همایون دارابی

با توجه به اینکه مجوز سبدگردانی، برای مدت زمان کوتاه یک ساله صادر می‌شود و فرایند اخذ مجوز میان ۶ تا ۲۴ ماه زمان می‌برد، پیشنهاد می‌شود مجوز سبدگردانی برای دوره ۵ تا ۱۰ ساله صادر شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز، شنبه ۱۳ شهریور ماه، «نشست هم‌اندیشی شرکت‌های سبدگردان» با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان و مدیران عامل شرکت های سبدگردان و فعالان بازار سرمایه برگزار شد.

مدیر عامل سبدگردان داریوش در ابتدای این نشست، در ارتباط با مشکلات موجود در ساختار شرکت‌های سبدگردانی، اظهار داشت: کوتاه‌مدت بودن مجوز سبدگردانی از جمله مشکلات عمده این نهاد مالی است؛ مجوز سبدگردانی یک ساله صادر می‌شود و این امر بر اعتماد مشتریان و تداوم فعالیت سبدگردان و جذب نیروی انسانی اثر منفی می‌گذارد.

همایون دارابی ادامه داد: فرایند اخذ مجوز صندوق سبدگردان‌ها، بین ۶ تا دو سال زمان می برد و این موضوع گلوگاه اساسی برای شرکت‌های سبدگردان به شمار می‌آید.

او تبعیض میان شرکت‌های کارگزاری و سبدگردانی را از دیگر مشکلات این شرکت‌ها خواند و تصریح کرد: سهامداران سبدگردان‌ها در آیین‌نامه تاسیس کارگزاری در کنار دیگر سهامداران نهادهای مالی مورد تبعیض و حذف امتیاز قرار گرفته اند؛ بنابراین، کارگزاران می توانند سبدگردان شوند، اما عکس آن ممکن نیست.

مدیر عامل سبدگردان داریوش، کمبود نیروی انسانی و محدودیت در آن را از دیگر مشکلات موجود در ساختار شرکت‌های سبدگردان دانست و گفت: قوانین کنونی در ارتباط با مدیر سبد، نیازمند اصلاح است. با توجه به کاهش ارزش پول ملی، اختصاص یک مدیر سبد به ۲۰۰  میلیارد تومان  سبد یا ۲۰ قرارداد سبد منطقی نیست.

او در ادامه، به مشکلات عملیات سبدگردانی اشاره کرد و توضیح داد: فرایند تشکیل سبد، فرایندی کند و زمانبر است. همچنین، سبدگردان از امکان ارائه خدمات متنوع امکان برخوردار نیستند.

دارابی، مشکل مالیاتی را از دیگر موارد خواند و تصریح کرد: کارمزد متغییر سبدهای سرمایه‌گذاری مشمول مالیات است و این مسأله سبب تحمیل هزینه سنگین به سبدگردان‌ها شده است.

به گفته وی، نبود سیستم جامع اتوماسیون میان ارکان درگیر در فرایند سبدگردانی (سه ضلع امین، سبدگردان و حسابرسان) و کمبود شدید نرم‌‍‌افزاری و بسترهای انفورماتیکی لازم برای سبدگردانی، از جمله دیگر مشکلات در عملیات سبدگردانی است.

مدیر عامل سبدگردان داریوش ضمن ارائه پیشنهادهایی به منظور رفع مشکلات موجود در ساختار و نیز عملیات شرکت‌های سبدگردان، گفت: پیشنهاد می‌شود مجوز سبدگردانی برای دوره ۵ تا ۱۰ ساله صادر شود. همچنین، سبدگردان‌ها از مجوزهای لازم برای ایجاد صندوق‌ها برخوردار شود.

وی در همین راستا افزود: بهتر است فرایند تشکیل سبدها براساس مبالغ‌شان متفاوت باشند و سبدهای کوچک‌تر، ساده وسریع‌تر تشکیل شوند و نیز تشکیل سبد مشاع با هدف رفع مشکلات موجود مجاز شود.

دارابی راه‌اندازی سیستم اتوماسیون و حذف کاغذبازی میان نهادهای درگیر در فرایند سبدگردانی را از دیگر موضوعات بهبود وضعیت موجود شرکت‌های سبدگردان خواند و ادامه داد: پیشنهاد می‌شود سازمان بورس گسترش نرم‌افزارهای پشتیبانی سبدگردانی به منظور مدیریت معاملات این شرکت ها را در دستورکار خود قرار دهد و همچنین فرم‌های پذیرش جداگانه‌ای برای کدهای سبدگردانی در کارگزاری‌ها و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد شود.

*خبرنگار: محبوبه حاجی زاده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test