خادم المله

شرکت پروژه سهامی عام در بازار سرمایه، ضمن فراهم کردن زمینه مشارکت سهامداران خرد در اجرای پروژه‌های کلان اقتصادی کشور، زمینه‌ساز هدایت سرمایه‎‌های کوچک به بخش مولد اقتصادی، افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار است.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بحث تامین مالی از اهمیت دو چندانی در کشور برخوردار است و شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای تکمیل پروژه‌های خود نیاز به منابع مالی کافی دارند، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در تامین مالی از طریق بدهی، شرکت مورد نظر منابع مالی مورد نیاز خود را با استفاده از ابزارهای بدهی، تامین کرده و در دوره‌های زمانی مشخص، سودی که از قبل مشخص شده را به سرمایه گذاران پرداخت می‌کند.

سلمان خادم المله افزود: در تامین مالی از طریق بدهی، سرمایه‌گذار کاری به منابع و اینکه به چه صورت در پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ندارد و برای او تنها اصل و میزان سودی که تعیین شده، مهم است.

این کارشناس بازار سرمایه به تامین منابع مالی از طریق مشارکت اشاره کرد و گفت: افراد با وارد شدن در یک پروژه، شریک سود و زیان پروژه می‌شوند.عرضه سهام در بازار یکی از روش‌های تامین مالی از طریق مشارکت است به طوری‌که یک شرکت سهام خود را در بازار عرضه و به میزان فروش سهم خود، تامین مالی کرده و منابع مالی لازم را فراهم می‌کند.

به گفته خادم المله؛ صاحب پروژه، دارایی‌ها و آورده‌های موجود در پروژه را ارزش گذاری و به عنوان آورده، وارد پروژه کرده سپس به اندازه‌ای که برای تکمیل پروژه نیاز است را از عموم مردم تامین مالی می‌کند.

وی با اعلام اینکه شرکت از روز اول یک شرکت سهامی عام است که سهام آن در بورس معامله شده و منابع مالی مورد نیاز برای آن پروژه فراهم می‌شود، اظهار کرد: در سال های 98 و 99 که بازار رشد بسیاری کرد، این انتقاد وجود داشت که با رشد بازار سرمایه، بخش واقعی اقتصاد کشور تحت تاثیر قرار نگرفته و رشد قیمت سهام فقط برای کسانی که فعال بازار هستند می‌تواند سود ایجاد کند و این رشد منجر به ایجاد تولید و اشتغال نخواهد شد به همین منظور، ابزار خاص تحت عنوان شرکت پروژه سهامی عام طراحی شد تا علاوه بر کمک به بازار سرمایه، در جهت ایجاد تولید و اشتغال , سود قابل توجهی به دنبال داشته باشد.

خادم المله با توضیح این مطلب که افراد با دید بلندمدت نسبت به شرکت پروژه سهامی عام، سود بیشتری کسب خواهند کرد، یادآور شد؛با حضور این شرکت‌ها در بازار سرمایه، زمینه مشارکت سهامداران خرد در اجرای پروژه‌های کلان اقتصادی فراهم شده و علاوه بر انتفاع این سرمایه‌گذاران از سودآوری آتی، پروژه‌های شرکت، زمینه‌ساز هدایت سرمایه‎‌های کوچک به بخش مولد اقتصادی کشور، افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار می‌شود.

*خبرنگار: پروین خدادادی

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test