• ابزاری برای افزایش سرمایه قانونی بانک ها و تقویت بازار سرمایه ایران

  صکوک منطبق با استاندارد های کمیته بازل 3 :

  ابزاری برای افزایش سرمایه قانونی بانک ها و تقویت بازار سرمایه ایران

  از مجموع 1800 میلیارد دلار دارایی های تحت مدیریت موسسات و نهادهای مالی اسلامی در جهان، صکوک سر رسید نشده با حجم بیش از 270 میلیارد دلار یعنی 15 درصد سهم بازار، پس از بانکداری اسلامی دومین بستر رشد بازار جهانی مالی اسلامی است. بر اساس آمار تامسون رویترز ، در سه فصل اول سال 2014 میزان انتشار صکوک به 99.26 میلیارد دلار رسید که نسبت به دوره مشابه در سال 2013 (با 79.9 میلیارد دلار انتشار)، رشد 25 درصدی برای بازار جهانی صکوک به ثبت رسید . به احتمال زیاد تا پایان سال 2014 میزان کل انتشار صکوک به میزان 125 تا 149.9 میلیارد دلار برسد. بنا به بررسی‌های فنی صورت گرفته، جهان در سال 2015 شاهد انتشار 150 تا 174.9 میلیارد دلار صکوک خواهد بود.

 • رونمایی بعد از 6 سال

  رونمایی بعد از 6 سال

  از بین این سه شاخص " شاخص قیمت وزنی " برای اهالی بازار سرمایه بسیار مهم است، هم به این دلیل که این شاخص در بازه زمانی طولانی تری منتشر شده و هم برای شرکت های بازار سرمایه یک وزن ارزش بازاری را متصور شده است .

 • صندوق سرمایه گذاری زیرساخت

  در یادداشتی بررسی شد:

  صندوق سرمایه گذاری زیرساخت

  زیرساخت های اقتصادی و دیگر عوامل تولید مکمل یکدیگرند و درنهایت تولید نهایی و بهره­وری عوامل تولید را افزایش می­دهند. سرمایه ­گذاری به­ منظور توسعه زیرساخت­های کشور معمولاً توسط دولت­ها صورت می­گیرد اما برنامه ریزی برای حضور بخش خصوصی در تأمین مالی زیرساخت­ها می­تواند به کاهش هزینه­ های دولت منجر شود.

 • ابزاری برای تامین مالی واردات و صادرات ایران

  صکوک اعتبار نامه اسنادی مرابحه:

  ابزاری برای تامین مالی واردات و صادرات ایران

  از آنجا که عقود اسلامی اجازه تامین مالی برای موارد مخرب نظیر تولید سلاح های کشتار جمعی، مواد مخدر و دخانیات، الکل و غیره را نمی دهد، با برجسته کردن این مورد در امیدنامه (Prospectus) می توان از این ابزار استفاده بیشتری در تجارت بین الملل به خصوص در ارتباط با کشورهای اسلامی کرد.

 • نفت شیل نمی تواند آمریکا را از خاورمیانه مستقل کند

  در یادداشتی بررسی شد:

  نفت شیل نمی تواند آمریکا را از خاورمیانه مستقل کند

  همه چیز در خصوص کاهش قیمت نفت در اوپک امسال و عدم مقاومت آمریکا از اینجا شروع شد که در تحلیلگران نفتی اعلام کردند که با وجود تنشها، قیمتهای نفت در سال ٢٠١٥ میلادی محدود می شود.

 • مبانی ارزیابی و رتبه بندی هلدینگ ها در ایران

  طی مقاله ای بررسی شد؛

  مبانی ارزیابی و رتبه بندی هلدینگ ها در ایران

  از مزیت­ های مهمی که شرکت های هلدینگ از آن برخور دارند می­توان به کاهش ریسک، امکان استفاده از منابع شرکت­های هم­گروه، امکان به اشتراک­ گذاشتن توانمندی­ ها، حمایت مالی از شرکت­های زیر مجموعه، افزایش توان رقابتی و تسهیل فعالیت در عرصه ملی و بین­ المللی اشاره کرد.

 • بودجه 94 و آثار آن بر صنایع بورسی

  در یادداشتی بررسی شد:

  بودجه 94 و آثار آن بر صنایع بورسی

  از بودجه انتظار می رود تا دو کارکرد اساسی داشته باشد، اول آنکه بودجه به عنوان مهمترین ابزار سیاست گذاری مالی در جهت ایجاد ثبات اقتصادی، تحریک رشد اقتصادی، بهبود اشتغال و توزیع درآمد برنامه داشته باشد و دوم آنکه تصویر روشن و دقیق از نحوه اداره بخش عمومی شامل نحوه تجهیز منابع و تخصیص هزینه ها، ابداعات و نوآوری های دولت برای اداره امور ارایه کند که دولت در قالب ماده واحده ها نگاهی به دو کارکرد بالا دارد

 • فرصتی تاریخی برای پیوند بورس و مسکن

  در یادداشتی بررسی شد:

  فرصتی تاریخی برای پیوند بورس و مسکن

  هفته گذشته، معاون اول رئیس جمهور خبر از تصویب آئیین نامه اجرایی تبصره 2 ماده 7 قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در هیئت دولت داد. در اینجا قصد پرداختن به فلسفه و تاریخچه تصویب این قانون و به طبع آن آئیین نامه اجرایی آن نداریم. نکته مهم این است که در دل این آئیین نامه بیش از 15 ابزار و نهاد پولی و مالی جدید که در بازار سرمایه کشور تا کنون وجود نداشته (و در بسیاری از کشورهای پیشرفته سالهاست از آنها برای تامین مالی مسکن و تقویت عرضه و نقاضای مسکن استفاده می کنند)، معرفی شده است.

 • 6 باور غلط در تحلیل نفت

  در یادداشتی بررسی شد:

  6 باور غلط در تحلیل نفت

  در شرایط فعلی، ارائه تحلیل دقیق از پیش‌بینی قیمت نفت بسیار احساس می‌شود، اما متاسفانه تحلیل‌های ارائه شده با واقعیت فاصله دارد. به همین دلیل سعی شده است به چند باور غلط درباره نفت پرداخته شود و با ارائه شواهد و مستنداتی موارد فوق بررسی شوند.

 • بیم‌ها، امیدها و اشتباهات مهلک سرمایه گذاران در وضعیت فعلی

  بیم‌ها، امیدها و اشتباهات مهلک سرمایه گذاران در وضعیت فعلی

  بازار سرمایه در تمامی کشورها همواره به اخبار مختلف اقتصادی و سیاسی واکنش نشان می دهد اما این واکنشها معمولا در کوتاه مدت با خوش بینی یا بدبینی هایی همراه است که می تواند رفتارهای هیجانی را موجب شود و باعث زیان سرمایه گذاران و معامله گران هیجان زده بشود. بازار سرمایه کشور ما نیز از این قانون مستثنی نیست. در حال حاضر احساس بیم و امید، تقریبا در هر سرمایه گذار حقیقی و حقوقی وجود دارد. محسن عباسی، مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر در مقاله ای شرایط فعلی را از ابعاد مختلف بررسی و تجزیه و تحلیل کرده است.

 • چهارشنبه سرنوشت ساز بازار طلا

  چهارشنبه سرنوشت ساز بازار طلا

  قیمت جهانی طلا این هفته تحت فشار تصمیمات فدرال در مورد نرخ بهره است.عامل دیگری که باید در نظر گرفت کاهش قیمت نفت و انرژی است که باعث می‌شود وضعیت تورم تحت تاثیر قرار گیرد و می توان گفت منطقی‌ترین دلیل برای افزایش قیمت طلا در ماه جدید بوده است.

 • آینده گروه های بازار سرمایه تا فصل مجامع

  شرکت مشارو سرمایه گذاری ابن سینا مدبر تحلیل کرد:

  آینده گروه های بازار سرمایه تا فصل مجامع

  وضعیت بازار برای سال آینده قابل قبول است. افت قیمت سهام اکثر گروه ها در کنار افزایش امیدواری ها برای گشایش های سیاسی در عین حال تدوین بودجه با محوریت خروج از رکود و حمایت از تولید در کنار تغییرات قانونی و لوایحی که به نفع بازار است نوید بازاری پر امید را برای سال 94 می دهد. تا قبل از پایان سال نیز ارایه گزارشات 9 ماهه و گزارشات بودجه 94 شرکتها می تواند محرکهایی برای رشد بازار باشد.

 • نگاهی به یکی از کسب و کارهای پر بازده شرکت های تامین سرمایه و مشاور سرمایه گذاری

  نگاهی به یکی از کسب و کارهای پر بازده شرکت های تامین سرمایه و مشاور سرمایه گذاری

  تحقیقات نشان می دهد، ادغام و تملیک یک کسب وک ار پربازده و جدید برای شرکت های تأمین سرمایه و شرکت های مشاور سرمایه گذاری است و می توان با فراهم کردن بسترهای قانونی لازم ، اجرای آن در بازار سرمایه ایران را تسهیل کرد. میثم علی محمدی کارشناس برنامه ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی نگاهی در مقاله حاضر به چگونگی این کسب و کار پر بازده پرداخته است.

 • نگاهی به گروه انبوه سازی املاک و مستغلات

  در یادداشتی بررسی شد؛

  نگاهی به گروه انبوه سازی املاک و مستغلات

  برخی از صنایع در بورس رفتار فصلی دارند ، به این معنا که در برهه زمانی خاصی بازدهی های بالایی را نصیب سهامداران می کنند. در همین رابطه، بررسی ها نشان می دهد، شاخص گروه انبوه سازی املاک و مستغلات در 5 سال گذشته (به جز یک مورد) در فصل پاییز، بازدهی مناسبی را عاید سرمایه گذاران خود کرده است.

 • وضعیت صنایع دارویی در منطقه خاورمیانه و کشورهای مشابه ایران

  وضعیت صنایع دارویی در منطقه خاورمیانه و کشورهای مشابه ایران

  با توجه به هدفگذاری های کلان توسعه صادرات در صنعت دارویی کشور به میزان بیش از یک میلیارد دلار در سال 2016 ، صادرات دارویی کشور می بایست به متوسط رشد سالیانه 60 درصدی دست یابد. تحقق این امر اگرچه بسیار دشوار است ولیکن در صورت محقق شدن می‌تواند اختلاف صادرات دارویی ایران با بازار‌های پیشروی منطقه OIC (ترکیه و اردن) را بسیار کمتر نماید و از طرفی اختلاف فاحشی با نزدیکترین رقبا (‌مصر و اندونزی) برای بازار داروی کشور به همراه آورد.

 • مهمترین روندهای تاثیر گذار در حوزه عرضه و تقاضای صنعت پتروشیمی

  مهمترین روندهای تاثیر گذار در حوزه عرضه و تقاضای صنعت پتروشیمی

  اوج سود­آوری صنعت پتروشیمی در سال 2015 خواهد بود خصوصاً در مناطقی که خوراک ارزان قیمت وجود دارد. از سال 2014 تا سال 2017، نیز قیمت نفت و گاز طبیعی، تقریباً کم نوسان و با ثبات پیش­بینی شده است و انتظار نمی­رود که افزایش یا کاهش خاصی را در قیمت­ها شاهد باشیم.

 • نشانه های برگشت بازار سهام

  با نگاهی به متغیرها بررسی شد؛

  نشانه های برگشت بازار سهام

  سه نشانه روند p/e ، معاملات خرد و شیب سقوط و صعود بازار می تواند دلایل محکمی برای بازگشت بازار سهام باشند . خوشبینی به کاهش سود بانکی، خوشبینی به توافق هسته ای، قیمت های جذاب و شناسایی کف بازار را می توان از دلایل احتمالی رشد فعلی دانست.

 • سقوط آزاد قیمت طلا در بازارهای جهانی

  سقوط آزاد قیمت طلا در بازارهای جهانی

  قیمت جهانی طلا در هفتۀ گذشته به قهقراء تاریخ پیوست و کمترین قیمت چهار سال اخیر را به ثبت رساند. در شامگاه چهارشنبه، بالاخره انتظار فعالان بازارهای جهانی برای نتایج نشست کمیتۀ بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC) به سر رسید.

 • رویکرد مبتنی بر ریسک؛ راه حلی برای مدیریت ریسک های پولشویی

  رویکرد مبتنی بر ریسک؛ راه حلی برای مدیریت ریسک های پولشویی

  مطابق مقررات مبارزه با پولشویی اشخاص تحت نظارت (بورس ها، بازارهای خارج از بورس، شرکت های کارگزاری و سایر نهادهای مالی) باید رویه ها و سیاست های کارآمدی به منظور شناسایی مشتریان و همچنین کشف عملیات و معاملات مشکوک و گزارش دهی آن توسط کارکنان اتخاذ نمایند و رویه های مذکور را تدوین و به کارکنان خود ابلاغ کنند و نیز از اجرای آن اطمینان حاصل کنند.

 • نگاهی به حواشی قیمت طلا و نفت در بازارهای جهانی

  نگاهی به حواشی قیمت طلا و نفت در بازارهای جهانی

  انتشار گزارش صندوق بین المللی پول با محتوای احتمال کاهش رشد اقتصاد جهانی و ابراز نگرانی مقامات ارشد فدرال رزرو آمریکا در این خصوص، منجر به بازگشایی داد و ستدهای قیمت طلا با روندی صعودی و با شکافی مثبت شد. قیمت طلا در هفتۀ گذشته و به خصوص در نخستین روزهای این هفته، روندی صعودی را طی کرد و با برخورد به ناحیۀ مقاومتی 1250 دلار با فشار عرضه مواجه شد.

 • تدبیر بورس کالا برای نوسانات قیمت کنجاله سویا

  در یادداشتی بررسی شد؛

  تدبیر بورس کالا برای نوسانات قیمت کنجاله سویا

  بورس کالای ایران می تواند با استفاده از ابزار قراردادهای آتی نقش زیادی در رفع دغدغه و نگرانی فعالان بازار محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله کنجاله سویا داشته باشد.

 • رشد بهای طلا و ثبات نسبی بازار ارز

  رشد بهای طلا و ثبات نسبی بازار ارز

  همان طور که انتظار می رفت، با آرام شدن بازار و کم رنگ شدن اخبار مذاکرات هسته ای، در هفته گذشته از نوسانات شدید ارزی در بازار آزاد خبری نبود. به طوری که بهای دلار در این مدت در محدوده قیمتی 3225 تا 3250 تومان با نوسانات اندکی متغیر بود.

 • کاهش شاخص های بازارهای مالی جهان

  کاهش شاخص های بازارهای مالی جهان

  انتشار آمارهای اقتصادی نامطلوب از قلب اروپا، یعنی آلمان، رکود اقتصادی در حوزۀ یورو و افزایش نگرانی ها پیرامون این منطقه را شدت داد و موجب روی برگرداندن سرمایه گذاران از سهام های اروپایی و نهایتاً تضعیف شاخص های سهام این ناحیه شد.

 • اصلاح نفت تا کجا پیش می رود

  تحلیل بنیادی نفت / قیمت نفت در آینده؛

  اصلاح نفت تا کجا پیش می رود

  به نظر می آید در هفته ها و ماه های آینده شاهد تعادل در قیمت نفت باشیم.

 • حمایت اصلی قیمت طلا درهم شکست

  حمایت اصلی قیمت طلا درهم شکست

  قیمت جهانی طلا برای اولین بار در سال 2014 به سمت کانال 1100 دلاری شتافت. معاملات این فلز در هفته ای که سپری شد، نوسانی تقریباً 35 دلاری را تجربه کرد و پس از تحمل ریزشی معادل با 2 درصد، در محدودۀ 1191 دلار، به استقبال تعطیلات پایان هفته رفت.

 • دلار بالای سطح روانی 3200 تومان آرام گرفت

  دلار بالای سطح روانی 3200 تومان آرام گرفت

  دور جدید مذاکرات هسته ای طی دو هفته آینده در اروپا آغاز می‌شود که تا آن زمان نمی توان نوسانات قابل توجه ای را برای بهای دلار متصور بود.

 • ماهی سرنوشت ساز برای بازارهای جهانی

  ماهی سرنوشت ساز برای بازارهای جهانی

  داد و ستدهای طلای جهانی پس از انجام نوساناتی قابل تامل، در نزدیکیِ قیمت بازگشایی اول هفته، متوقف شد. طلای جهانی در هفته ای که گذشت به سقف 1235 دلار و کف 1206 دلار دست یافت.

 • دست نامرئی بازار از آستین بورس ها بیرون می آید؟

  دست نامرئی بازار از آستین بورس ها بیرون می آید؟

  دولت دست به کار شده تا غبار رکود را از اقتصاد متورم کشور بروبد. این روزها همه جا صحبتش هست، معروف به بسته خروج از رکود شده. بخشهای مختلف اقتصاد را هم نشانه رفته تا تیر تدبیر این بار بر هدف بنشیند. بورس پویا و تاثیرگذار بر اقتصاد کشور هم یکی از آن اهداف است. این دولت اما بورس را برای شاخص های آنچنانیش نمی خواهد؛ قرار هم نیست هوای اقتصاد سرد و یخبندان باشد و دماسنجش دمای تابستان را نشان دهد!

 • ثبت بیشترین و کمترین رکورد تابستانه دلار در شهریور ماه

  ثبت بیشترین و کمترین رکورد تابستانه دلار در شهریور ماه

  بازار آزاد دلار در آخرین فصل تابستان تحت تأثیر برخی عوامل روانی و اقتصادی، با فراز و نشیب های بسیاری همراه شد. بازار داد و ستدهای این ارز که پیش از این با تمدید 4 ماهه مذاکرات هسته ای و همچنین نبود تقاضای قابل ملاحظه به حالتی از سکون و ثبات رفته بود، در شهریور ماه رشد قیمتی حدود 4.2 درصدی را تجربه نمود و وارد کانال 3200 تومانی شد.

 • بررسی اجمالی چالش های پیش روی طلا

  بررسی اجمالی چالش های پیش روی طلا

  بازار هفتۀ گذشته با نزول نسبتاً شارپ قیمت طلا همراه شد. قیمت طلا در محدودۀ 1266 دلار مورد بازگشایی قرار گرفت و پس از دستیابی به سقف 1271 دلار، روانه کف 1227 دلار شد. کاهش قیمت این فلز به واسطۀ فروکش کردن بحران اوکراین و تشدید گمانه زنی ها پیرامون افزایش زودهنگام نرخ بهرۀ آمریکا، به وقوع پیوست. شاخص دلار نیز در هفتۀ پیش، نزدیک بالاترین قیمت 14 ماه اخیر به نوسان درآمد و نقش مهمی را برای ریزش قیمت طلا ایفا کرد.