انجمن اسلامی

با حضور رئیس کل بانک مرکزی، رئیس و هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مراسم فارغ‌التحصیلی دانش‌پذیران دوره DBA برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از ازنجمن مالی اسلامی، مراسم فارغ‌التحصیلی دومین گروه از دانش‌پذیران دوره DBA بازار سرمایه اسلامی روز دوشنبه ۶ دی ماه، با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس و هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی، مدیرعامل فرابورس ایران و اساتید و دانش‌پذیران دوره‌های DBA در بانک مرکزی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، امیر یوسفی مقدم دبیرکل انجمن مالی اسلامی ایران ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان جلسه، گزارشی از نحوه ایجاد و برگزاری دوره های DBA بازار سرمایه اسلامی ارائه کرد. دبیرکل انجمن مالی اسلامی ایران گفت: دوره‌های DBA بازار سرمایه اسلامی از سال ۹۶ با ابتکار دکتر صالح آبادی، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسویان، دکتر مصباحی مقدم و اعضای گروه مالی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام طراحی شد و به همت انجمن و بعد از عقد تفاهم نامه مشترک بین انجمن مالی اسلامی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، مرکز مالی ایران، Redmoney مالزی و بانک قرض‌الحسنه رسالت از بهمن ماه ۹۶ و با جذب ۱۷ دانشجو به طور رسمی آغاز شد.

وی ادامه داد: تا به امروز پنج دوره DBA بازار سرمایه اسلامی برگزار شده که در مجموع بیش از ۱۲۰ دانشجو در این دوره‌ها شرکت کرده اند. به فارغ التحصیلان این دوره که با مراسم فارغ‌التحصیلی امروز به ۳۳ نفر می‌رسند، مدارک فارسی DBA با تایید انجمن، دانشگاه امام صادق(ع) و سازمان بورس و اوراق بهادار ، مدرک انگلیسی با امضای انجمن و Redmoney مالزی و مدارک حرفه ای اصول بازار سرمایه، تحلیل‌گری بازار سرمایه و مدیریت سبد اوراق بهادار اعطاء می‌شود.
یوسفی مقدم ادامه داد: از جمله ویژگی های برجسته دوره های DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن مالی اسلامی ایران باید به حضور دانشپذیران در جلسات کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار جهت آشنایی با ساز و کار کمیته فقهی اشاره کرد. همچنین برخی از پایان نامه های این دوره، در کمیته فقهی به تصویب رسیده و به زودی در بازار عملیاتی میشود. حضور دانش پذیران دوره DBA در جلسات دوره ICM و ارائه مقاله به زبان انگلیسی از دیگر نکات برجسته این دوره ها بوده است.

در ادامه این مراسم، دکتر مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه امروز نسبت به دهه گذشته قابل مقایسه نیست. امروز ارزش بازار equity و بدهی ما در مجموع ۷ هزار هزار میلیارد تومان (۷هزار همت) است. بالغ بر ۸۰۰ نهاد مالی هم اکنون در بازار سرمایه فعال هستند. بیش از ۷۵۰ ناشر بورسی و فرابورسی داریم، سهام عدالت و ورود افراد جدید به بازار نیز باعث وجود ۶۰ میلیون ذی نفع مستقیم در بازار سرمایه شده و این توسعه بازار نیازمند وجود افراد حرفه‌ای است که با توجه به حجم بازار از نظر کمی تعداد این افراد هنوز قابل قبول نیست و احساس نیاز به نهادهای مالی جدید از نظر کمی وجود دارد و سیاست گسترش نهادهای مالی هم در بخش مدیریت دارایی و هم در بخش خدمات و ارائه مشاوره و معامله گری به بازار در سازمان وجود دارد. و این مستلزم تامین و تقویت نیروهای حرفه ای می باشد. سواد مالی هم اکنون در کشور پایین است و به آموزش حرفه ای در کشور نیازمندیم. لذا امیدواریم با فارغ‌التحصیلی دانشپذیران این دوره ها تا حدی این نیاز پاسخ داده شود. امسال در مجموع نزدیک به هزار نفر گواهینامه حرفه ای دریافت نموده اند که با توجه به حجم و ابعاد بازار تعداد بسیار کمی محسوب میشود. البته باید مراقبت کنیم که در دام مراکز آموزشی غیرمجاز و آموزش غیر اصولی در فضای مجازی که در سال ۹۸ و ۹۹ ضربه بزرگی به بازار زدند گرفتار نشویم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ما به عنوان سازمان بورس از این دوره‌های حرفه‌ای (DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن مالی اسلامی ایران) که با اصول و کیفیت خاص برگزار می‌ شود، حمایت می‌کنیم تا بتوانیم از این طریق به ارتقای بازار سرمایه کمک کنیم. البته گزارش‌هایی در مورد برخی نهادها که دوره‌های MBA و DBA غیر اصولی و با کیفیت پایین برگزار می‌کنند هم دریافت کردیم که حتما با آنها برخورد خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت: امروزه نیاز به ابزارهای مالی مشترک بین بازار پول و بازار سرمایه و همچنین بین بازار بیمه و بازار سرمایه داریم. همچنین لازم است بحث سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه نیز با توجه بیشتری پیگیری شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و ... هنوز برای مردم معما هستند که باید با تبیین آنها مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم تشویق کرد که این رسالت فارغ‌التحصیلان دوره های حرفه ای است.
دکتر عشقی در پایان گفت: بسیار خوشحالم که الحمدلله توان تخصصی در نهادهای مالی خیلی بالاست بعضا از خود سازمان بورس نیز بالاتر است. بحث طراحی ابزار قبلا در خود سازمان انجام می‌گرفت اما امروزه با آشنایی نیروهای حرفه‌ای نهادهای مالی با ابزارسازی این مهم در نهادها نیز انجام می‌شود که باعث خرسندی است. و البته یکی دیگر از رسالت‌های فارغ‌التحصیلان دوره‌های DBA نیز همین است.
در ادامه این مراسم، دکتر علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی و رئیس انجمن مالی اسلامی ایران گفت: دوره‌های DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن مالی اسلامی ایران از نظر سرفصل ها و کیفیت دوره با هیچ جا قابل مقایسه نیست و به نوعی ممتاز است. ما در انجمن مالی اسلامی ایران، دوره‌های DBA بازار سرمایه اسلامی را با یک عشق و علاقه و وسواس خاص شروع کردیم. در حقیقت از اواخر سال ۸۵ با کمیته فقهی سازمان بورس بحث مالی اسلامی آغاز شد و تداوم پیدا کرد. در سالهای ۹۲ و ۹۳ با همفکری با دکتر مصباحی مقدم و دکتر موسویان و سایر اساتید و بزرگان حوزه و دانشگاه به این نتیجه رسیدیم که انجمن مالی اسلامی باید تاسیس شود که شکل گرفت و کارهای زیادی هم در زمینه مالی اسلامی انجام گرفت و برگزاری دوره های DBA و MBA بازار سرمایه اسلامی نیز مهمترین آنها است..
دکتر صالح آبادی ادامه داد: این دوره ها با توجه به اساتید ممتازی که در آن تدریس میکنند و نوع پذیرش که مبتنی بر آزمون کتبی و مصاحبه می باشد کیفیت بسیار مطلوبی داشته است. و همواره دانش‌پذیران، مبلغان اصلی این دوره‌ها بوده‌اند. نکته ویژه این دوره‌ها این است که علاوه بر سرفصلهای گواهینامه های حرفه ای سازمان بورس، مطالب مالی اسلامی بصورت ویژه در این دوره‌ها تدریس می‌گردد. همچنین این دوره ها آکادمیک و علمی صرف نیست. بلکه دوره‌های کاربردی و حرفه ای است که شرکت در آن مستلزم داشتن سابقه کار مرتبط است و انجمن مالی اسلامی به دنبال این است که فارغ التحصیلان هر دوره، خودشان مدرسان دوره های بعدی باشند.
رئیس انجمن مالی اسلامی گفت: همانطور که دکتر عشقی گفتند، توسعه بازار سرمایه باعث شده تا نیاز به نیروی کار حرفه‌ای بیش از هر زمانی احساس شود. و مطمئنا حمایت سازمان از دوره های حرفه ای باعث می‌شود تا این نیاز به تدریج پاسخ داده شود. از طرفی با وجود سهام عدالت و حدود ۶۰ میلیون سهامدار در کشور باید به ارتقای سواد مالی اهمیت داده شود که حمایت از برگزاری دوره‌های حرفه ای از لوازم آن است. البته مالی اسلامی فقط مختص ایران و فقه شیعه نیست. در اکثر کشورهای مسلمان و غیر مسلمان جهت جذب سرمایه های مسلمانان، مالی اسلامی وجود دارد و نهادهای حرفه ای در این زمینه فعالیت می‌کنند.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: همانطور که تمام ابزارهای مورد استفاده در بازار سرمایه بعد از بررسی در کمیته فقهی مورد استفاده قرار می‌گیرد ما در بازار پول نیز قصد داریم که هم عملیات رایج فعلی در بازار پول را با موازین شرعی مطابقت بدهیم و انحرافات احتمالی را تصحیح کنیم و هم به توسعه ابزاری در این حوزه بپردازیم. در همین راستا شورای فقهی بانک مرکزی در دوره جدید فعال تر از قبل کار خواهد کرد و با تقویت دبیرخانه آن و همچنین افزایش گستره فعالیت و اختیارات شورای فقهی و تاسیس شوارای فقهی فرعی در قم به دنبال آن هستیم تا شورای فقهی بیش از پیش در این زمینه نقش آفرینی کند و ان شاء الله یک اتفاق جدی و بزرگ در بازار پول هم اتفاق بیفتد و فرهنگی که در بازار سرمایه از این نظر حاکم است در بازار پول هم به وجود بیاید. البته این مهم نیازمند زمان است که به همت حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم رئیس شورای فقهی بانک مرکزی و سایر عزیزان محقق خواهد شد.
دکتر صالح آبادی گفت: من معتقد هستم که باید بین بازار پول و بازار سرمایه باید ارتباط قوی تری ایجاد شود. به همین جهت، کمیته ای مشترک بین بانک مرکزی و سازمان بورس ایجاد شده است که به مرور محصولات و اقدامات مشترک آن نتایج خودش را نشان خواهد داد. و امیدواریم این دو بازار مکمل به تقویت اقتصاد کشور و تولید ملی کمک شایانی کنند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی گفت: بنیانگذاری کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین انجمن مالی اسلامی ایران، ابتکار دکتر صالح آبادی بود. در حقیقت انجمن یک شجره طیبه است که در مورد آن میتوان گفت: « أَلَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِی السَّماءِ.» و همچنین میتوان این آیه را ذکر کرد: «وَمَثَلُهُمْ فِی الْإِنْجِیلِ کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَی عَلَی سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ». در واقع این بنیانی که گذاشته شد و این انجمنی که به وجود آمد و ان شاء الله بیش از این هم توسعه پیدا خواهد کرد، این آیات در مورد آن مصداق پیدا می‌کند.
دکتر مصباحی مقدم ضمن تبریک به فارغ التحصیلان دوره های DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن گفت: من خیلی خوشحالم و احساس رضایت خاطر می کنم که توفیق داشتم تا در تدریس یکی از دروس در خدمت دانش‌پذیران باشم و برگزاری چند باره این دوره ها نشان دهنده این است که فرهنگ توجه به دین در عرصه اقتصاد در حال گسترش است. و ان شاء الله با ارائه گزارش هایی از این دوره ها در محافل مرتبط بین المللی و خارج از کشور حتما در خارج از کشور هم از آن استقبال خواهد شد.
رئیس شورای فقهی بانک مرکزی در ادامه به فارغ التحصیلان گفت: به آموزه های خودتان بسنده نکنید. همواره سعی کنید مطالعه داشته باشید. تلاش کنید تازه ها را فرا بگیرید. همانطور که کمیته فقهی سازمان بورس و شورای فقهی بانک مرکزی همواره در حال تولید مطالب جدید، طرح های تازه و ابزارهای مالی نو هستند و حرکتی که شروع شده رو به جلو است و متوقف نخواهد شد و بطور کلی علم پایان ناپذیر است. لذا استدعا دارم از فارغ التحصیلان محترم معلومات خودتان را مرتبا مرور کنید و همواره مطالب جدید را پیگیری کنید. همچنین متن مذاکرات در جلسات کمیته فقهی سازمان بورس منتشر شده است و قرار است به زودی متن جلسات شورای فقهی بانک مرکزی نیز منتشر گردد. از همه عزیزان تقاضا دارم این متون را حتما مطالعه کنند تا باعث ارتقای سواد مالی اسلامی در افراد و جامعه شود.
دکتر مصباحی مقدم در پایان گفت: لازم است گرامی بداریم یاد و خاطره آیت الله تسخیری و حجت الاسلام دکتر موسویان را که مالی اسلامی مدیون زحمات فراوان این بزرگان علی الخصوص در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار است.

در ادامه مراسم کلیپی از درباره‌ی نظرات فارغ‌التحصیلان دوره DBA در مورد دوره پخش شد و سپس نوبت به تقدیر از اساتید و اعطای مدارک فارغ التحصیلان دوره های DBA بازار سرمایه اسلامی رسید. این مدارک که شامل ۱- مدرک فارسی DBA با تایید انجمن، دانشگاه امام صادق(ع) و سازمان بورس و اوراق بهادار ، ۲- مدرک انگلیسی با امضای انجمن و Redmoney مالزی و مدارک حرفه ای ۳- اصول بازار سرمایه، ۴- تحلیل‌گری بازار سرمایه و ۵- مدیریت سبد اوراق بهادار بود، توسط رئیس کل بانک مرکزی، رئیس و هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اساتید دوره به فارغ التحصیلان اعطاء شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =
test