حسین عبدی

سهامداران باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که روند منفی معاملات بورس تحت تاثیر مذاکرات موقتی است و نمی‌تواند به صورت دائم ادامه‌دار باشد، رشد واقعی و گشایش اقتصادی در گرو رونق تولید، افزایش صادرات، حذف قیمت‌گذاری دستوری، ثبات در تک نرخی شدن ارز است.

"حسین عبدی"، مدیر صندوق سرمایه گذاری پیشگامان به مذاکرات وین و تاثیر آن بر روند معاملات بورس اشاره کرد و به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: نتیجه مذاکراتی که اکنون خبر آن در بین فعالان بازار سرمایه داغ شده است، نمی تواند خارج از دو سناریو باشد.

وی در ادامه افزود: اگر دولت و تیم مذاکره کننده به نتیجه‌ای مثبت در مذاکرات دست پیدا کنند و شاهد رفع تحریم‌ها به صورت واقعی در برخی از صنایع و بخش‌های اقتصادی کشور باشیم بدون شک گشایش حاصل از آن به مراتب تأثیر مثبتی بر بازار می‌گذارد زیرا سهامداران روزهای منفی زیادی را با دلار ۳۰ هزار تومانی دیده‌ و چشیده‌اند بنابراین شرطی کردن بازار به نرخ بالای دلار و تورم‌های بالای ۵۰ درصد، اجحاف به صنعت و تولید داخل است.

این فعال بازار سرمایه افزود: در صورت وجود نگاه عمیق به صنایع صادرات محور به این نتیجه خواهیم رسید که صنایع صادرات محور و صنایعی مانند فلزات اساسی و پتروشیمی که جزو صنایع مادر محسوب می شوند، در بلندمدت از رفع تحریم های واقعی منتفع خواهند شد.

عبدی با بیان اینکه این مسایل در کنار یکدیگر تسهیل کننده امکان صادرات در کشور هستند، گفت: در صورت حصول توافق پایدار، امکان تسهیل تبادلات مالی برای بانکها و به تبع ان کمک بیشتر به تولید در کشور فراهم میشود.

وی ادامه داد: توافق در مذاکرات ضمن بهره وری در تولید و گشایش در تسهیلات مالی، صادرات و واردات منجر به آزاد شدن منابع بانک ها خواهد شد که از این اتفاق در بلندمدت به عنوان اقدامی مثبت یاد می شود.

به گفته عبدی، نتیجه گشایش اقتصادی در صنایعی مانند خودرو، بیمه نیز با اثر مثبت همراه خواهد بود.

عبدی در ادامه اظهار داشت: در صورت عدم نتیجه مثبت در مذاکرات نیز، بازار سرمایه برای مدتی نسبت به آن واکنش مثبت نشان می دهد؛ چراکه فعالان بازار چنین تصوری را دارند که نرخ ارز و نرخ تورم به اعدادی بالاتر دست پیدا می کند و بورس هم وابسته به این دو نرخ، رشد بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.

علت روند نزولی معاملات بورس

عبدی به علت روند نزولی حاکم در بازار اشاره کرد و افزود: شرایط فعلی حاضر در معاملات بازار ناشی از وجود ابهام در کشور است، ابهام همیشه منجر به ترس سهامداران در بازار می شود که با رفع آنها می توان شاهد روزهایی معقول در معاملات بازار بود.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار شاهد تعداد زیادی از سهام ارزنده در بازار برای سرمایه گذاری هستیم، افزود: تحولات و سیاست گذاری خوبی در بازار شکل گرفته است که این امر باعث می شود تا سهامداران صبور نتیجه خوبی را از این بازار کسب کنند.

خبرنگار: فرزانه فلاحی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =
test