دارابی

در حال حاضر اعتماد مردم به بازار سرمایه برگشته است؛ مردم خیلی سریع نسبت به وقایع و مسائل واکنش نشان می دهند، ضمن اینکه پتانسیل این بازار هم بسیار بالاست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از رادیو گفت‌وگو، همایون دارابی بازار سرمایه را آیینه تمام نمای تحولات اقتصادی کشور دانست و گفت: همه اتفاقات و تصمیمات اقتصادی در قالب بخشنامه و قانون و مصوبه خودش را در بازار سرمایه نشان می دهد و تلاطماتی هم که در این بازار ایجاد می شود برآیندی از همین تصمیمات است.

او با بیان اینکه مسائل سیاسی و اجتماعی نیز بر بازار سرمایه موثرند افزود: البته ذات بازارها پیش بینی پذیر نیستند اما می توان شرایطی فراهم کرد که تبعات منفی مسائل موثر بر بازار مهار شود.

این کارشناس حوزه بورس با اشاره به اینکه تحریم ها از سال ۹۰ بازار سرمایه را هم مانند دیگر بازارها متأثرکرد گفت: بازار سرمایه تا بهمن ماه سال ۱۳۹۲ هم رشد هایی داشت اما بعد از مدتی، دچار افت شدید شد و حتی بعد از برجام هم شاهد اتفاق خاصی نبودیم؛ در واقع با بدعهدی ترامپ و خروج از برجام اقتصاد ایران و بازار سرمایه دچار تلاطمات شدیدی شد.

دارابی با بیان اینکه بعد از انتخابات ریاست جمهوری شرایط بورس رو به بهبود رفته گفت: مهم ترین مسئله و معضل در اقتصاد ایران، نبود برنامه بلندمدت، تصمیم گیری های روزانه و قیمت گذاری دستوری برای خدمات و نرخ بهره و ارز و کالاهاست که باعث صنعت زدایی از کشور شده است.

او خاطرنشان کرد: از آنجایی که قیمت گذاری دستوری در هر شرایطی یا به ایجاد رانت یا عدم بهره وری ختم می شود لذا دولت هم باید سیاست قیمت گذاری دستوری را با مکانیزم بورس کالا و انرژی جایگزین کند.

دارابی اظهار کرد: اگر ما بازار سرمایه را باثبات و به آن توجه کنیم و مسائل اقتصادی را به این بازار بسپاریم می توانیم اقتصاد مقاومتی را پیش برده و از کیان ارکان اقتصادی هم حفاظت کنیم.

کارشناس حوزه بورس با بیان اینکه در حال حاضر اعتماد مردم به بازار سرمایه برگشته گفت: مردم خیلی سریع نسبت به وقایع و مسائل واکنش نشان می دهند ضمن اینکه پتانسیل این بازار هم بسیار بالاست.

در ادامه، پیام الیاس کُردی، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: اگرچه تعداد بالای سهامداران یک ظرفیت ویژه است اما نباید افزایش تعداد سهامداران به ۶۰ میلیون نفر ما را دچار اشتباه کند زیرا تعداد زیادی از سهامداران در حقیقت سهامدار سهام عدالت هستند.

او افزود: مهم این است که بیشتر مردم سرمایه های اصلی خود را به جای بازارهای موازی وارد بازار سرمایه کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه با انتقاد از تغییرات مکرر در قوانین و مقررات بازار سرمایه از سوی سازمان بورس تأکیدکرد: سازمان بورس حدأقل برای یک سال آینده باید تصمیمات و قوانین و مقررات بازار سرمایه را به طور شفاف برای سهامداران و مردم تعریف کند.

الیاس کُردی افزود: قوانین اقتصادی کشور در دولت سیزدهم باید برای سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی طوری وضع شود که خیال سرمایه گذاران آسوده باشد تا در این بازار سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها

test