بورس کالا

توسعه ارتباط میان بازار سرمایه ایران و سوریه در سفر وزیر صمت و هیات همراه به سوریه در دستورکار قرار گرفته است به طوریکه روز گذشته در نشستی میان رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه و رئیس بورس اوراق بهادار دمشق با محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، توافقاتی در زمینه توسعه ارتباط میان بازار سرمایه دو کشور و به خصوص در حوزه راه اندازی بورس کالای سوریه به کمک ایران و برقراری تجارت از این مسیر حاصل شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در راس هیاتی از فعالان اقتصادی کشورمان بامداد دوشنبه وارد دمشق شد؛ در این سفر که با هدف گسترش روابط اقتصادی در بخش های مختلف صورت گرفته، جلسه ای نیز به میزبانی سازمان بورس سوریه با حضور «عابد فضلیه» رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه دمشق و «عبد الرزاق قاسم» رئیس بورس اوراق بهادار دمشق و محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و سید لفته احمدنژاد عضو دیگر کمیسیون اقتصادی برگزار شد و موضوعات مختلفی در ارتباط با همکاری و مشارکت بازارهای سرمایه دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور بیان داشت: هدف اصلی از برگزاری این جلسه تلاش در جهت توسعه روابط اقتصادی دو کشور برادر، ایران و سوریه است. اگرچه تاکنون روابط سیاسی دو کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد، اما روابط اقتصادی فی‌مابین دو کشور به میزان شایسته توسعه نیافته است که در این زمینه، یکی از راه‌های توسعه روابط اقتصادی، همکاری دو کشور در خصوص بازار سرمایه است.
پذیرش شرکت های ایرانی در بورس سوریه
وی افزود: با توجه به حضور حدود ۳۰ شرکت در بورس اوراق بهادار دمشق، یکی از پیشنهادهای طرف‌های ایرانی تسریع در درج نام شرکت‌های صنعتی ایرانی در سوریه مطابق قوانین، مقررات و ضوابط بازار سرمایه سوریه است. این موضوع سبب عمیق‌شدن بازار سرمایه سوریه و همچنین کمک به فعالیت تولیدی این کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی خواهد شد.
کمک ایران به انتقال فناوری و دانش به بورس سوریه
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: موضوع دیگری که در خصوص همکاری بازار سرمایه ایران و سوریه قابل بررسی است، تجربه و دانش بالای نهادهای بازار سرمایه ایرانی در خصوص زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای مربوطه است. امکانات، ظرفیت‌ها و نرم‌افزارهای مورد استفاده در بخش‌های مختلف مدیریت بازار سرمایه ایران، فرصت بسیار خوبی را فراهم کرده است که ضمن تبادل این دانش فنی و فناوری‌های تخصصی، همکاری عمیقی بین بازار سرمایه دو کشور شکل گیرد؛ در این زمینه نیز طرف‌های ایرانی علاقه‌مند هستند که ضمن همکاری در خصوص این موضوعات به بازار سرمایه سوریه در توسعه ابزارها و زیرساخت‌های معاملاتی کمک کند.
توسعه روابط از مسیر بورس های کالایی
 پور ابراهیمی در ادامه تاکید کرد: موضوع دیگری که در حوزه توسعه اقتصادی دو کشور از مسیر بازار سرمایه بسیار اهمیت دارد، همکاری ایران و سوریه در زمینه بورس‌های کالایی است. در این زمینه، ایران آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تامین نیاز مواد اولیه صنایع سوریه از طریق بورس کالای ایران مطرح کرده و همچنین بورس کالای ایران آمادگی کامل دارد که با همکاری طرف‌های سوری، اقدام به تاسیس و راه‌اندازی بورس کالای مشترک ایران و سوریه و همچنین بورس کالای سوریه کند.
همچنین در این نشست، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه و رئیس بورس اوراق بهادار دمشق هر یک ضمن استقبال از موارد مطرح شده به بررسی نحوه همکاری میان بازار سرمایه سوریه و ایران پرداخته و اعلام کردند که درخواست پذیرش هر کدام از شرکت های ایرانی در ارتباط با سوریه در بورس دمشق در اسرع وقت و با اولویت بالا طبق قوانین دمشق مورد بررسی قرار می گیرد.
در پایان جلسه مذکور، پورابرهیمی ضمن دعوت از مقامات هیئت اوراق مالی و بورس اوراق بهادار دمشق برای سفر به ایران و بازدید از امکانات و ظرفیت های بازار سرمایه ایران، پیشنهاد داد ظرف یک ماه آینده، تفاهم‌نامه همکاری بازار سرمایه ایران و سوریه در هر دو بخش بورس اوراق و بورس کالا با متن اولیه پیشنهادی از سوی طرف‌های سوری آماده و پس از بررسی به امضای طرفین برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =
test