نفت خام

قیمت نفت برنت پس از اینکه در اوایل جولای به قله ۱۲۳ دلار رسید، در یک روند نزولی قرار گرفت. اگرچه روند بلند مدت صعودی است ولی سرمایه گذاران بدلیل افزایش نگرانی ها در خصوص تقاضا جذابیت زیادی در قیمت ها نمی بینند. حتی کمتر شدن تولید اوپک هم بدلیل مشکلات برخی اعضای تولیدکننده نتوانسته مومنتوم صعودی پر شتابی را در افزایش قیمت ها ایجاد نماید. با وجود کاسته شدن از شدت قرنطینه ها در چین و امیدواری به افزایش فعالیت بنگاه های اقتصادی، چشم انداز اقتصادی برای ادامه سال در هاله یی از ابهام قرار دارد و موجب شده تا نفت برنت در بازه ی بین ۱۱۴ و ۱۰۴ دلار سرگردان شود. این در شرایطی است که قیمت ها حوالی میانگین ۱۰۰ روز اخیر خود قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شدت گرفتن سیاست های انقباضی توسط بانک های مرکزی یکی از اصلی ترین دلایل نااطمینانی های کنونی است که بر بازار نفت فشار وارد می کند. نفت که از تورم فزاینده در سه ماهه اول امسال سود می برد، با برنامه بانک های مرکزی برای مهار تورم رشد خود را متوقف کرد. حال بنظر می رسد که بازار انرژی اثر منفی سیاست های انقباضی بر بنگاه های اقتصادی را در قیمت لحاظ می کند. چرا که افزایش نرخ بهره و فشار هزینه یی بر تسهیلات بنگاه ها در حالی که هزینه های تلوید بدلیل تورم افزایش کم سابقه یی یافته می تواند بسیاری از شرکت ها را وادار به کاهش فعالیت اقتصادی کند که به معنای کاهش مصرف انرژی خواهد بود. گذشته از این، گزارش های سازمان بهداشت جهانی از گسترش ویروس کرونا نیز نشان می دهد که هنوز آمار ابتلا در یک سیکل رفت و برگشتی رو به افزایش دوباره گذاشته است که می تواند یک عامل محدود کننده ی دیگر در پایان تابستان باشد.

برخی شواهد مربوط به رکود احتمالی اقتصادی را می تواند در گزارش های اقتصادی جستجو کرد. با وجود برگشتن شاخص مدیران خرید چین در بخش تولید به بالاتر از سطح ۵۰ و بهبود فعالیت های تجاری در ماه گذشته بدنبال کاهش محدودیت های ناشی از همه گیری، اقتصاد ایالات متحده با ادامه کاهش شاخص های تولیدی و کاهش اعتماد مصرف کننده روبروست. رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول به منفی ۱.۶ درصد رسید که نشان می دهد اقتصاد کوچک تر شده است. علاوه بر آن پیش بینی های برخی مقامات فدرال رزرو حاکی از کاهش ۲.۱ درصدی تولید ناخالص ملی در سه ماهه دوم است که هشدار بسیار جدی برای تحقق یافتن رکود اقتصادی است.

نوسان قیمت نفت بین ۱۱۴ و ۱۰۴ دلار در حالی روی می دهد که داده های اوپک نشان می دهد سطح تولید کمتر از میزان برنامه ریزی شده بوده است. میزان صادرات ۱۰ کشور عضو سازمان کشورهای وتلید کننده نفت حاکی از افت روزانه ۱۰۰ هزار بشکه طی ماه ژوئن است که تولید روزانه این سازمان را به ۲۸ میلیون و ۵۲۰ هزار بشکه رسانده است. در حالی که بر اساس برنامه قبلی اوپک قرار بود ۲۷۵ هزار بشکه در روز به تولید اضافه کند. مهم ترین دلیل آن هم کاهش تولید لیبی و نیجریه بوده که افزایش تولید عربستان را تقریبا خنثی نموده است. تولید لیبی بدلیل ناآرامی های داخلی از ۸۶۵ هزار بشکه به ۳۶۵ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

با در نظر گرفتن عوامل موثر بر عرضه و تقاضا می توان گفت نگرانی ها از رکود اقتصادی تحت تاثیر تورم کم سابقه و سیاست های انقباضی بسیار شدید بانک های مرکزی بازیگر اصلی بازار نفت است. بطوری که نقش کاهش عرضه و انتظارات رشد تقاضای فصلی در تابستان را کمرنگ کرده است. در چنین شرایطی دنبال کردن متغیرهای مهم مربوط به عملکرد اقتصادی می تواند سرنخ بهتری از آینده قیمت بدست دهد.

چشم انداز تکنیکال نفت برنت

برنت در نمودار روزانه در بازه بین ۱۱۵.۹۷ دلار و ۱۰۴.۶۸ دلار در حال معامله است و قیمت پس از شکستن خط روند صعودی هفت ماهه اش یک ریباند از ناحیه ی مقاومتی خط روند شکسته شده و میانگین متحرک ثبت کرده است. با این حال اسیلاتورهای قدرت روند از عقب نشینی نسبی فروشندگان خبر می دهند که می تواند بعنوان علامتی از ادامه روند خنثی در محدوده کنونی تعبیر شود. برای تثبیت یک روند نزولی جدید لازم است که فروشندگان قدرت کافی برای غلبه بر حمایت ۱۰۴.۶۸ دلار را بدست آورند. شکسته شدن این حمایت می تواند راه را برای هدف پایین تر در سطح ۹۶.۸۶ دلار باز کند. در غیر اینصورت، سیگنال حرکت صعودی زمانی صادر خواهد شد که خریداران به بازی برگردند و یک حرکت پایدار بالاتر از ۱۱۵.۹۷ دلار را شکل دهند. عبور از این سقف قیمتی می تواند آن ها را به پس گرفتن قله ۱۲۳.۳۰ دلار امیدوار نماید.

چشم انداز قیمت نفت برنت در میان نگرانی های رکودی

علی مرتضوی، مدیر تحلیل شرکت بین المللی اینوسلو

عضو انجمن تحلیلگران تکنیکال بریتانیا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل

test