کودک

پول توجیبی، یکی از روش‌های کسب پول برای کودکان و نوجوانان است. روش متداول دیگر برای به دست آوردن پول، پرداخت جایزه نقدی برای وقایعی مانند "گرفتن نمره عالی در مدرسه"، "مطالعه یک کتاب" یا "انجام کارهای منزل" است. همچنین می‌توان برای کسب پول به انجام کار تابستانی پاره‌قت یا تمام وقت اشاره کرد.

پول توجیبی، یکی از روش‌های کسب پول برای کودکان و نوجوانان است. روش متداول دیگر برای به دست آوردن پول، پرداخت جایزه نقدی برای وقایعی مانند "گرفتن نمره عالی در مدرسه"، "مطالعه یک کتاب" یا "انجام کارهای منزل" است. همچنین می‌توان برای کسب پول به انجام کار تابستانی پاره‌قت یا تمام وقت اشاره کرد.

مهم‌ترین شیوه‌های کسب درآمد، گزینه‌های زیر هستند:

  • داشتن شغل
  • انجام کارهای خانه
  • دریافت پول توجیبی
  • هدایای تولد و عیدی‌ها
  • فروش وسایل دست دوم
  • سرمایه‌گذاری

کارکردن برای کسب درآمد

کار کردن فرزندان، فرصت مناسبی برای آموزش ارتباط بین کار و پول به آن‌ها خواهد بود. فراهم آوردن این فرصت برای کودکان توسط والدین می‌تواند کمک شایانی برای آموزش عملی ارتباط بین کار و پول باشد. یکی از کارهای خوبی که در اغلب منازل انجام می‌شود، تقسیم کارهای منزل بین اعضای خانواده است. گاهی خانواده‌ها تصور می‌کنند باید به فرزندان برای هر کاری که در منزل انجام می‌هند، پول پرداخت کنند و این تصور باعث می‌شود فرزندان به ازای هرکاری که انجام می‌دهند، پول طلب کنند. در صورتی که لازم است با سپردن مسئولیت به کودکان در منزل، روحیه همکاری را به آن‌ها آموزش داد. اگر فرزندان‌تان تمایل دارند در منزل درآمد کسب کنند، می‌توانید به آن‌ها پیشنهاد دهید کارهایی که خانواده به دیگران می‌سپارد و بابت انجام آن‌ها پول می‌پردازد را به عهده گیرند و در مقابل آن دستمزد دریافت کنند.

والدین صاحب کسب و کار، می‌توانند وظایفی مانند پاسخ به تلفن، تشکیل پرونده، مرتب کردن دفترکار و تجهیزات، ورود اطلاعات و ... که در حد توان فرزندان‌شان است، به آن‌ها بسپارند.

اگر مایلید فرزندان‌تان برای شما کار کنند، پیش از شروع کار در خصوص مواردی مانند ساعات کاری مورد انتظار، نوع کار و نحوه انجام آن و ... با آن‌ها گفت و گو کنید. باید توجه داشت میزان کاری که به آن‎‌ها سپرده می‌شود با توانایی‌هاشان مطابقت داشته باشد. اگر به آن‌ها کارهایی بیشتر از حد توان‌شان سپرده شود، اعتماد به نفس‌شان پایین می‌آید. همچنین، اگر از آن‌ها بخواهیم کارهایی پایین‌تر از توانایی‌شان انجام دهند، کار کسالت‌بار خواهد بود.

یک تجربه عملی

بسیاری از دانش‌آموزان در کلاس در کنار پدر و مادرشان به کار مشغول هستند. دانش‌آموزی که پدرش دندانپزشک بود، دستیار پدر شده بود و دانش‌آموزی که پدرش فروشنده لوازم ورزشی بود، به عنوان فروشنده در کنار پدر کار می‌کرد. تعدادی هم تابستان در یک کتابفروشی به عنوان کمک و راهنما مشغول به کار شده بوند و از این کار لذت می بردند و مهارت‌های بسیازی از این طریق به دست آورده‌اند.

پرداخت دستمزد عادلانه

بسیاری از صاحبان کسب و کار که به فرزندان خود کار می‌سپارند، مرتکب اشتباهی در پرداخت می‌شوند: "آن‌ها گاهی بیشتر و در برخی موارد کمتر از میزانی که لازم است به فرزند خود پول پرداخت می‌کنند."  یکی از قوانین پرداخت این است که میزان پرداختی آن‌ها باید به همان میزان باشد که به کارمندان دیگر برای انجام کار مشابه پرداخت می‌کنید.

کودکانی که تخیل و آرزو دارند، می‌توانند کارآفرینان کوچکی باشند که کسب و کار خودشان را راه‌اندازی می‌کنند. شروع این کار نه تنها برایشان سرگرم‌کننده و سودمند است، بلکه یک تجربه یادگیری ارزشمند برای آن‌ها فراهم می‌کند.  

برگرفته از کتاب: آموزش سواد مالی برای کودکان؛ نوشته مریم معصومی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =
test