مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی موافقت و یا مخالفت خود را درباره وزیر پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه( سنا)؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، در موافقت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: جدیت، پیگیری و اشراف علمی خاندوزی برای حل مشکلات اقتصادی کشور قابل اهمیت و مثال زدنی است.

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در این باره گفت: با نگاهی جدید به حوزه اقتصادی کشور به طور حتم شاهد تحولات اساسی در ساختار اجرایی کشور خواهیم بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در دو حوزه با دکتر خاندوزی به توافق رسیده ایم، حوزه اول مأموریت‌های نظارتی مجلس است که تکالیف دولت به ویژه وزارت اقتصاد در این مأموریت‌ها اجرایی نشده است و با حضور خاندوزی اولین انتظار ما این است که با نگاه کارشناسی و با رویکرد مجاهدانه، این مأموریت‌های نظارتی پیگیری شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه های مودیان، مولدسازی دارایی های دولت، بهبود فضای کسب و کار در اقتصاد، قانون اصلاح بانک مرکزی، اصلاح عملیات قانون بانکداری در کشور، اصلاح ساختار نظام مالیاتی، اصلاح قوانین در شفافیت اطلاعات مالی در کشور از جمله مواردی است که اگر در چارچوب ضوابط علمی، توافق بین مجلس و دولت عملیاتی شود، می‌تواند آثار مثبتی در نظام اقتصادی کشور ایجاد کند.

پورابراهیمی از وزیر پیشنهادی خواست تا با داشتن سلامت و کارآمدی در انجام وظایف، مسیر حرکت آینده تعیین و اقدامات مثبتی در عرصه اقتصاد کشور ایجاد شود.

خاندوزی از دل مجلس بوده و رویکرد مطالبه گری دارد

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی کابینه سیزدهم را فردی مطالبه گر، حق طلب، فساد ستیز و از دل مجلس دانست.

ابراهیم عزیزی در این باره گفت: ساختار وزارت اقتصاد در تیم اقتصادی دولت جایگاه مهمی دارد لذا از وزیر این عرصه انتظار می رود به بحث های مالیات، بورس، سهام عدالت، عضویت در مجامع مختلف، داشتن رویکرد دانش بنیان، مهارم تورم و تولید و اشتغال توجه داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: وزیر اقتصاد، رئیس کمیسیون اقتصادی دولت است لذا می تواند در راستای اصلاح امور مالیات، مبارزه با فساد و رونق تولید نقش اساسی ایفا کند. البته این موضوع با ارائه لایحه و تعامل با مجلس دست یافتنی می شود.

عزیزی گفت: خاندوزی جوانی انقلابی و از دل مجلس بوده و رویکرد مطالبه گری، جهادی، ولایی، حق طلب، عدالتخواه، فساد ستیز دارد.

وی خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی دارای تجربه لازم خصوصا در حوزه نظام قانونگذاری بوده و از اساتید دانشگاه محسوب می شود. وی دارای تخصص و سلامت بوده و مردمی بودن از ویژگی های وی محسوب می شود لذا امیدواریم با وجود ایشان در این عرصه شاهد رفع مشکلات مردم باشیم.

خاندوزی بهترین گزینه برای نقش‌آفرینی در حوزه اقتصاد اسلامی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد فردی امانتدار، متعهد و متخصص است، گفت: دکتر خاندوزی بهترین گزینه برای نقش آفرینی در حوزه اقتصاد اسلامی است.

مهدی طغیانی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد شناخت کافی درباره مدیران اجرایی در حوزه اقتصادی دارد، افزود: این شناخت و تجربه حضور وی در مجلس و عملکرد موفق او نشان می‌دهد که می‌تواند در وزارت اقتصاد نقش آفرین باشد. همچنین همکاری وی در تهیه طرح و بررسی لوایح در این مدت کاملاً محرز است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش‌آفرینی خاندوزی در طرح‌هایی چون مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات با عایدی سرمایه گفت: فردی که در چنین طرح‌هایی دلسوز بوده حتماً در مقام اجرا موفق خواهد بود. وی در حوزه تحقیق و تفحص‌ها نیز فعال بوده و مسئول کمیته تحقیق و تفحص از بانک‌های خصوصی است، همچنین در اصلاح قوانینی مثل قانون مناطق آزاد، مقررات‌زدایی و بهبود فضای کسب و کار نقش‌آفرین بوده و این نویدبخش آینده‌ای است که ما انتظار آن را داریم.

فعال سازی ستاد اقتصادی دولت و اصلاح نظام مالیاتی و گمرک از اهم برنامه های خاندوزی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در موافقت با برنامه های وزیر پیشنهادی امور اقتصاد، بزرگ ترین چالش اقتصاد امروز را قدرت بانک ها دانست و گفت: خاندوزی برنامه مهمی برای اصلاح نظام پولی و بانکی دارد.

معصومه پاشائی بهرام با اشاره به ویژگی های خاندوزی عنوان کرد: تجربه سیاستگذاری در مرکز پژوهش های مجلس، ارتباط و تعامل با مجلس و همچنین ارتباط با دانشگاهیان می تواند حلقه ای را تشکیل دهد تا وزارت اقتصاد از ظرفیت قانونگذاران و پژوهشگران استفاده کند. همچنین وی فعالیت های ارزشمندی در زمینه نیازهای اقتصادی داشته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم فعال سازی ستاد اقتصادی دولت و اصلاح نظام مالیاتی و گمرک را از مهم ترین برنامه های وزیر پیشنهادی دانست و افزود: بزرگ ترین چالش اقتصاد قدرت بانک های کشور است که وی اصلاح نظام پولی و بانکی را در دستورکار خود قرار داده است.

پاشایی بهرام در در پایان با اشاره به انتظار نمایندگان از خاندوزی در صورت تصدی پست وزارت اقتصاد، خاطرنشان کرد: انتظار داریم وی برنامه های خود را عملی کرده و زمانی که وارد وزارتخانه شد دچار روزمرگی نشود و مسیر تحول گرایی خود را حفظ کند.

خاندوزی" از مدیران آینده دار گام دوم انقلاب است

‏ فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت :دکتر خاندوزی، از رویش‌های اصیل انقلاب و مدیران آینده دار گام دوم انقلاب است. پیوند دانش، پژوهش و توان بالای اجرایی را می‌توان در کارنامه و برنامه وی دید.

نماینده مردم قزوین اظهار کرد: سکانداری وزارت اقتصاد نیاز به رویکردی دانش‌محور و تحول خواه متناسب با وضعیت روز اقتصادی دنیا و کشورمان دارد و دکتر خاندوزی گزینه مناسب است.

اقتصاد مقاومتی در برنامه های خاندوزی کمرنگ است

نماینده مردم خرم آباد در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد و با اشاره به اینکه تجربه عملی و مدیریتی آقای خاندوزی کمرنگ است، گفت: اقتصاد مقاومتی در برنامه های خاندوزی کمرنگ است.

مهرداد ویس کرمی در مخالفت با برنامه های وی گفت: امروز کسی می تواند وضعیت آشفته اقتصاد را درک کند که در رشته اقتصاد سرآمد و صاحب نظریه بومی سازی اقتصاد باشد. آقای خاندوزی استادیار اقتصاد بوده و صاحب نظر است. همچنین در عرصه های مختلف اقتصادی مانند خصوصی سازی، سیاست ارزی، مالیات، بیمه و گمرک باید صاحب تجربه باشد و در کنار فن، فوت را هم بلد باشد. اقتصاد همانند هوا در تمامی ابعاد زندگی مردم وجود دارد و امروز پاشنه آشیل انقلاب اسلامی است، لذا این عرصه، عرصه آزمون و خطا نیست بنابراین بهتر نبود ایشان مدتی در مدیریت میانی وزارت اقتصاد پخته تر می شدند و سپس به وزارت می رسیدند.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس یازدهم با بیان اینکه تجربه عملی و مدیریتی آقای خاندوزی کمرنگ است، افزود: در تصمیم های دشوار، وزن علمی و شخصیتی وزیر بسیار موثر است. آیا آقای خاندوزی از چنین موقعیتی در میان خواص و اقتصاددانان برخوردار است ؟ همچنین در مورد اقتصاد اسلامی که نیاز امروز و فردای جامعه اسلامی است، نظر شفافی از ایشان نیست.

بی توجهی به مسائل استراتژیک و سرمایه گذاری خارجی در برنامه پیشنهادی خاندوزی

محمود عباس زاده مشکینی در مخالفت با برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد گفت: مردم شرایط اقتصادی را با پوست و استخوان لمس می کنند، لذا برای پاسخگویی فوری و موثر به خلأهای موجود، یک تیم اقتصادی منسجم، توانمند، هماهنگ و هم افزا باید شکل بگیرد.

عباس زاده مشکینی اظهار کرد: متاسفانه در برنامه وزیر پیشنهادی اشاره کمتری به برخی مسائل استراتژیک، سرمایه گذاری خارجی و رفع موانع سیاسی، قضایی، حقوقی، اجتماعی، بین بخشی، دموکراسی و مهمتر از آن سیاست های کلی اصل 44 شده است و این در حالی است که در سال های گذشته به بهانه اجرای سیاست های اصل 44، سرمایه های عظیمی واگذار و با فرآیند پیچیده قضایی مجبور به برگرداندن بخشی از آنها شدیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دولت موظف است برنامه مشخصی درخصوص کنترل تورم، ایجاد ثبات اقتصادی، رشد بالا و باکیفیت، رفع فقر و نابرابری اقتصادی و تولید با زمانبندی و قابل سنجش ارائه کند.

گزارش کمیسیون اقتصادی درخصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد

غلامرضا مرحباء سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت سید احسان خاندوزی وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص برنامه های وزیر پیشنهادی را قرائت کرد.

با یک نگاه آسیب‌شناسانه و با توجه به مسائل کلیدی اقتصاد کشور و با ابتنای به سیاست‌های کلان اقتصادی کشور ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و برنامه ششم توسعه کشور، چارچوب مشخصی از اولویت‌ها برای یک دوره چهارساله برای وزارت امور اقتصادی و دارایی که وظیفه خطیر تنظیم سیاستهای اقتصادی و مالی کشور و ایجاد هماهنگی در امور مالی و اجرای سیاستهای مالیاتی و تنظیم و اجرای برنامه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای خارجی را بر عهده دارد، در ده سرفصل ارائه کرد.

برای مطالعه کامل این گزارش اینجا کلیک کنید.

*تهیه و تنظیم: پروین خدادادی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =
test