• اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  شرکت ها، موسسات و در کل بنگاه­ های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتا شکافی بین این دو جریان به وجود می­ آید؛ در نتیجه لازم است که طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این‌فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تأمین مالی می­ گویند.

 • اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  با وجود کاهش نرخ بهره در امریکا اما این میزان کاهش از دید رئیس جمهور امریکا کافی نبوده است و از طرف دیگر همزمان شدن آن با کاهش ارزهایی همچون یوان چین موجب شده که نهایتا شاخص دلار با کاهش چندانی مواجه نشود و در نتیجه امریکا به هدف کاهش ارزش دلار خود در بازارهای جهانی از طریق کاهش نرخ بهره دست نیابد.

 • ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  در شرایط خاص اقتصادی کشور، عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس از راهکارهای اصلی است که از حجم دلالان در کمین تلاطم می کاهد و از نوسان کاذب و غیر اصولی قیمت ها جلوگیری می کند.

 • نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

 • رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  مدیر توسعه بازارهای مشتقه بورس کالای ایران در یادداشتی نوشت:

  رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

 • قانونگذاری هدفمند و هدایت نقدینگی به بورس

  قانونگذاری هدفمند و هدایت نقدینگی به بورس

  همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های پیش روی سیاستگذاران در هر کشوری چگونگی هدایت نقدینگی به‌«تولید» به‌عنوان اساسی‌ترین بخش اقتصاد است؛ چراکه از منظر تاریخی مسیر توسعه از فعالیت‌های تولیدی می‌گذرد و این فاکتور بنیادین به‌عنوان مهم‌ترین عامل رشد و شکوفایی اقتصادی در کشورها عمل می‌کند.

 • فین‌تک‌ها چهره تامین مالی را تغییر داده‌اند

  فین‌تک‌ها چهره تامین مالی را تغییر داده‌اند

  چند سالی است که اصطلاح «فین‌تک» در میان فعـالان و دسـت‌اندرکـــاران بازارهای مالی بیش از پیش شنیده می‌شود و از تغییرات و تحولاتی سخن به میان می‌آید که این تکنولوژی‌های نوین مالی برای اقتصاد به ارمغان می‌آورند. واژه فین‌تک اصطلاحی برای توصیف مجموعه‌ای از مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه و تکنولوژی‌های در حال ظهور است که از توانایی بالقوه‌ای برای ایجاد تغییر و تحول در خدمات مالی برخوردارند.

 • "فروش تعهدی"، ابزاری با کاربرد "فروش استقراضی"

  "فروش تعهدی"، ابزاری با کاربرد "فروش استقراضی"

  پس از ارائه راهکارهای متفاوت برای ایجاد ابزاری با کاربرد فروش استقراضی در بازار سرمایۀ کشور، با دستور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرایی شدن این ابزار در دستور کار سازمان قرار گرفته است. میثم حامدی، مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی طی یادداشتی اطلاعاتی دربارۀ فرایندی که در راه‌اندازی این ابزار در حال طی شدن است در اختیار سنا قرار داده که در پی می آید.

 • اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

  وزیر اقتصاد طی یادداشتی تاکید کرد:

  اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

  وزیر امور اقتصادی و دارایی طی یادداشتی با اشاره به اینکه تحقق اقتصاد هوشمند، یکی از ستون های برنامه وی در وزارت اقتصاد است، از آن به عنوان یک ابر فرصت پیش رو برای اقتصاد کشور یاد کرد.

 • بورس بین المللی در مناطق آزاد

  بورس بین المللی در مناطق آزاد

  مزایا و امکانات مناطق آزاد، قانون و مقررات حاکم بر آنها، جهت گیری سرمایه گذاری خارجی به سوی اوراق بهادار و نیاز به این نوع سرمایه در مناطق آزاد را می توان از عوامل مهم راه اندازی تالار منطقه ای و بین المللی بورس در هر یک از این مناطق دانست.

 • فاینکس ابزار انگیزشی بازار سرمایه

  فاینکس ابزار انگیزشی بازار سرمایه

  امروز با افتخار می‌توان گفت بورس به عنوان بخش مهم و با اهمیتی از اقتصاد کشور در روند توسعه کشور نقش‌آفرینی می‌کند. اگر چه بورس کشورمان قدمتی بیش از نیم قرن دارد اما توسعه اصلی و حرکت پرشتاب آن در دهه اخیر رخ داده است. این موضوع نیز مرهون تلاش‌های متولیان این بازار، مدیران نهادهای مالی و سرمایه‌گذرانی بوده که علی‌رغم برخی دشواری‌ها از این بازار دفاع کرده و آن را توسعه داده‌اند.

 • تحقق رونق تولید و اقتصاد در فاینکس ۲۰۱9

  تحقق رونق تولید و اقتصاد در فاینکس ۲۰۱9

  با توجه به شرایط ویژه و خاص حاکم بر کشور و به ویژه دورنمای اقتصادی در سال 1398 می توان گفت دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه فرصتی مناسب برای هماهنگی اضلاع اساسی و پایه های اقتصاد کشور در راستای حمایت از تولید و تحقق شعار "رونق تولید" در سال جدید خواهد بود.

 • بازار آتی و لحظه ای؛ تفاوت در زمان معاملات

  بازار آتی و لحظه ای؛ تفاوت در زمان معاملات

  در قرادادهای لحظه‌ای، قیمت نفت همان قیمتی است که در لحظه‌ معامله در بازارها به رسمیت شناخته شده است. قیمت لحظه‌ای نفت یا هر کالای دیگری نشان دهنده‌ میزان عرضه و تقاضای آن کالا در لحظه است. بازارهای لحظه‌ای (spot markets) بیشتر برای معامله گرانی مفید است که به صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری می کنند. اما اگر یک معامله‌گر بخواهد معاملات کوتاه‌مدت داشته باشد و از آن مهمتر، معاملات خود را در مقابل افت‌های شدید قیمت نیز به طریقی حفظ کند، بهترین نوع بازار برای این هدف، بازار آتی است – بازاری که معامله‌گر در آن با انتظار سود در آینده، نفت را در لحظه برای خرید/فروش در تاریخی مشخص در آینده معامله می کند.

 • شفاف سازی جریان اطلاعات از دستاوردهای بورس کالا

  شفاف سازی جریان اطلاعات از دستاوردهای بورس کالا

  اتفاقی که به واسطه ورود کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه ای به بورس کالا در اقتصاد ما رقم خورده، ایجاد یک جریان اطلاعاتی مناسب در بازار کالای کشور است. به عبارت دیگر نبود مرجع اطلاعاتی و معاملاتی غیر شفاف در زمان قبل از راه اندازی بورس فلزات و در ادامه بورس کالا، امروز به وجود یک منبع اطلاعاتی حتی به منظور بهره برداری و تصمیم گیری های مهم مبدل شده است.

 • طلای جهانی در مسیر صعود

  چشم انداز اونس در روزهای پایانی سال میلادی؛

  طلای جهانی در مسیر صعود

  در یک نگاه کلی، پیش خور شدن اثر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، جستجوی برای محل امن سرمایه گذاری، نوسانات منفی سایر بازارها و قرار داشتن در موقعیت پایان سال طلا را به گزینه جذابی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده و موجب شده بهای اونس بار دیگر به بالاترین رکورد شش ماه اخیر برسد.

 • چشم انداز نفت در سایه مهم ترین تحولات بازار

  چشم انداز نفت در سایه مهم ترین تحولات بازار

  پس از بزرگترین سقوط سال جاری قیمت نفت در روز سه شنبه، بازارهای جهانی چهارشنبه ای نسبتا آرام را سپری کرده اند. این در حالی است که قرار است امروز وزرای نفت روسیه و کشورهای اوپک پلاس با هم گفتگو داشته باشند و معامله گران در انتظار گزارش سازمان اطلاعات انرژی از تغییرات موجودی نفت امریکا هستند.

 • وارانت ابزاری برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه

  وارانت ابزاری برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه

  وارانت ابزاری مالی است که بر اساس آن ناشر اوراق (فروشنده) در مقابل دریافت مبلغی که قیمت وارانت ((Premium نامیده می‌شود، متعهد است در صورت درخواست خریدار در تاریخ مشخص مقدار معینی از دارایی پایه را به قیمت معین معامله کند. بنابراین وارانت یک تعهد برای ناشر (فروشنده) و یک حق برای دارنده‌ (خریدار) ایجاد می‌کند؛

 • نگاهی به تازه ترین تحولات بازار نفت

  از نشست گروه 20 تا نشست اوپک؛

  نگاهی به تازه ترین تحولات بازار نفت

  اگر روند رشد تولید و عرضه نفت به همین شکل ادامه یابد، بعید است طرف تقاضا در سال آینده میلادی قادر به پوشش عرضه باشد و این به معنای ادامه روند نزولی قیمت هاست. البته با توجه به معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران، افزایش کنونی عرضه را می توان به آماده سازی برای جلوگیری از شوک قیمت در زمان پایان معافیت ها تعبیر کرد.

 • احساس نیاز کاذب خرید فنآوری های جدید

  احساس نیاز کاذب خرید فنآوری های جدید

  بر اساس پژوهشی که سال گذشته انجام شده است یک خانوارشهری در تهران به طور متوسط سالانه 13 میلیون تومان خرج کالاهای مصرفی می کند. و از این مقدار 10 میلیون تومان خرج ‏کالاهای غیر خوراکی و مصرفی می شود. و سالانه مبلغ 26 میلیاردتومان فقط در شهر تهران برای کالاهای مصرفی هزینه می‌شود درحالی که اگر این مبلغ هزینه صرف پس انداز و ‏سرمایه‌گذاری بشود خیلی می‌تواند به توسعه کشور کمک کند.‏

 • کاهش قیمت انواع ورق در بازارهای آسیایی

  نگاهی به روند بازار فولاد در چشم انداز کوتاه مدت؛

  کاهش قیمت انواع ورق در بازارهای آسیایی

  بهای انواع محصولات قولادی در بازارهای جهانی طی هفته گذشته روند کاهشی را در پیش داشت بi طوری که برخی از این محصولات به کمترین قیمت چند ماه اخیرشان رسیدند. کاهش قیمت در حالی رخ می دهد که گزارش ها حاکی از کاهش موجودی فیزیکی انبارها می باشد. در حال حاضر به نظر می رسد همه ی فاکتورهای موثر در بازار انواع محصولات فولادی نزولی شده اند و این امر می تواند رشد قیمت در آینده را با دشواری زیادی همراه نماید. علاوه بر کاهش موجودی ها و کاهش قیمت شاهد کاهش حجم معاملات و کاسته شدن از تعداد سفارشات خرید نیز هستیم. بازار انواع ورق در آخرین روزهای کاری هفته ی قبل شرایط خاصی داشت. در بسیاری از بازارهای جهانی شاهد عقب نشینی خریداران بودیم. زیرا بسیاری از آن ها انتظار ادامه کاهش قیمت را دارند و ثبت سفارش جدید را متوقف کرده اند. در بازارهای آسیایی نیز قیمت ها بطور دسته جمعی کاهش یافت و در برخی محصولات به کمترین سطح چند ماهه رسید.

 • اگر بورس کالا نبود...

  "مصطفی موذن زاده" در یادداشتی بررسی کرد؛

  اگر بورس کالا نبود...

  براساس آخرین آمارها، ارزش کل معاملات این بازار حدود ۶.۵ درصد GDP کل کشور را تشکیل می‌دهد به طوریکه ارزش این بورس با عبور از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نیمی از ارزش معاملات بازار سرمایه را در اختیار دارد. شمار تولیدکننده و محصولات نیز بیشتر شده و به واسطه این زحماتی که در طول این سال‌ها کشیده شده، شفافیت بر معاملات کالاهای مهم کشور سایه انداخته است.

 • رکورد سه ساله در بازار متانول

  نگاهی بنیادی به چشم انداز قیمت جهانی متانول

  رکورد سه ساله در بازار متانول

  قیمت متانول CFR چین در آخرین روز معاملاتی هفته کاری بازارهای این کشور از 421 دلار در هر تن گذشت تا با قرار داشتن در محدوده بالای 420 دلار کماکان در آستانه ی بالاترین رکورد قیمتی اش طی سه سال اخیر باشد.

 • آرامش قیمت با افزایش احتیاط در هفته ی جدید

  چشم انداز هفتگی نفت در بازارهای جهانی؛

  آرامش قیمت با افزایش احتیاط در هفته ی جدید

  بازارهای جهانی هفته جدید را با رشد قیمت نفت آغاز کردند. بهای هر بشکه نفت خام برنت در بازار لندن با رشد 39 سنتی به 80 دلار و 17 سنت رسید و نفت خام تگزاس نیز با 50 سنت افزایش 69 دلار و 62 سنت در هر بشکه معامله شد. با این وجود داده های بنیادی و تکنیکالی نشان می دهد که ادامه رشد قیمت با اما و اگرهای زیادی همراه است و سرمایه گذاران تا روشن شدن واقعیت های تاثیرگذار احتیاط را پیشه کرده اند.

 • چشم انداز هفتگی فلز زرد در بازارهای جهانی

  چشم انداز هفتگی فلز زرد در بازارهای جهانی

  قیمت طلا روز جمعه گذشته با کاهش همراه شد ولی در نهایت توانست با رشد هفتگی 1.4 درصدی به کار خود پایان دهد. بازارهای جهانی در حالی هفته کاری جدید را آغاز کرده اند که بهای اونس با رشد 0.5 درصدی قیمت از یک هزار و 222 دلار به یک هزار و 228 دلار افزایش یافت و در ادامه معاملات روز دوشنبه از یک هزار و 231 دلار نیز گذشت که شروع امیدوار کننده ای محسوب می شود.

 • لزوم توجه به تحولات بنیادی در حوزه کشاورزی

  غلامرضا کاتب در یادداشتی نوشت:

  لزوم توجه به تحولات بنیادی در حوزه کشاورزی

  طبق آمار جهانی حدود ۳۵ محصول کشاورزی ایران جزو رتبه‌های یک تا ۱۰ جدول جهانی است از این رو می‌توان بر روی صادرات این محصولات تمرکز بیشتری کرد.

 • به فرزندانمان سرمایه‌گذاری بیاموزیم

  به فرزندانمان سرمایه‌گذاری بیاموزیم

  هر ایرانی برای فرزند خود به جای افتتاح حساب بانکی که هر روز قدرت خرید خود را از دست می‌دهد یک سبد سهام هرقدر کوچک خریداری کند تا ضمن سرمایه‌گذاری برای آینده فرزندش این سرمایه را صرف گردش چرخ اقتصاد و صنعت کشور کند. به این ترتیب سرمایه‌گذاری در بورس را هم به فرزندانمان می‌آموزیم.

 • خواب بی تعبیر آمریکا برای قطع صادرات نفت ایران

  خواب بی تعبیر آمریکا برای قطع صادرات نفت ایران

  برخلاف گمانه زنی هایی که در ابتدا مبنی بر کوتاه آمدن برخی اعضای اوپک در مقابل فشارهای آمریکا و موافقت آنها با افزایش فوری تولید نفت مطرح بود، اما در نهایت با مقاومت کشورهایی مانند ایران، این طرح آمریکا شکست خورد.

 • بازار سرمایه سدی در برابر سیل نقدینگی

  بازار سرمایه سدی در برابر سیل نقدینگی

  در شرایط کنونی اقتصاد کشور، بازار سرمایه یکی از بهترین محل هایی است که می‌تواند بخش قابل توجهی از نقدینگی سرگردان را به خود جذب کند.

 • رالی نفت در چشم انداز هفتگی و ماهیانه

  رالی نفت در چشم انداز هفتگی و ماهیانه

  تازه ترین پیش بینی بانک ها و موسسات بزرگ قابل توجه است. در این زمینه جی پی مورگان پیش بینی خود را از قیمت نفت در پایان سال جاری میلادی 20 دلار افزایش داده است. بانک مریل لینچ نیز پیش بینی خود را از قیمت در شش ماهه دوم 2019 به 95 دلار رسانده است. در این بین، برخی بانک ها مانند بانک ای ان زد بر این نظرند که نفت طی شش ماه آینده می تواند به 100 دلار برای هر بشکه افزایش یابد.

 • آیا می توان به آمریکا اعتماد کرد؟

  رئیس جمهور در روزنامه واشنگتن پست:

  آیا می توان به آمریکا اعتماد کرد؟

  اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی این کشور را برنمی تابند.