اقتصاد

چندی پیش سازمان جهانی یونسکو فهرستی از مواردی را منتشر کرد که بر اساس آن می توان هر فرد را به شرط برخورداری از آن موارد باسواد دانست.

این موارد عبارتند از :
۱.    سواد عاطفی
۲.    سواد ارتباطی
۳.    سواد مالی
۴.    سواد رسانه ای 
۵.    سواد تربیتی و پرورشی
۶.    سواد رایانه ای
از میان موارد فوق داشتن سواد مالی رابطه مستقیمی با وضع اقتصادی و معیشتی هر یک از افراد جامعه دارد که خلاصه ترین و ساده ترین تعریفی که می توان از آن ارائه داد عبارت است از: (داشتن دانش و اطلاعات کافی برای کسب درآمد، مصرف و پس¬انداز آن با بیشترین بهره‌وری ممکن.)
همیشه پای یک زن در میان است
ممکن است در برخی از خانواده ها تامین هزینه های زندگی فقط بر دوش مرد خانه باشد، اما در مدیریت اقتصاد خانواده، بانوی خانه هم دست‌کمی از مردش ندارد. به عنوان خانم خانه، شما هستید که حساب دخل و خرج زندگی به دستتان است. در واقع معنای مدیریت هزینه ها یعنی انتخاب زمان و مکان مناسب برای هزینه. و این یعنی هنر.
هنر اول برای مدیریت هزینه های زندگی برنامه‌ریزی است.
هنر دوم برای مدیریت هزینه های زندگی بودجه‌بندی است.
هنر سوم پس‌انداز کردن است.
شما به عنوان بانوی یک خانه می‌توانید هم سرمایه‌گذار باشید و هم پس اندازکننده
فرقی نمی‌کند که جزو خانواده‌های کم‌درآمد باشید یا پردرآمد، اگر حساب دخل و خرج‌تان را داشته باشید، با یک برنامه‌ریزی دقیق و بودجه‌بندی درست، نه ‌تنها شرایط اقتصادی-تان را مدیریت می‌کنید بلکه می‌توانید پس‌اندازی هم داشته باشید.
سرمایه‌گذاری با پس‌انداز متفاوت است، در سرمایه‌گذاری شما با توجه به قدرت فکری‌تان، مبلغی از درآمد خود یا همسرتان را در انجام کاری به گردش درمی‌آورید که نه ‌تنها به وسیله آن درآمد کسب می‌کنید بلکه در سود و زیان آن کار نیز شریک می‌شوید.

تهیه و تنظیم: صبا محمودی نژاد
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های سواد مالی

test