ارز

اگر خواهان تک نرخی شدن ارز در آینده نزدیک هستیم نباید بازار آزاد نادید گرفته شود و سیستم بانک مرکزی باید بازار آزاد را در کنار سیستم پولی و بانکی به رسمیت بشناسد تا اقتصاد از بند رانت رها شود.

یک کارشناس ارشد اقتصاد با بیان اینکه ریشه برخی از بحران‌های امروز در اقتصاد کشور، نفوذ تفکرهای اشتباه اقتصادی است به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: طی سالیان گذشته، قطار اقتصاد ایران به‌دلیل قرار گرفتن در یک «چرخه معیوب» از ریل خود خارج شد.

مجید سعیدیان با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم باید تلاش خود را بر بازگرداندن اقتصاد به ریل اصلی متمرکز کند، عنوان کرد: این تغییر ریل ابتدا باید از مراکز تصمیم‌ساز اقتصادی آغاز شود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: موضوع ارز یکی از پیچیده‌ترین متغیرهای اقتصادی پیش و پس از انقلاب بوده است. در دوره‌ای تصمیم‌گرفته شد بحث ارز ترجیحی به صورت کامل از بین برود و ارز تک‌نرخی شود، تقریباً در تمام دولت‌های پس از جنگ این مسئله مطرح بوده است.

وی اظهار کرد: فسادی که ارز دولتی ایجاد می‌کند مشخص نیست که کجا و چگونه مصرف می شود و یک شکاف بسیار بزرگ را در بدنه اقتصاد کشور به وجود آورده است.

این کارشناس ارشد اقتصاد ادامه داد: یکی از الزامات نظام چندنرخی وجود زیرساخت‌ها و بسترهای مناسب است، ولی با توجه به اینکه کشور زیرساخت‌های لازم در این زمینه را ندارد، این تصمیم تبدیل به رانت می‌شود.

سعیدیان با اشاره به اینکه دولت و مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند، عنوان کرد: اصل این مسئله اتفاق خوبی است، اما باید توجه به الزامات و شرایط کشور هم داشته باشیم. تجربه به ما نشان می‌دهد که تصمیم خوب اگر در زمان غلط اتخاذ شود می‌تواند تأثیرات منفی بگذارد.

وی تاکید کرد: اگر خواهان تک نرخی شدن ارز در آینده نزدیک هستیم نباید بازار آزاد را نادید بگیریم و سیستم بانک مرکزی باید بازار آزاد را در کنار سیستم پولی و بانکی به رسمیت بشناسد. زیرا مردم عادی اگر بخواهند از کلیت سرمایه گذاری‌های خود با خبر شده و برنامه ریزی کنند، باید بدون هیچ‌گونه هراسی از جهش ارز و افت و خیزهای آن، مطلع باشند.

این کارشناس ارشد اقتصاد گفت: دولت برای آنکه بتواند اوضاع اقتصاد را آرام کند نیاز به سیاست تثبیت اقتصادی دارد. سیاست درست در شرایط فعلی حرکت به سمت پیش‌بینی پذیری اقتصاد است.

به گفته سعیدیان؛ باید برای اقتصاد کشور فکر و چاره اساسی کرد تا این سیکل معیوب تمام شود.

این کارشناس ارشد اقتصادی بیان کرد: بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد تورم است و به هر قیمتی که شده باید این تورم را در کشور کاهش داد.

سعیدیان با تاکید بر اینکه تورم و رشد نقدینگی باید مهار شود، خاطرنشان کرد: اگر رشد نقدینگی کنترل نشود، تمام سیاست‌های اقتصادی کشور ابتر خواهد شد.

وی تأکید کرد: تورم علاوه بر به خطر انداختن معیشت مردم و کاهش ارزش پول ملی، تولید را از رونق می‌اندازد و پول‌های سرگردان بسیاری توسط عده‌ای خاص به سمت دلال بازی و واسطه‌گری در بازار ارز، طلا، خودرو و... می‌رود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test