کد خبر 74886
۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱
تورم

واژه «تورم» به گرایش شدید کالاهای مصرفی، خدمات و مسکن به افزایش قیمت اشاره دارد. تورم باعث کاهش ارزش پس‌انداز نقدی می‌شود و به همین دلیل ضمن شناخت تورم باید توانایی مدیریت اثرات آن را نیز داشته باشیم.

شکل­گیری تورم

زمانی که تقاضا برای کالا و خدمات در اقتصاد افزایش می‌یابد، تورم هم رشد می­کند. با افزایش عرضه پول در یک اقتصاد، به‌احتمال‌زیاد تقاضای مشتریان برای کالاهای گوناگون نیز افزایش می‌یابد. این افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت کالاها می‌شود. همان‌طور که افراد بیشتری تمایل به افزایش خریدهایشان دارند، فروشندگان نیز تمایل به افزایش قیمت تمام‌شده محصولاتشان پیدا می‌کنند. یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ تورم، افزایش هزینه‌های تولید است. در این حالت تولیدکنندگان مجبور به افزایش قیمت تمام‌شده محصولاتشان می‌شوند.

تورم و اثر آن بر پس‌انداز

حال سوال این است که تورم ایجاد شده چه ارتباطی با پس­انداز ما دارد. فرض کنید که شخصی رقمی را در حساب پس‌انداز خود در بانک سپرده­گذاری کرده باشد و نرخ سود این حساب سپرده نیز ۱۰ درصد تعیین شده باشد و از سوی دیگر همزمان نرخ تورم یعنی همان میزان گرایش کالاها برای افزایش قیمت، ۲۰ درصد باشد، این وضعیت نشان می­دهد میزان ارزش سپرده شخص در بانک در مقایسه با رشد قیمت کالاها کاهش یافته و ارزش پس انداز آن فرد در پایان سالی که تورم در آن ۲۰ درصد بوده، کاهش داشته است.

در این شرایط، شخص مورد نظر، بخشی از قدرت خرید خود را ازدست داده و اگر پس‌انداز او در طول زمان بیشتر یا مساوی نرخ تورم رشد نکند، درواقع پول خود را از دست خواهد داد و در این شرایط نمی‌تواند سطح زندگی و استانداردهای رفاهی گذشته خود را حفظ کند زیرا که به واسطه رشد تورم، هزینه‌های مختلف زندگی او از جمله هزینه تحصیل، خوراک، پوشاک، مسکن و حتی هزینه­های پزشکی و به طور کلی تمامی هزینه‌های ضروری زندگی افزایش پیدا کرده اما ارزش سپرده او به همان میزان تورم و یا بیشتر از آن رشد نداشته است.

محافظت از پس‌انداز در مقابل تورم

حال که مشخص شد از چه طریق پس­انداز بر تورم اثرگذار است، سوال دیگری مطرح می­شود و آن اینکه، آیا راهی برای حفظ ارزش پس­اندازهایمان داریم و اصولا چگونه می­توان قدرت خرید خود و سطح رفاه خود را در این شرایط حفظ کرده و یا بهبود ببخشیم.

خبر خوب این است که اگرچه امروزه شاهد وجود تورم در بسیاری از اقتصادها هستیم اما در عین حال راهکارهایی نیز برای مدیریت وضعیت تورمی در اقتصاد وجود دارد.

اقتصاددانان پیشنهاد می­کنند اگر شخصی تمایل دارد اثر تورم بر دارایی‌های نقدی خود را کاهش دهد و یا از بین ببرد، به‌جای نگه‌داشتن پس‌انداز به‌صورت نقدی، پول خود را سرمایه‌گذاری کند. شاید در این جا گفته شود سپرده­گذاری در بانک نیز یک نوع سرمایه گذاری است و چه دلیلی به خروج پول از سپرده و سرمایه گذاری مجدد در بازاری دیگر وجود دارد. همان طور که گفته شد، نرخ سود سپرده بانکی اغلب نمی­تواند اثر تورم را پوشش دهد و اصولا سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت به دلیل بازده‌ پایین، توانایی مقابله با نرخ تورم را ندارند بنابراین لازم است در این شرایط به سرمایه‌گذاری‌های جسورانه‌تری اندیشید و بازاری را برای سرمایه­گذاری انتخاب کرد که بتواند نرخ تورم را به نوعی پوشش دهد.

به نظر اقتصاددانان، افراد باید پول خود را در یک موقعیت تهاجمی سرمایه‌گذاری کنند تا به بازده مناسب برسند.

یکی از بازارهایی که معمولاً در این شرایط پیشنهاد می­شود، سرمایه­گذاری در بازار سهام است زیرا که اصولاً بازده سهام در اغلب اوقات به شکست تورم تمایل دارد. اما یک واقعیت دیگر نیز در این حوزه وجود دارد و آن اینکه سرمایه‌گذارانی که حفظ سرمایه خود تمرکز دارند، ممکن است علاقه‌ای به نوسانات قیمت دارایی در بازار سهام نداشته باشند. افراد ممکن است به دلیل نداشتن تخصص لازم در این بازار و پایین بودن میزان ریسک­پذیری­شان، نسبت به از دست دادن سرمایه و کاهش ارزش سرمایه خود در این بازار ترس داشته باشند.

اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که سرمایه واردشده در بازار سهام در سهم‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌شود، به بیانی دیگر، تنوع قابل توجهی در بورس وجود دارد و این امر موجب می­شود تا نوسانات دارایی‌ها و سهم­های مختلف اثر یکدیگر را کاهش دهند و در این شرایط ،ریسک سرمایه‌گذاری به‌مراتب کمتر می‌شود. از این رو پیشنهاد می­شود سرمایه‌گذاران به خصوص سرمایه­گذارانی که تخصص لازم برای سرمایه­گذاری در سهام ندارند و در عین حال علاقه­مند هستند تا هم از ریسک تنوع بازار سهام بهره برده و هم از توانایی بازار سهام در شکست تورم بهره­مند شوند یا اصولا علاقه­ای به حضور مستقیم در بازار سهام ندارند، می‌توانند سرمایه خود را در صندوق­های سرمایه‌گذاری مشترک قرار دهند. این صندوق‌ها بخش زیادی از سرمایه را به بازار سهام اختصاص می‌دهند و چون بازار سهام در بلندمدت توانایی غلبه بر نرخ تورم را دارد، سرمایه­گذاری در این صندوق­ها به عنوان یک انتخاب خوب به سرمایه­گذاران در اقتصادهایی که با تورم بالا دست و پنجه نرم می‌کنند، معرفی می‌شود.

*تهیه و تنظیم: سهیلا نجف­پور

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

پربازدیدترین

پنجره سواد مالی

آخرین‌های سواد مالی

test