اعتبار

افراد به دلایل گوناگونی از اعتبار استفاده می‌کنند. استفاده عاقلانه از اعتبار، مزایای فراوانی به همراه دارد. با این حال، افراد بسیاری هر سال به دلیل بی‌دقتی در استفاده از اعتبار، دچار دردسر می‌شوند. مانند اکثر چیزهای زندگی، استفاده از اعتبار مزایا و معایبی دارد. هنگامی که اقدام به خرید می‌کنید، مطمئن شوید که مزایای استفاده از اعتبار از معایب آن بیشتر باشد.

افراد به دلایل گوناگونی از اعتبار استفاده می‌کنند. استفاده عاقلانه از اعتبار، مزایای فراوانی به همراه دارد. با این حال، افراد بسیاری هر سال به دلیل بی‌دقتی در استفاده از اعتبار، دچار دردسر می‌شوند. مانند اکثر چیزهای زندگی، استفاده از اعتبار مزایا و معایبی دارد. هنگامی که اقدام به خرید می‌کنید، مطمئن شوید که مزایای استفاده از اعتبار از معایب آن بیشتر باشد.

مزایای اعتبار

اعتبار به دلیل مزایای بسیاری که فراهم می‌کند، مهم تلقی می‌شود:

افزایش قدرت خرید؛ اعتبار می‌تواند قدرت خرید شما را تاحد زیادی گسترش و استانداردهای زندگی‌تان را افزایش دهد. برای نمونه، بیشتر افراد در خرید اقلام بزرگی همچون خودرو و خانه از طریق پس‌انداز پول و پرداخت نقدی، ناتوان هستند. اعتبار اجازه می‌دهد چنین اقلامی را بخرید و هزینه آنها را به مرور بپردازید. در نتیجه، می‌توانید به جای زمانی دیگر، اکنون از این اقلام لذت برید. افزون بر چیزهایی که می‌خواهید، اعتبار همچنین به شما امکان می‌دهد چیزهایی که در زندگی نیاز دارید را خریداری کنید. برای نمونه، اگر هزینه ادامه تحصیل افزایش یابد، افراد بیشتری برای پرداخت هزینه دانشگاه نیاز به دریافت وام خواهند داشت.

امنیت؛ استفاده از کارت اعتباری به مراتب امن‌تر از حمل مقدار زیادی پول نقد است. اگر پول نقد از دست بدهید، هیچ راهی برای جایگزینی آن وجود ندارد. اگر کارت اعتباری‌تان را از دست بدهید، به راحتی می‌توانید به شرکت صادرکننده گزارش مفقودی یا سرقت بدهید. شرکت حسابتان را مسدود می‌کند و شما مسئول اقداماتی که انجام نداده‌اید، نخواهید بود.

آسایش؛ اعتبار آسایش به همراه دارد. امروزه بیشتر کسب و کارها، کارت‌های اعتباری را می‌پذیرند. بسیاری از حساب‌هایی که به طور منظم پرداختی‌ها از آن انجام می‌شوند، می‌توانند هر ماه به صورت خودکار به کارت اعتباری صورت‌حساب شوند. مصرف‌کنندگان همچنین می‌توانند از کارت اعتباری برای دریافت وجه نقد استفاده کنند. این برای افرادی که به دور خانه سفر می‌کنند، مناسب است.

اهرم مالی؛ اهرم مالی مصرف‌کنندگان با کارت اعتباری نسبت به پول نقد یا سایر شیوه‌های خرید بیشتر است. با اعتبار می‌توانید تا زمانی که اختلافات تحت بررسی هستند، پرداخت اقلام مورد اختلاف را نگه دارید. با کارت بدهی، چک یا پول نقد، مبلغ خرید ابتدا پرداخت شده است که می‌تواند حل اختلاف و دریافت بازپرداخت پول را دشوارتر کند.

مزایا؛ مصرف‌کنندگان اعتبار اغلب مزایای ویژه‌ای دریافت می‌کنند. دارندگان کارت‌های اعتباری فروشگاه‌های زنجیره‌ای از اطلاع‌رسانی قبلی فروش باخبر می‌شوند و پیشنهادهای ویژه‌ای که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد را دریافت می‌کنند. همچنین، کارت‌های اعتباری ممکن است برای مشتریان خود برنامه‌های تشویقی داشته باشند. برای نمونه، برخی از کارت‌های اعتباری دارای برنامه تشویقی هستند که در آن می‌توانید امتیاز کسب کنید ، وجه نقدی، بلیط هواپیما یا سایر جوایز ویژه‌ای را کسب کنید که بعداً در آینده از آنها بهره ببرید.

معایب اعتبار

اگرچه اعتبار مزایای متعددی دارد، اما معایبی نیز دارد.

هزینه‌های مالی؛ با گذر زمان، هزینه‌ی اقلام خریداری شده از طریق اعتبار، به دلیل هزینه‌های مالی بیشتر می‌شود. برای نمونه، هزینه‌های مالی ۱۸ درصد در سال، هرماه ۱ و نیم درصد است. هزینه‌های مالی یک قلم یک میلیون تومانی، ۱۵،۰۰۰ تومان در ماه است. هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد، مدت بیشتری برای پرداخت آن هزینه می‌کنید و هزینه‌ی مالی بیشتر می‌شود.

کاهش قدرت خرید آتی؛ هنگامی که اعتبار استفاده می‌کنید، درآمد آینده‌تان را صرف پرداخت‌های تعهد شده می‌کنید، بخشی از درآمد آینده‌تان صرف خرید شما در گذشته خواهد شد. این امر می‌تواند منجر به اتمام بودجه‌تان به هنگام نیاز به خرید سایر اقلام شود.

ولخرجی کردن؛ خرید با اعتبار می‌تواند به ولخرجی کردن منجر شود. به دلیل اینکه پول نقدی از حساب بانکی شما خارج نمی‌شود، شما ممکن است متوجه مبلغ واقعی که خرج کرده‌اید، نشوید. استفاده بیش از حد از اعتبار می‌تواند بدهی‌ها را به حدی افزایش دهد که هرگز نتوانید از عهده پرداخت آن‌ها بربیایید. عدم تحقق توافق‌های مالی منجر به ضعف در سوابق اعتباری خواهد شد.

هویت دزدی؛ داشتن کارت اعتباری به این معنی است که شما در معرض خطر سرقت اطلاعات حساب‌تان قرار دارید و به شخص دیگری اجازه می‌دهید بدون اطلاع شما با کارت اعتباری‌تان خرید کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =
test