علیرضا عسگری مارانی

توقف تولید سیمان بهانه کمبود و افزایش قیمت این محصول را به دست رانت خوارهای دائمی این کالای استراتژیک فراهم کرد تا بتوانند با حضور در راهروهای وزارت صمت و سر دادن شعارهای فریبنده مردم پسند ادامه دهنده فساد و رانت خود در بازار باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علیرضا عسگری مارانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه به مقایسه وضعیت صنعت سیمان کشور در بازار امسال نسبت به سال گذشته پرداخت و گفت: مدیران شرکت های سیمانی در سال‌های گذشته ضمن ارائه تخفیف به خریداران با نسیه فروشی که منجر به عدم وصول بخشی از مطالباتشان می شد و نیز به دلیل قیمت‌های غیر منصفانه مصوب سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نتوانستند زمینه رضایت ذیفعان خود از جمله سهامداران و دولت را به عنوان مالیات گیرنده و ایجاد شفافیت در نقل و انقال وجوه فروش در بخش واقعی اقتصاد کشور فراهم کنند.

او با بیان اینکه از سال گذشته تحت تاثیر انجام ساختارسازی در بخشی از هلدینگ های بزرگ سیمانی، نظارت بیشتر بر چرخه فروش و نقد فروشی آغاز شد، افزود: تداوم ورود بخشی از  محصولات شرکت های تحت پوشش آن ها در بورس کالا موجب شفافیت این تولید ملی با ارزشی بالغ بر پنج میلیارد دلار ارزش در تولید ناخالص ملی شد.

عسگری مارانی گفت: در راستای این اتفاق به مرور شرکت ها به دنبال راهی بودند تا بتوان با بازسازی واحدهای موجود، مساله افزایش ظرفیت ها و طرح توسعه نیمه تمام را برای جهش تولید دنبال کنند و به پایان برسانند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بی انصافی برای قطعی برق در این صنعت و نیز صنعت فولاد نسبت به مابقی صنایع، در ابتدا سبب توقف کامل تولید این محصول در کشور و نیز ایجاد بی نظمی در مکانیزم عرضه و تقاضا در فواصل پر مصرف این محصول یعنی بهار و تابستان شد.

عسگری مارانی در ادامه این یادداشت ورود سیمان به بورس کالا را کمکی برای اقتصاد ملی دانست و گفت: رابطه سیمان با فولاد در کشورهای توسعه یافته حدود یک به شش در بخش قیمت کالا و سرمایه گذاری است اما این عدد در کشورهای در حال توسعه حداکثر یک به ۱۰ است، این در حالیست که همواره این رابطه در بخش قیمت گذاری در ایران حدود یک به ۳۰ بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: مابه التفاوت قیمت واقعی سیمان با قیمت فروش موجب شده است تا انبوه‌سازان، بتن‌سازان، مصالح فروشان، عاملین فروش و مافیای حمل و نقل این صنعت به صورت دست جمعی از این مابه التفاوت استفاده کرده و به دلیل اقدامات پول‌شویانه هیچ گاه نتوانستند تاثیری را در کاهش قیمت مسکن حتی با ایجاد طرح مسکن مهر ایجاد کنند.

او با بیان اینکه دولت به عنوان مالیات گیرنده می توانست ۲۵ درصد از این رانت را به عنوان مالیات بر درآمد از شرکت های تولیدی دریافت کند اما از این حق محروم شد، گفت: با توجه به چنین مسایلی همه واحد های سیمانی روز به روز فرسوده تر و با سوددهی کمتری نسبت به ارزش ذاتی دارایی های خود مواجه شدند، به گونه ای که از توان تامین نقدینگی لازم برای آجر چینی نسوز یک کوره یک میلیون تنی که به قیمت امروز رقمی بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان است، برخوردار نبودند.

عسگری مارانی افزود: نداشتن حاکمیت شرکتی در واحدهای تولیدی سیمان اعم از شرکت های پذیرفته شده در بورس یا خارج از بورس، فضای کسب و کار در این صنعت را به نحوی رقم زده و همه شرکت ها را به سمت و سویی سوق داده است که مخالفت هایی را با شفافیت قیمت گذاری در بورس کالا داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: قیمت های مصوب تثبیتی، فضا را برای مدیران ارشد، سیستم های فروش و توزیع کنندگان جهت چانه زنی تحویل به قیمت های متفاوت که در آن رانت نهفته است به گونه ای فراهم می سازد تا برای خود سرقفلی تصمیم گیری جهت قیمت نهایی داشته باشند.

او  گفت: دولت در این مدت بازنده اصلی در بخش اخذ مالیات اعم از مالیات بر درآمد شرکت ها، مالیات بر ارزش افزوده و برگشت ارز صادرات سیمان به قیمت های صادراتی مبتنی بر قیمت های تثبیتی بوده است.

عسگری مارانی خاطرنشان کرد: در بخش دوم، سهامداران این صنعت عمدتا صندوق های بازنشستگی، نهادهای عمومی، بانک ها و بیمه ها هستند که مقایسه هزینه فرصت سرمایه گذاری آن ها با هر یک از صنایع دیگر در ۲۰ سال گذشته نشان دهنده آن است که هیچگونه نفع و سود سنگینی را کسب نکرده اند.

او به مزایای کشف قیمت در بورس کالا از طریق رینگ های ریالی و ارزی اشاره کرد و گفت: سازمان امور مالیاتی می‌تواند با تعیین میانگین قیمت فروش شرکت های سیمانی در واحد های سیمانی یک استان، نسبت به کتمان فروش سیمان توسط سایر واحدها اقدام به مطالبه اخذ مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده کند.

عسگری مارانی به دیگر مزایای این اقدام اشاره کرد و ادامه داد: گمرکات کشور با تعیین قیمت واقعی سیمان صادراتی که در رینگ ارزی بورس کالا معامله می شود مطالبه گر برگشت این ارز به داخل کشور خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: همچنین با این اقدام سازمان بورس ضمن تاکید به کلیه ناشران سیمانی خود و هلدینگ های مربوطه برای فروش محصول خود در بورس کالا اعم از رینگ ریالی و ارزی، شفافیت لازم را در قیمت فروش و چرخه گردش فروش توصیه و ملزم می کند.

او خاطرنشان کرد: کشف قیمت در بورس کالا باعث می شود تا کلیه دستگاه های نظارتی با ایجاد شفافیت در قیمت های موجود، توان مقایسه و نظارت بر بنگاه های تحت امر خود را داشته باشند.

عسگری مارانی گفت: امیدواریم با توجه به پتانسیل موجود در ظرفیت های سیمان، مشکل کاهش تولید سیمان ناشی از قطعی برق توسط وزرای صمت و نیرو برطرف شود و از طریق مکانیزم عرضه و تقاضای سیمان در بورس کالا و کشف واقعی قیمت ها در این بازار آرامش کامل به اقتصاد کشور بازگردد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: امیدواریم این کالای استراتژیک با حمایت رییس جمهور منتخب که کاملا در صحبت های وی مخالفت با فساد و رانت خواری مشهود بود جایگاه خود را در اقتصاد کشور پیدا کند و هیاهوگری های رانت خواران در آخرین مرحله ی بقای عمر رانت خواری خود خاتمه پیدا کند.

*خبرنگار: دنیا زنوزی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه