کد خبر 74688
۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳
بهمن عبدالهی

ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان با نرخ‌های واقعی، به طور قطع به سود تولید کشور و توسعه این صنعت است؛ همچنین با تقویت عرضه کالاها در بورس کالا، شاهد رشد شفافیت اقتصادی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر؛ رییس اتاق تعاون ایران و عضو شورای عالی بورس با بیان مطلب بالا و با اشاره به قیمت‌گذاری دستوری، اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری از جمله سیاست‌هایی است که در طول سال‌های گذشته بارها آزموده شده و جواب نداده است؛ بنابراین به طور قطع اعمال آن مشکلاتی را در کشور ایجاد می‌کند که البته امیدواریم با استقرار کامل تیم اقتصادی دولت جدید شاهد کمرنگ شدن این سیاست در اقتصاد کشور باشیم.

بهمن عبدالهی تاکید کرد: قیمت‌گذاری دستوری به شیوه‌های مختلف در اقتصاد کشور پیاده شده و پاسخگو نبوده است و شورای عالی بورس نیز مخالف اجرای این سیاست است.

او در ادامه به عرضه سیمان در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در چند ماه اخیر شاهد ورود شرکت های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان براساس مکانیسم عرضه و تقاضا هستیم که ادامه این روند و حضور همه شرکت ها به طور حتم به سود تولیدکنندگان، سهامداران و همچنین مصرف کنندگان سیمان خواهد بود.

این عضو شورای عالی بورس عنوان کرد: عرضه و فروش محصولات خارج از بورس‌های کالایی، باعث تضعیف شفافیت در اقتصاد می شود و همواره نیز شاهد افزایش بی رویه قیمت‌ها در بازار سنتی هستیم، از این رو تشویق صنایع به حضور بیشتر در بورس های کالایی به طور قطع به سیاست گذاران در تنظیم بهینه بازارها کمک می کند.

براساس این گزارش از ۹ خردادماه که عرضه سیمان در بورس کالا آغاز شد تا پایان روز شنبه این هفته در مجموع هفت میلیون و ۹۵۵ هزار و ۲۲۰ تن سیمان در بورس کالا عرضه شد که با تقاضای ۹ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۸۹۰ تنی همراه شد و با احتساب معاملات مچینگ در روز جاری ۶ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۲۳۰ تن آن معامله شد.

همچنین در پی عرضه یک میلیون و ۲۹۳ هزار تن سیمان از سوی ۵۲ شرکت در روز شنبه، متوسط قیمت هر کیلوگرم سیمان تیپ دو که هفته گذشته ۷۴۲ تومان به ازای هر کیلوگرم بود به ۵۴۲ تومان به ازای هر کیلوگرم رسید و به این ترتیب یک کیسه سیمان تیپ۲ که هفته قبل ۳۷ هزار تومان بود این هفته ۲۷ هزار تومان در بورس معامله می شود. در ادامه معاملات سیمان در روز یکشنبه نیز بهای سیمان تیپ ۵ با افت ۱۱.۷ درصدی نسبت به نرخ های معاملاتی هفته قبل مواجه شد و درحالی که هفته قبل سیمان پاکتی از نوع تیپ ۵ به طور متوسط ۵۸۱ تومان در هر کیلوگرم معامله شده بود این هفته به ۵۱۳ تومان کاهش یافت؛ بدین ترتیب هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ ۵ از ۲۹ هزار و ۵۰ تومان به ۲۵ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا

test