پدر پولدار، پدر بی‌پول

«پدر پولدار پدر بی‌پول»، دنیای امور مالی را متحول کرده است و می‌تواند نقطه شروعی برای تمام کسانی باشد که می‌خواهند کنترل مالی‌ خود را در آینده به‌دست بگیرند.

 «پدر پولدار پدر بی‌پول»، به آموزش نکات مهم اقتصادی و مهارت و هنر کسب ثروت می‌پردازد. به باور نویسنده اصلی کتاب، رابرت کیوساکی، برای رسیدن به درآمدی خوب که منتج به کسب سرمایه و ثروت شود، لازم است اصول، قواعد و نکاتی به خوبی آموخته و اجرا شوند.

رابرت کیوساکی، تجربیات سال‌ها نگارش و تحقیق در این زمینه را گرد هم آورده و برای اثبات درستی عقیده خود، از دو نفر از نزدیکان خود، به ‌عنوان دو نماد برای تقابل دانش‌ ثروت در برابر ثروتمند بودن استفاده کرده است. یکی از این افراد پدر واقعی رابرت، فردی فرهیخته اما فقیر و نفر بعدی، پدر بهترین دوست رابرت، ثروتمند و میلیونری خودساخته اما نه چندان تحصیل کرده بود. او از هر دو پدر به‌عنوان پدر خود یاد می‌کند.

در این کتاب، کیوساکی درباره روش‌های زندگی افراد پولدار و افراد بی‌پول صحبت می‌کند. او از کودکی خود می‌نویسد و می‌گوید: یکی از پدرانم به من یاد می‌داد که سوابق تحصیلی و کارم را چگونه بنویسم که بتوانم شغل خوبی به دست آورم و دیگری به من می‌آموخت که چگونه طرح های قوی مالی و بازرگانی را خلق کنم، تا بتوانم برای دیگران شغل ایجاد کنم.

او در جایی گفته است: فرزند دو پدر قوی بودن، این امکان را برای من فراهم آورد تا با مقایسه آرای آن‌ها با یکدیگر تأثیر تفکرات‌شان را بر زندگیشان بررسی کنم، در این جریان فهمیدم که انسان‌ها زندگیشان را براساس افکارشان تنظیم می‌کنند. پدر بی پولم دائماً می‌گفت: من هیچ وقت پولدار نمی‌شوم و این پیشگویی واقعیت یافت، ولی پدر پولدارم معتقد بود که آدم پولداری است، حتی یک بار پس از ورشکستگی که افسرده اش کرده بود، باز ادعا کرد آدم ثروتمندی است و می‌گفت بین فقیر بودن و ورشکسته بودن یک اختلاف بزرگ است و آن این که ورشکستگی موقتی، ولی فقر دائمی است.

کیوساکی معتقد است دلیل مشکلات بیشتر مردم این است که سال‌ها در مدرسه درس خوانده‌اند، اما هیچ چیز درباره پول یاد نگرفته‌اند. وی می گوید: که مردم یاد می‌گیرند تا برای پول کار کنند، اما هرگز یاد نمی‌گیرند، کاری کنند تا پول برایشان کار کند.

یادآور می‌شود، «پدر پولدار، پدر بی‌پول» (Rich Dad Poor Dad)، نوشته رابرت کیوساکی و شارون لچر در لیست ۱۰ کتاب پرفروش دنیا در سال ۲۰۰۱ میلادی در روزنامه‌های وال استریت ژورنال، یواس‌ای تودی و نیویورک تایمز قرار گرفت. این کتاب موفق به فروش ۲۶ میلیون نسخه تا سال ۲۰۱۶ شده‌است.

این کتاب را مامک بهادرزاده با عنوان «پدر پولدار، پدر بی‌پول» (انتشارات پر)، اعظم نایبی با عنوان «پدر فقیر، پدر ثروتمند» (انتشارات هورمزد)، پروین قائمی با عنوان «بابای پولدار، بابای بی‌پول» (انتشارات معیار اندیشه)، عبدالرضا رضایی نژاد با عنوان «بابای دارا، بابای ندار» (انتشارات فرا آن) و غزاله ایده‌آلی با عنوان «پدر پولدار پدر بی‌پول» (انتشارات ریواس) به فارسی برگردانده‌اند.

*تهیه و تنظیم: محبوبه حاجی‌زاده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدترین

پنجره سواد مالی

آخرین‌های سواد مالی

test