معامله، شاخص، رشد شاخص، بازار سرمایه

طی چند ماه گذشته چند مولفه اصلی در بازار سرمایه وجود داشت که  به همراه خود ابهامات و تلاطم هایی را ایجاد کرد، اما اکنون به نظر می رسد  با رفع این مسائل، شرایط بازار تا پایان سال مطلوب و قابل قبول باشد.

محمد میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) در مورد روند شاخص‌های بازار سرمایه تا پایان سال، گفت: طی چند ماه گذشته چند مولفه اصلی تلاطم‌هایی در بازار سهام به وجود آورد. به عنوان مثال فروش اوراق دولتی، مذاکرات برجام،لایحه بودجه ۱۴۰۱ و چند مورد دیگر اشاره کرد اما در شرایط فعلی تا حدودی این مسائل رفع شده است.

او افزود: به طوری که در حال حاضر بر اساس بررسی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال شاهد فروش حجم زیاد اوراق در بازار سرمایه نباشیم، زیرا دولت قصد دارد تا کسری بودجه را از مسیر های دیگری نیز تامین کند از سوی دیگر نیز براساس اخبار بدست آمده از برجام به نظر می آید اقدامات خوبی در این راستا در حال انجام است اما همچنان ابهاماتی در حوزه پذیرش این قرارداد وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به نرخ ارز و تأثیر آن بر بازار اشاره کرد و گفت: با ثبات نرخ دلار و کاهش نیافتن آن شاهد بهبود وضعیت گزارش ۹ ماهه شرکت های صادراتی محور خواهیم بود که این مسئله خود نیز می تواند سیگنال مثبتی در خصوص سودآوری این صنایع باشد.

میرزایی افزود: همچنین براساس تصمیمات اتخاذ شده در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت می‌توان امید داشت که دولت نیز در آینده نزدیک در راستای ایجاد ثبات در بازار سهام در عمل از آن حمایت خواهد کرد، که چنین مسئله‌ای در صورت تحقق خود می تواند سبب بازگشت اعتماد سهامداران و تزریق مجدد نقدینگی به این بازار شود.

او بیان کرد : مجموع عوامل بنیادی مذکور نشان از روند مثبت شاخص تا پایان سال دارد اما لازم به ذکر است که انتظار رشد شارپی از بازار نمی‌رود اما بدون شک بورس بهترین بازار برای سرمایه‌گذاران بلند مدت است زیرا حافظه تاریخی این بازار گواه بر پربازده‌ترین بازار در مقایسه با بازارهای موازی است.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند سوددهی صنایع تا پایان سال، بیان کرد: با توجه به آنکه اکنون ویروس کرونا در سطح جهانی تقریبا به یک نقطه قابل کنترلی رسیده به گونه‌ای که شاهد رشد مجدد سطح اقتصاد جهانی و افزایش تولیدات هستیم به نظر می‌رسد صنایع پتروشیمی تا پایان سال با توجه به مسائل مذکور با سودآوری آنها با رشد نسبتا قابل توجهی مواجه باشد. گروه کانی‌ها نیز با توجه به افزایش نرخ جهانی و اختصاص جایگاه مناسب در بحث صادرات، به نظر می رسد به نسبت سال گذشته با سودآوری بهتری مواجه باشند.

میرزایی در پایان گفت: امید می رود سازمان بورس نیز بتواند با اقدامات لازم در راستای تقویت زیرساخت ها و عملی کردن وعده‌های خود در ماه‌های پیش رو اعتماد از دست رفته سهامداران را به این بازار باز گرداند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test