تامین مالی جمعی

متولدین دهه شصت بیشترین میزان مشارکت را نسبت به سایرین در تامین مالی کرادفاندینگ داشته و از نظر سابقه فعالیت در بازار سرمایه نیز افراد دارای متوسط پنج سال فعالیت در عرصه بازار سرمایه، بیشترین مشارکت را داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس ایران، مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران با اشاره به اینکه تأمین مالی جمعی به عنوان یکی از مصادیق اقتصاد مردمی از بهمن‌ماه سال گذشته به ­طور رسمی در بازار سرمایه شروع به فعالیت کرده است، از مشارکت ۹۰ درصدی جوانان در طرح‌های کرادفاندینگ خبر داد.

عارف علیقلی‌پور با بیان اینکه بررسی سن مشارکت‌کنندگان حقیقی در طرح‌های تامین مالی جمعی نشان می‌هد که قریب به نود درصد آنان جوانان‌اند، افزود: با وجود اینکه تامین مالی جمعی در ایران بسیار نوپاست و هنوز شمار سکوها و طرح‌ها اندک‌اند، اما نگاهی به آمارهای ۹ طرحی که در بازه زمانی ۱۰ ماهه تامین مالی شده‌اند، حضور فعال سرمایه‌گذاران جوان در این ابزار تأمین مالی را نشان می‌دهد که می‌تواند به دلیل ماهیت ریسکی این ابزار و به تبع آن انتخاب آن توسط جوانان که ریسک‌پذیری بیشتری دارند، باشد.

به گفته علیقلی‌پور، متولدین دهه شصت بیشترین میزان مشارکت را نسبت به سایرین در تامین مالی کرادفاندینگ داشته­ و از نظر سابقه فعالیت در بازار سرمایه نیز افراد دارای متوسط پنج سال فعالیت در عرصه بازار سرمایه، بیشترین مشارکت را داشته‌اند.

جذب ۱۵۰ میلیارد ریال در طرح‌های تامین مالی جمعی

دبیر کارگروه ارزیابی تأمین مالی جمعی در ادامه به ارائه اطلاعاتی در خصوص طرح‌های تامین مالی جمعی که از طریق فرابورس اقدام به جذب سرمایه کرده‌اند، پرداخت و گفت: از مجموع ۹ طرح اجرا شده تاکنون ۸ طرح موفق به جذب سرمایه توسط مردم شده و یک طرح نتوانسته است منابع مالی مورد انتظار خود را جمع‌آوری کند که مجموع مبالغ جمع‌آوری شده در این ۸ طرح حدود ۱۵۰ میلیارد ریال بوده است.

به گفته علیقلی‌پور طرح‌های تامین مالی جمعی، صنایع متنوعی را دربرگرفته‌اند به طوری که ۳ طرح مربوط به حوزه پزشکی و سلامت، ۲ طرح مربوط به حوزه فناوری اطلاعات، یک طرح مربوط به حوزه نرم‌افزاری، یک طرح مربوط به حوزه ساختمانی و یک طرح نیز مربوط به حوزه کشاورزی است.

وی در خصوص توزیع جغرافیایی این طرح‌ها نیز با اشاره به اینکه طرح‌های یادشده از توزیع جغرافیایی مناسبی در سطح کشور برخوردار بوده و چهار استان کشور از ظرفیت کرادفاندینگ بهره‌مند شده‌اند، اظهار کرد: بزرگ‌ترین طرح اجرا شده، مربوط به کسب‌وکاری از استان قم بوده است؛ ضمن آنکه از مجموع ۸ طرح موفق، دو طرح به تسویه اصل و سود با مشارکت­کنندگان خود اقدام کرده‌اند و ۶ طرح نیز درجریان هستند.

مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران در ادامه به «عدالت در دسترسی به منابع مالی» به عنوان ویژگی منحصر به فرد تأمین مالی جمعی اشاره کرد که این ابزار را از سایر روش­های تأمین مالی کشور متمایز کرده است و گفت: این روش با رجوع بنگاه‌های اقتصادی به مردم شکل می‌گیرد و مردم پس از بررسی­های لازم، منابع مالی را در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار می دهند.

وی در همین زمینه افزود: از سوی دیگر بررسی‌های صورت‌گرفته توسط مردم اجازه می‌دهد که خرد جمعی نسبت به طرح‌های اقتصادی به کار گرفته شود و از طرفی مراجعه مستقیم بنگاه­های اقتصادی به مردم نیز سرعت در تأمین مالی را افزایش داده و هزینه خدمات واسطه‌های مالی را به مراتب کاهش می‌دهد.

علیقلی‌پور در نهایت یکی از بهترین ابزارهای بازار سرمایه برای تأمین مالی شرکت‌های خرد و متوسط و همچنین بزرگ‌ترین فرصت ایجاد اقتصاد مردمی را بهره جستن از ابزار تأمین مالی جمعی دانست و اضافه کرد: شرکت‌های خرد و متوسط که اساس و پایه شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی در کشور هستند می‌توانند با ابزارهایی همچون گواهی شراکت تأمین مالی جمعی، نیازهای تأمین مالی خود را مرتفع کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس

test