• سواد مالی و ضرورت آن

  سواد مالی و ضرورت آن

     شتاب تغییرات و سبک زندگی کنونی، ما را هر روزه با مفاهیم و رویکردهایی روبرو می ­­کند که اغلب بی ­تامل از کنار آن می ­گذریم، ولی واقعیت تلخ زمانی است که عدم درک جدی ­تر و عمیق­ تر ما از مسئله به زیان مالی و حتی بدتر از آن جانی ختم شود.

 • منحنی عمر مالی

  منحنی عمر مالی

  اگر چه هر فردی برنامه مالی مختص به خود را دارد، اما اغلب افراد از الگوی منحنی عمر مالی مشابهی پیروی می‌کنند.

 • سود مرکب چیست؟

  سود مرکب چیست؟

  سود یا بازده پاداشی است که بر روی سرمایه ­گذاری خود، در مدت زمان مشخص به دست می‌آورید. از نظر نوع محاسبه بازده، دو نوع بازده ساده و بازده مرکب وجود دارد.

 • تورم چیست؟

  تورم چیست؟

  همه ما کم و بیش نام تورم را شنیده‌ایم و مفهوم آن را در زندگی خود لمس کرده‌ایم. کاهش قدرت خرید، کاهش ارزش پول، افزایش قیمت کالاها و خدمات، همه از آثار وجود تورم است. تورم و تغییر نرخ تورم یکی از عوامل تأثیرگذار بر همه بخش‌های اقتصاد و بازارهای مالی، مانند بورس و بازار سهام است؛ بنابراین برای سنجش اقتصاد یک کشور از نرخ تورم استفاده می‌شود؛ زیرا این نرخ، میزان افت ارزش پول کشور را نشان می‌دهد.

 • تنظیم بودجه خانوار، هنری زنانه

   حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی چیست؟

  تنظیم بودجه خانوار، هنری زنانه

  چندی پیش سازمان جهانی یونسکو فهرستی از مواردی را منتشر کرد که بر اساس آن می توان هر فرد را به شرط برخورداری از آن موارد باسواد دانست.

 • اشتباهات رایج در سرمایه‌­گذاری

  اشتباهات رایج در سرمایه‌­گذاری

  وقتی گاوی از روی نرده‌ای پریده باشد؛ لزومی ندارد بقیه گاوها هم بتوانند از روی همان نرده بپرند؛ این یعنی فرمول موفقیت اشخاص با هم متفاوت است؛ اما معمولاً فرمول شکست افراد خیلی متفاوت نیست و شباهت‌هایی به هم دارد؛ در این مقاله به فرمول های شکست پرداخته این بخش راهنمای پرهیز از  اشتباهات رایجی است که خیلی­‌ها مرتکبش شده ­اند و ما می­‌خواهیم نشویم.

 • ثروتمند شدن یک امر زمان بر است

  ثروتمند شدن یک امر زمان بر است

  وارن بافت می­‌گوید اگر در سرمایه­‌گذاری به من زمان بدهید من هر کسی را در این زمینه شکست خواهم داد.

 • تاریخچه پول در ایران

  تاریخچه پول در ایران

  در زمان­های مختلف پول­های مختلفی وجود داشته و به وجود آمده­اند. همچنین برخی پول­ها نیز منسوخ شده و از بین رفته­اند اما چیزی که مهم است سابقه طولانی پول در زندگی انسان است به­طوری­که امروزه جزء اصلی زندگی انسان به شمار می­رود. در تاریخ ایران نیز انواع مختلفی از پول­ها و سکه­ها وجود داشته که نام در تاریخ آمده است.

 • ریسک مالی چیست؟

  ریسک مالی چیست؟

  اجتناب از ریسک‌ها ردر بازارهای مالی غیرممکن است و بهترین کاری ‏که یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار می‌تواند انجام دهد، کاهش یا کنترل این ریسک‌ها است.

 • تورم و اثر آن بر پس­ انداز

  تورم و اثر آن بر پس­ انداز

  واژه «تورم» به گرایش شدید کالاهای مصرفی، خدمات و مسکن به افزایش قیمت اشاره دارد. تورم باعث کاهش ارزش پس‌انداز نقدی می‌شود و به همین دلیل ضمن شناخت تورم باید توانایی مدیریت اثرات آن را نیز داشته باشیم.

 • مدیریت مالی شخصی

  مدیریت مالی شخصی

  افراد می توانند بر روندهای مالی‌ خود نظارت داشته باشند و به‌ جای آنکه مخارج و هزینه‌ها آنها را مدیریت کنند، او آنها را مدیریت کند.

 • "پدر پولدار، پدر بی‌پول"؛ صدرنشین فروش در آغاز هزاره سوم

  "پدر پولدار، پدر بی‌پول"؛ صدرنشین فروش در آغاز هزاره سوم

  «پدر پولدار پدر بی‌پول»، دنیای امور مالی را متحول کرده است و می‌تواند نقطه شروعی برای تمام کسانی باشد که می‌خواهند کنترل مالی‌ خود را در آینده به‌دست بگیرند.

test