حذف ارز 4200

یکی از سؤالات پرتکرار و دغدغه این روزهای مردم و نمایندگان خانه ملت سرنوشت حذف دلار ۴۲۰۰ از چرخه اقتصاد کشور است که نگرانی ناشی از این موضوع در گفتگوی تلویزیونی شب گذشته با رئیس جمهور مطرح شد که آیت‌الله رئیسی با تشریح مکانیزم جایگزین، بار روانی منفی ایجاد شده در این خصوص را رفع کرد.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق با بیان اینکه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی نکات مثبتی بسیاری به دنبال دارد، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: با اختصاص این دلار به واردکنندگان، نه تنها دولت بخشی از درآمد خود را از دست می‌داد بلکه درآمد ناشی از ارز ترجیحی عملاً به عنوان رانت در اختیار عده‌ای قرار می‌گرفت که با اراده دولت در حذف این بودجه به مسیر درستی هدایت می‌شود و می‌تواند در بخش‌های مفیدی هزینه شود.

مهدی صادقی شاهدانی گفت: نکته مهم، جایگزینی مسیر این دلار است. حذف این دلار، جو روانی منفی‌ای برای تولیدکننده و مصرف کننده ایجاد خواهد کرد و وقتی صحبت از حذف آن می‌شود باید در خصوص هزینه کرد منابع این حذف نیز به طور روشن توضیح داده شود. از آنجایی‌که هنوز درباره مکانیزم اجرایی جایگزین دلار ۴۲۰۰ تومانی توضیحی داده نشده منطقاً نگرانی در سطح جامعه ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: برخی بر این باورند که حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی تورم ایجاد می‌کند در حالی که با تشریح مکانیزم جایگزین می‌توان بار روانی منفی ایجاد شده در این خصوص را از بین برد.

شاهدانی با بیان اینکه دلار ترجیحی هیچ‌گاه به اهداف خود اصابت نکرده است، خاطر نشان کرد: قرار بود تولیدکنندگان این دلار را دریافت و تولید با قیمت مناسب را در اختیار مردم قرار دهند در حالی که بخش زیادی از دلار ترجیحی از مسیر اصلی خود منحرف شده است. بنابراین، حذف این دلار به دولت کمک می‌کند البته به شرطی که مکانیزم جایگزینی برای آن تعریف شود.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق با بیان اینکه روند تورم به سیاست‌گذاری در عرصه‌های مختلف بستگی دارد، گفت: جو روانی در کنترل تورم بسیار مهم است و اگر بتوان این جو را مهار کرد، کنترل تورم دور از انتظار نخواهد بود. البته این جو روانی نیز بستگی واکنش مردم به سیگنال‌های اقتصادی دارد.

وی افزود: گمانه‌زنی‌ها جو روانی در ذهن مصرف‌کنندگان و مردم ایجاد و به تورم دامن می‌زند. بنابراین، رسانه ملی، فرهیختگان باید توجه داشته باشند هر گونه اظهار نظری می‌تواند جو روانی به دنبال داشته باشد.

شاهدانی گفت: تنها زمانی می توان به بودجه اتکا کرد که پس از صحن علنی مجلس شورای اسلامی، در شورای نگهبان تصویب شود بنابراین قبل از آن هر گونه اظهار نظری جو روانی بسیاری به همراه دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test