نفت

قیمت نفت در پی گزارش اشتغال ضعیف آمریکا که حاکی از تقاضای ضعیف برای سوخت در پی افزایش ابتلا به کووید ۱۹ است، در معاملات روز جمعه کاهش پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۴۲ سنت معادل ۰.۵۸ درصد افزایش، در ۷۲ دلار و ۶۱ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۷۰ سنت معادل یک درصد کاهش، در ۶۹ دلار و ۲۹ سنت در هر بشکه بسته شد.

نفت برنت برای کل هفته تقریبا تغییر چندانی نداشت و ۰.۱ درصد کاهش نشان داد اما نفت آمریکا ۰.۸ درصد رشد هفتگی داشت.

جان کیلداف، از شرکای شرکت اگین کپیتال در نیویورک گفت: قیمت ها در پی انتشار گزارش اشتغال که تحت تاثیر شیوع کرونای دلتا قرار گرفته بود، کاهش پیدا کردند. این یک واقعیت آزمایی بود که ویروس کرونا همچنان روی تقاضا تاثیر می گذارد.

گزارش اشتغال غیر کشاورزی بسیار ضعیف تر از انتظارات بود و نشان داد اقتصاد آمریکا در آگوست تنها ۲۳۵ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند ماه گذشته ۷۲۸ هزار شغل در آمریکا اضافه شده است.

در این بین، عاملی که مانع سقوط بیشتر قیمت ها شد، محدود ماندن تولید نفت آمریکا در پی وقوع توفند آیدا و کاهش تولید منطقه خلیج مکزیکو بود. تولید نفت و گاز در خلیج مکزیکو پس از عبور توفند آیدا همچنان متوقف مانده و طبق آمار رسمی، تولید ۱.۷ میلیون بشکه معادل ۹۳ درصد از تولید روزانه معلق شده است.

باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی در شرکت میزوهو گفت: انتظار دارم تولید نفت در هفته جاری احیا شود در حالی که فعالیت پالایشگاه ها در هفته آینده ازسرگرفته می شود. تاخیر ازسرگیری فعالیت پالایشگاه ممکن است باعث افزایش عرضه نفت شده و روی قیمت ها تاثیر کاهشی بگذارد.

بعضی از تحلیلگران پس از این که اوپک پلاس به برنامه خود برای افزایش تولید ماهانه به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز در چند ماه آینده پایبند ماند، می گویند فضا برای افزایش بیشتر قیمت ها وجود دارد. آمریکا از این اقدام استقبال و اعلام کرد این سازمان صادرکننده نفت را برای انجام اقدامات بیشتر برای حمایت از احیای اقتصادی تحت فشار خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات نفتی بیکرهیوز اعلام کرد شرکت های انرژی آمریکایی هفته گذشته برای نخستین بار در پنج هفته اخیر شمار دکل های حفاری نفت و گاز طبیعی را کاهش دادند. شمار دکل های حفاری نفت آمریکا با ۱۶ حلقه کاهش، به ۳۹۴ حلقه رسید که بزرگترین کاهش هفتگی از ژوئن سال گذشته بود. شمار دکل های حفاری گاز طبیعی با پنج حلقه افزایش، به ۱۰۲ حلقه رسید که بزرگترین رشد هفتگی از ماه مه بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test