کد خبر 75073
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴

با سودآوری شرکت‌ها در نیمه نخست ۱۴۰۰؛

رکورد ۷ ساله سودسازی شکست

۴۱۵ هزار میلیارد تومان سود در ۶ ماه ابتدای سال محقق شد
بازار

بررسی وضعیت سودآوری شرکت‌ها نشان می‌دهد که در نیمه اول سال ۱۴۰۰ میزان سود محقق‌شده شرکت‌ها به رقم ۴۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که در نوع خود یک رکورد بی‌سابقه محسوب می‌شود و تقریبا معادل دو برابر سود محقق‌شده شرکت‌ها در کل سال ۱۳۹۹ است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، محاسبه ارزش دلاری سود محقق شده شرکت‌ها در نیمه اول سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که شرکت‌ها تقریبا ۱۵ میلیارد دلار سود داشته‌اند و این رقم یک میلیارد دلار بیشتر از رکورد قبلی در نیمه اول سال ۱۳۹۳ است. لازم به ذکر است که طی یک دهه اخیر به طور متوسط حدود ۳۱ درصد از سود شرکت‌ها در نیمه دوم سال محقق شده است و در صورت تداوم این روند در سال جاری، مجموع سود شرکت‌ها در پایان سال ۱۴۰۰ به ارقام قابل ملاحظه‌ای بالغ خواهد شد.


در کنار افزایش میزان سود در نیمه اول سال ۱۴۰۰، تداوم روند کاهشی نسبت تقسیم سود نیز اتفاق مهم دیگری بوده که رخ داده است. نسبت تقسیم سود در نیمه اول سال ۱۴۰۰ تنها معادل ۵۲ درصد بوده که کمترین میزان طی سال‌های اخیر است و به این ترتیب شرکت‌ها اقدام به نگهداری و عدم توزیع حدود ۱۹۸ هزار میلیارد تومان از سود خود کرده‌اند. این موضوع به معنای دسترسی شرکت‌ها به حجم قابل ملاحظه‌ای از منابع ارزان قیمت برای اموری نظیر تامین سرمایه در گردش است. لازم به ذکر است که در سال ۱۳۹۹ شرکت‌ها تنها حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان از سود خود را توزیع نکرده و نزد خود نگاه داشته بودند.

با توجه به موارد ذکر شده و براساس برخی فروض در رابطه با چشم‌انداز قیمت جهانی کالاها و نرخ ارز، در یک برآورد اولیه می‌توان انتظار داشت که در سال جاری میزان سود محقق‌شده شرکت‌ها به حدود ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بالغ شود. برای سال آینده نیز در صورت پایداری سطوح فعلی قیمت‌های جهانی، میزان سود شرکت‌ها می‌تواند به ۷۵۰ هزار میلیارد تومان بالغ شد. البته محدودیت شرکت‌ها در دسترسی به حامل‌های انرژی و وضع موانع صادراتی، دو چالش مهمی هستند که می‌توانند مانع از تحقق این سطح از سودآوری برای شرکت‌های بورسی شوند.


*منبع: شرکت سرمایه گذاری سامان مجد

* تهیه و تنظیم: لیلی شهیر
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار

test