه کرد اکنون معاملات آن به موضوعی تخصصی تبدیل شده و دیگر افراد بی مهابا تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار نمی گیرند.

مشاهده کل خبر

ارزش سهام شرکت های بورسی تحت تاثیر قطعی مکرر برق

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران به تبعات قطعی برق برخی صنایع اشاره کرد و گفت: براساس آمارهایی که وزارت نیرو در گذشته منتشر کرده است حدود ۳۵ درصد ظرفیت نیروگاهی ایران قبل از سال ۱۳۸۰ راه اندازی شده است؛ بنابراین بسیاری از نیروگاه های قدیمی در کشور همچنان در آمار ظرفیت تولید برق وجود دارند و از آنها استفاده می شود. رضا پدیدار اظهار داشت: با توجه به وجود مسایلی مانند رشد جمعیت، رشد فعالیت های اقتصادی، تنوع کسب و کارها و سایر نیازهای ملی، کشور نیازمند افزایش پنج هزار مگاوات تولید برق به صورت سالانه است تا بتوان جوابگوی رشد مصرف داخلی کشور بود.

مشاهده کل خبر

افزایش امیدواری ها برای رفع مشکل نرخ خوراک پالایشی ها

عضو اتاق بازرگانی ایران به مشکلات موجود در نرخ خوراک پالایشی ها اشاره کرد و گفت: سهامداران براساس محاسبات خود اقدام به سرمایه گذاری می کنند اما یکباره مبنای محاسبات تغییر می کند. این موضوع اکنون مختص به پالایشگاه ها نیست بلکه در باقی صنایع مانند معادن نیز.این موضوع حاکم است، شوک های ناگهانی که به صنایع مختلف وارد می شود آثار مخرب بر سهام شرکت های بورسی می گذارد و باعث ایجاد معضل در فعالیت بازار سرمایه می شود. محمدرضا شهیدی تبار یکی از مهمترین موانع سرمایه گذاری فعلی در کشور را عدم امنیت اقتصادی دانست و گفت: مشخص نبودن تکلیف مردم برای سرمایه گذاری ها به نوعی باعث عدم امنیت در سرمایه گذاری خواهد شد.

مشاهده کل خبر

یکپارچه‌ سازی و نظارت بر اطلاعات سرمایه‌­گذارانِ بازار سرمایه

رئیس مرکز مبارزه با پولشویی بازار سرمایه گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد اصلی تنظیم­ گر در بازار سرمایه اهتمام ویژه ای به حوزه نظارت به منظور توسعه و تکمیل فعالیت‌های خود دارد و در این خصوص برنامه­‌ریزی و اقدامات عملی بسیاری انجام داده و موفقیت‌های مطلوبی در رفع کاستی‌ها نیز کسب شده است؛ البته رفع این نواقص به منزله پایان کار و دور شدن از اصلاح مستمر در این بخش‌ها نیست. به گفته صابر جعفروند، اطلاعات مربوط به مشتریان و سرمایه گذاران در بخش ها و بازارهای مختلف (اوراق بهادار، کالا و صندوق­ ها) با هدف جلوگیری از بروز مشکلات و چالش های نهاد ناظر متمرکز و یکپارچه می شود.

مشاهده کل خبر

تصویب اساسنامه «صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات»

رئیس اداره امور صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس از تدوین اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات خبر داد و گفت: با تدوین مقررات مرتبط به این صندوق ها ابزار جدیدی در حوزه سرمایه گذاری ملک فراهم شد. رضا نوحی افزود: در این صندوق‌ها عمده پرتفوی صندوق، متمرکز بر سرمایه‌ گذاری در دارایی‌های غیرمنقول است. مدیر صندوق نیز موظف است جهت بهره‌برداری از املاک و مستغلات تحت تملک صندوق، نسبت به معرفی شخص یا اشخاص حقوقی ذی‌صلاح تحت عنوان مدیر بهره برداری اقدام کند.

مشاهده کل خبر

دستورالعمل تشکیل شرکت سهامی عام پروژه تصویب شد

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار، از تصویب دستورالعمل تشکیل شرکت سهامی عام پروژه در جلسه هیات مدیره سازمان خبر داد و گفت: دستورالعمل تشکیل شرکت سهامی عام پروژه با هدف تقویت بازار اولیه و هدایت نقدینگی به پروژه های دارای توجیه اقتصادی به تصویب رسیده است. میثم طهماسب‌زاده، اظهار داشت: شرکت سهامی عام پروژه شرکتی است که به شکل سهامی عام و با مکانیزم پذیره نویسی عمومی و به منظور تکمیل و بهره برداری از پروژه های کلان اقتصادی که دارای توجیه فنی و اقتصادی است، تشکیل می‌شود.

مشاهده کل خبر

سیاست‌های دولت جدید، نویدبخش رخدادهای خوش است

به گفته مدیرعامل شرکت سبدگردان سرآمد بازار، سیگنال‌هایی که از رویکرد اقتصادی رئیس جمهور منتخب حاصل شده است، حکایت از عدم قیمت‌گذاری دستوری، ایجاد بازار رقابتی، توجه به تولید داخلی و حمایت از سرمایه‌گذاران خرد دارد. مجموع این موضوعات، نویدبخش اتفاق‌های خوش در بازار سرمایه است. امیرحمزه مالمیر سیگنال‌هایی که از رویکرد اقتصادی رئیس جمهور منتخب حاصل شده است، حکایت از عدم قیمت‌گذاری دستوری، ایجاد بازار رقابتی، توجه به تولید داخلی و حمایت از سرمایه‌گذاران خرد دارد. مجموع این موضوعات، نویدبخش اتفاق‌های خوش در بازار سرمایه است.

مشاهده کل خبر

تمرکز در بهبود کیفیت عملکرد مدیران صندوق‌ها

مدیرعامل سبدگردان داریوش درباره ایجاد تغییر در کارمزد مدیران صندوق‌های سهامی از سوی سازمان بورس گفت: این روزها تلاش هایی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور مقایسه بازدهی صندوق‌ها با بازدهی شاخص، پرداخت هزینه و اینکه مدیر صندوق از شاخص بهتر عمل کند، در حال انجام است تا کنترلی بر نحوه عملکرد و نحوه پرداخت هزینه های صندوق صورت گیرد. به گفته همایون دارابی، طرح جدید نحوه محاسبه کارمزد مدیران صندوق‌های سهامی طرح مناسبی است که نشان‌دهنده افزایش توجه و آسیب شناسی نسبت به این صندوق‌ها در سازمان بورس است. احتمالاً این طرح بخشی از یک برنامه بزرگتر برای تشویق سرمایه گذاری غیرمستقیم است که خلاء آن به هیجان‌زدگی و احساس‌مدار شدن بازار می‌انجامد. تمرکز در این مسیر می تواند پایداری بیشتری را به بازار ببخشد.

مشاهده کل خبر

مدیریت بعد از رفع تحریم نیاز اصلی اقتصاد کشور

یک کارشناس اقتصادی درباره لغو تحریم ها در صنایعی چون انرژی، پتروشیمی ، خودورسازی ، بانک و بیمه و تاثیر آن در رشد و تحول آنها گفت: به طور کلی تحریم تاثیر نامطلوبی طی سال های گذشته بر صنایع مختلف کشور گذاشته و کشور در تامین بسیاری از قطعات و مواد اولیه با مشکلات و چالش های بسیاری مواجه بوده است. به گفته محمود نیل فروشان، کشور با فرض احیای برجام نیاز به مدیریت قوی در زمان لغو تحریم ها دارد تا همین فرصت به دلیل تصمیمات نادرست و عدم مدیریت منابع آزاد شده یا تزریق منابع جدید از طریق افزایش فروش نفت مجدداً تبدیل به تهدید نشود.

مشاهده کل خبر

بیشترین بازدهی تا پایان سال متعلق به بازار سرمایه است

یک کارشناس بازار سرمایه به بهبود روند فعلی معاملات بورس اشاره کرد و گفت: اکنون نرخ کامودیتی ها به مرحله ای از ثبات رسیده است و نرخ روی تثبیت شده است، با توجه به چنین قیمت هایی و نیز براساس پیش بینی های انجام شده دیگر انتظار کاهش بیشتر قیمت ها در کامودیتی ها وجود ندارد. به گفته علیرضا تاج بر، شرایط بنیادی با ثبات در کنار حذف ریسک های سیستماتیک از بازار به همراه نگاه مثبت دولت سیزدهم و مجلس به رونق بورس با اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، مؤلفه های لازم برای اینکه بورس بیشترین بازدهی را تا پایان سال داشته باشد، فراهم است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه