طلا و نفت

قیمت نفت در روز جمعه برای دومین روز متوالی کاهش یافت. این موضوع تحت فشار افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت خام و سوخت آمریکا بود و این در حالی است که سرمایه‌گذاران پس از رسیدن شاخص‌ها به بالاترین حد هفت ساله در اوایل هفته، سود گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، هر دو شاخص نفت خام برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافتند و در هفته گذشته، حدود ۲ درصد افزایش یافتند. قیمت‌ها تا کنون بیش از ۱۰ درصد در سال جاری به دلیل نگرانی ها درباره کاهش عرضه افزایش یافته است.

معاملات آتی برنت با ۴۹ سنت با ۰.۶ درصد کاهش به ۸۷ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۴۱ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش به ۸۵ دلار و ۱۴ سنت رسید.

یادآوری می‌شود، اوایل هفته گذشته، هر دو نفت برنت و WTI به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۱۴ رسیدند.

طلا در معاملات روز جمعه برای دومین هفته متوالی افزایش یافت؛ زیرا تورم و ریسک‌های ژئوپلیتیکی زیربنای جذابیت پناهگاه امن آن بود و این در حالی است که ریسک‌های شدید تقاضا و عرضه، پالادیوم اتوکاتالیست را در مسیر بهترین هفته خود از مارس قرار داد.

قیمت هر اونس طلا در آخرین روز معاملات هفته با ۰.۱ درصد کاهش به یک هزار و ۸۳۶ دلار و ۶۰سنت رسید.

نقره با ۰.۲ درصد کاهش به ۲۴ دلار و ۳۸ سنت رسید، اما برای بهترین هفته خود در یک سال، حدود ۶.۳ درصد افزایش یافت.

به گفته باب هابرکورن، استراتژیست ارشد بازار در RJO Futures، گاوها کنترل می‌شوند زیرا بی‌تردید این هفته امنیت پرواز به سمت بازار طلا وجود دارد.

تمرکز بازار اکنون به نشست فدرال رزرو ایالات متحده در ۲۵ و ۲۶ ژانویه معطوف شده است و اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند انتظار دارند بانک مرکزی سیاست های خود را با سرعتی بسیار سریعتر از آنچه که یک ماه پیش تصور می شد، برای مهار تورم بالا و مداوم اعمال کند.

سوکی کوپر، تحلیلگر استاندارد چارترد، در یادداشتی با پیش‌بینی میانگین قیمت‌ها به یک هزار و ۷۸۳دلار در هر اونس در سال ۲۰۲۲، گفت: حفظ حرکت صعودی طلا در آستانه افزایش نرخ مورد انتظار، که جذابیت نگهداری شمش‌های بدون بهره را کاهش می‌دهد، دشوار است.

طلا در هفته گذشته یک درصد افزایش را به ثبت رساند و این در حالی است که سرمایه‌گذاران به دنبال پوشش نگرانی درباره تمدید احتمالی تحریم‌های ایالات متحده یا اقدامات جدید اتحادیه اروپا در صورت حمله روسیه، یک تولیدکننده بزرگ پالادیوم، به اوکراین بودند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test