سهام، شاخص

دلیل تضاد روند بازار با سودآوری شرکت ها برهم خوردن تناسب قیمت سهم ها با سودآوری شرکت هاست که پیش بینی می شود سودآوری شرکت ها در سال جاری حتی بهتر از سال ۱۳۹۹ باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بازار سرمایه در سال گذشته به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: از زمستان سال ۱۳۹۸ تا مردادماه سال ۱۳۹۹، بازار سرمایه رشد زیادی را تجربه کرد و این باعث شد تناسب قیمت سهم ها با افزایش سودآوری به هم بخورد. زمانی که گفته می شود سود خالص شرکت ها در سال ۱۳۹۹ رشد خوبی را تجربه کرد، رشد سود باید با رشد قیمت ها متناسب باشد. یعنی اگر رشدها به شکل هیجانی کاهشی یا افزایشی شوند، قیمت ها ناگریز به اصلاح هستند.

سعید جعفری ادامه داد: اتفاقی که در سال ۱۳۹۹ افتاد این بود که با توجه به شرایط تورمی و اینکه برخی از سهامداران گمان می کردند آقای ترامپ دوباره به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب می شود و تورم شدیدتر خواهد شد، در ۶ ماه نخست سال گذشته، سهم ها با ولع بیشتری خریداری شدند و به محض اینکه آقای بایدن روی کار آمد و زمزمه های احیای برجام شنیده شد، انتظار تورمی شدید کاهش یافت و باعث شد قیمت ها هم کاهش پیدا کرده و تعدیل شوند.

او در ادامه با اشاره به وضعیت صنعت پتروشیمی در بازار سرمایه گفت: برای مثال گروه های پتروشیمی بزرگ ترین صنعت بازار سرمایه محسوب می شوند، رشدی که این صنعت داشت نسبت به سایر صنایع حبابی نبود و سودآوری آن افزایش یافت، درحال حاضر نیز بیشتر سهم های پتروشیمی بالاتر از سطح مرداد سال ۱۳۹۹ هستند. درواقع این نکته مهمی است که تناسب بین رشد سودآوری و رشد قیمت باهم دیده شود.

جعفری درمورد وضعیت سودآوری شرکت ها در سال جاری نیز توضیح داد: سود خالص شرکت ها در سال ۱۴۰۰ بالاتر از سود خالص شرکت ها در سال ۱۳۹۹ خواهد بود. این موضوع فارغ از این است که احیای برجام صورت بگیرد یا خیر. زیرا از یک طرف هم قیمت های جهانی رشد مناسبی تجربه کردند و افت نکردند و هم از طرف دیگر قیمت دلار روی ۱۵ هزار تومان نیامد.

 خبرنگار: پونه درخشان*

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار