ارز

افزایش نرخ نیمایی به هر بهانه‌ای موجب می‌شود که درآمد فروش شرکت‌ها با ضریب بیشتری افزایش پیدا کند و به دنبال آن سودآوری شرکت‌های به خصوص کامودیتی محورها و صادراتی‌ها افزایش یابد.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان مطلب فوق به خبرنگار پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: افزایش نرخ نیمایی سبب می‌شود که نقدینگی بیشتری به سمت سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی که سهم زیادی در بازار دارند، تزریق شود که در نتیجه آن شاخص کل نیز بالا می‌رود. 

مجتبی شهبازی در بررسی سامانه ارز نیمایی اظهار کرد: سامانه نیما در اردیبهشت سال ۹۷ با هدف سازماندهی بازار ارز در زمینه تجارت، واردات و صادرات راه‌اندازی شد. ضرورت وجود این سامانه در شرایطی شکل گرفت که فاصله عمیقی بین نرخ ارز دولتی و نرخ ارز در بازار آزاد به وجود آمده و این موضوع نگرانی بسیاری از تجار و بازرگانان واردکننده را به همراه داشت، قرار بود این موضوع نقش مؤثری در کنترل نرخ ارز ایفا کند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: با این وجود همواره دامنه‌ای از اختلاف بین دو نرخ‌ سامانه نیما و بازار آزاد به عنوان اصلی‌ترین دافعه برای عرضه ارزهای حاصل از صادرات مورد توجه بوده، اما پس از به کارگیری مکانیزم تشویقی مشکلات این سامانه کمتر شده است. با این اقدام، عرضه و تقاضا در این بازار قوت گرفت، هرچند به تازگی شاهد رشد نرخ ارز در این سامانه بودیم.

بررسی تغییرات نرخ نیما از دو منظر

وی در ادامه تغییرات نرخ نیما را از دو منظر قابل بررسی دانست و اظهار کرد: نخستین نگاه، از منظر درآمد شرکت‌های صادرات محور و دومین نگاه از بعد شرکت‌هایی است که وارادت مواد اولیه یا به نوعی مصارف ارزی بالایی دارند. براین اساس، هر گونه تغییر در نرخ ارز نیمایی که مبنای محاسبه رسمی هست بر این دو دسته در کوتاه مدت کاملاً اثر معکوسی دارد، ولی در شرایطی که شرکت های واردات محور بتوانند مجوز افزایش نرخ محصولاتشان را از دولت به دلیل افزایش هزینه‌های تولید بگیرند، با یک تاخیر مجدد می‌توانند این افزایش هزینه‌ها را جبران کرده و با افزایش ریالی درآمد خود با در نظر گرفتن حاشیه سود ثابت سود خالص خود را افزایش دهند.  

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اما در این میان دسته دیگری به نام بانک‌ها هستند. در مورد گروه بانکی مقداری وضعیت تحلیل پیچیده‌تر است، نرخ تسعیر ارز برای بانک‌ها توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود. در ضمن برای بانک‌هایی که از ذخایر مناسب ارزی برخوردارند، این رشد نرخ تسعیر جذاب است؛ البته اشاره به این نکته لازم است که هرگونه شناسایی سود در گروه بانکی از این محل سود بی‌کیفیت محسوب می شود و تبعات خوبی برای بانک‌ها ندارد.

کامودیتی محورها در اوج تاثیرپذیری

شهبازی تصریح کرد: همانطور که می‌دانیم درصد بالایی از ارزش کل بازارسرمایه به شرکت‌هایی اختصاص دارد که کامودیتی محور هستند و بخش زیادی از تولیداتشان صادر می‌شود و درآمد دلاری دارند که شامل صنایع فلزات اساسی، پتروشیمی و صنایع معدنی است.  نرخ ارز سامانه نیما برای این دسته از شرکت‌ها یا بخش اعظم بازار سرمایه نکته مهمی است، بنابراین سرمایه‌گذار باید با در نظر گرفتن تمامی موارد تحلیلیِ گفته شده به خرید سهام شرکت با پتانسیل بالاتر اقدام کند.

*خبرنگار: لیلی شهیر

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه  این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test