تیتر سه سرویس

 • کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟

  کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟

  سواد مالیپول توجیبی، یکی از روش‌های کسب پول برای کودکان و نوجوانان است. روش متداول دیگر برای به دست آوردن پول، پرداخت جایزه نقدی برای وقایعی مانند "گرفتن نمره عالی در مدرسه"، "مطالعه یک کتاب" یا "انجام کارهای منزل" است. همچنین می‌توان برای کسب پول به انجام کار تابستانی پاره‌قت یا تمام وقت اشاره کرد.

 • نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار

  نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار

  سواد مالیاگر با فرآیند دریافت وام از بانک آشنا باشید، می‌دانید که بانک، بابت وامی که به شما می‌دهد، در موعدهای مقرر، مبلغی را دریافت می‌کند. این مبلغ همان نرخ بهره است که می‌خواهیم به بانک بپردازیم.

 • مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری

  مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری

  سواد مالیبازده چیست؟ منظور از بازدهی سرمایه‌گذاری چیست؟ هدف اصلی هر نوع سرمایه‌گذاری، کسب سود است. آشنایی با انواع سود، بازده و نحوه دریافت آن، اولین قدم در شروع سرمایه‌گذاری است.

 • هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری

  هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری

  سواد مالیتمامی انسان‌ها در طی زندگی روزمره خود بارها و بارها با انتخاب‌هایی روبه‌رو می‌شوند. هر زمان که با محدودیت مواجه هستیم و گزینه‌ای را انتخاب می‌کنیم، از انتخاب‌های دیگر صرف نظر می‌کنیم و آنها را از دست می‌دهیم.

 • مهارت تصمیم‌گیری  در برنامه‌ریزی مالی

  مهارت تصمیم‌گیری  در برنامه‌ریزی مالی

  سواد مالیدر طول روز همواره با شرایطی مواجه می‌شویم که مجبوریم تصمیم بگیریم. گاهی این تصمیمات جزئی و کوچک هستند و گاهی می‌توانند تأثیر ماندگاری بر زندگی بگذارند. یکی از عواملی که به موفقیت شما در زمینه‌ی مالی کمک می‌کند مهارت تصمیم‌گیری هست. اینکه یاد بگیرید چطور دست به انتخاب‌های درست و هوشمندانه بزنید. چون همین تصمیم‌های کوچک و بزرگ است که می‌تواند بر سرنوشت شما تأثیر بگذارد.

 • چگونه قیمت به‌وجود می‌آید؟

  چگونه قیمت به‌وجود می‌آید؟

  سواد مالیقیمت یک کاربرد اساسی دارد و آن دادن یک ارزش مادی یا ذاتی به کالاها و اشیاء است. قیمت‌هایی که بر روی برچسب لباس‌ها یا برروی موادغذایی نوشته شداند برحسب تصادف بدست نیامده‌اند. این قیمت‌ها حاصل یک کنش و واکنش طولانی از رفتارهای متفاوت در انتخاب، تقدم سرمایه‌گذاری، تلاش برای بدست آوردن، نبوغ در ابداع، کوشش در فراهم آوردن تدارکات لازم، پژوهش‌های علمی، مطالعات، آمار، طراحی، مالیات‌ها و خیلی عوامل دیگر هستند. هدف نهایی تلاش‌های گفته شده ایجاد تعادل و توازن میان قیمتهاست. چیزی که به ندرت پیش می‌آید.

 • بودجه‌بندی چیست و چه اهمیتی دارد؟

  بودجه‌بندی چیست و چه اهمیتی دارد؟

  سواد مالیبودجه‌بندی به یک برنامه‌ریزی مالی می‌گویند که در آن دخل و خرج محاسبه می‌شود و تخمین میزند در یک بازه زمانی مشخص یک فرد چقدر پول درمی‌آورد و چقدر هزینه می‌کند.

 • کمبود منابع و انتخاب

  کمبود منابع و انتخاب

  سواد مالیمنابع چیزهایی هستند که ما از آنها برای ساختن یا به دست آوردن وسایل مورد نیاز خود استفاده می‌کنیم.

 • با هدف‌گذاری مالی دقیق، هوشمندانه به خواسته‌های مالی خود برسید

  با هدف‌گذاری مالی دقیق، هوشمندانه به خواسته‌های مالی…

  سواد مالیما انسان‌ها به صورت ذاتی موجوداتی هدف محور هستیم. ما بطور مداوم در راستای رسیدن به خواسته‌هایی که برایمان مهم هستند حرکت و کار و تلاش می‌کنیم.

 • تشخیص خواسته‌ در مقابل نیاز؛ پایه و اساس آموزش سواد مالی

  تشخیص خواسته‌ در مقابل نیاز؛ پایه و اساس آموزش سواد…

  سواد مالییک از مباحث مهم و اساسی در آموزش سواد مالی درک مفهوم نیاز و خواسته و تشخیص، الویت‌بندی و هدف‌گذاری آنها در برنامه‌ریزی مالی شخصی است.

 • فقر، یک مقوله ذهنی است

  فقر، یک مقوله ذهنی است

  سواد مالیبر اساس رویکرد علم روانشناسی اجتماعی، انسان تحت تاثیر محیط اجتماعی و افرادی قرار می‌گیرد که به‌طور روزانه با آنها ارتباط دارد و به‌طور ناخودآگاه به محیط اجتماعی و افراد جامعه شباهت پیدا می‌کند.

 • صرفه‌جویی؛ نخستین قانون برای رسیدن به موفقیت مالی

  صرفه‌جویی؛ نخستین قانون برای رسیدن به موفقیت مالی

  سواد مالیصرفه‌جویی را باید تمرین کرد؛ سه قانون اصلی برای موفقیت در شغل مشاور املاک عبارتند از: موقعیت، موقعیت و موقعیت و سه قانون اصلی برای رسیدن به استقلال مالی عبارتند از: صرفه‌جویی، صرفه‌جویی و صرفه‌جویی

 • پس‌انداز و اهمیت آن در زندگی شخصی

  پس‌انداز و اهمیت آن در زندگی شخصی

  سواد مالیدر قصه‌های ما ایرانیان، «مورچه» نماد ذخیره کردن است که به فکر زمستان و فردای خود است. برای این که اهمیت پس‌انداز را درک کنیم، بیان این نکته کفایت می‌کند که راه رسیدن به استقلال مالی از درک اهمیت «پس انداز کردن» می‌گذرد.

 • چگونه هزینه های خود را کنترل کنیم؟

  چگونه هزینه های خود را کنترل کنیم؟

  سواد مالیاین روزها خیلی از خانواده ها از هزینه های سرسام آور زندگی شاکی هستند و به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند این هزینه ها را کنترل کنند تا بتوانند پس اندازی برای خود داشته باشند.

 • چگونه هوش مالی به ما در کسب درآمد کمک می کند؟

  چگونه هوش مالی به ما در کسب درآمد کمک می کند؟

  سواد مالیداشتن هوش مالی بیشتر از اینکه یک ویژگی ارثی و ژنتیکی در افراد باشد، یک مهارت است. مهارتی که با افزایش دانش در زمینه‌های مرتبط مالی به راحتی می‌توان آن را ارتقاء داد. پس برای اینکه سرمایه­گذاری بهتری انجام دهید، گاهی فقط کافیست به مهارت و دانش خود بیفزائید!

 • درآمد و رویای ثروت

  درآمد و رویای ثروت

  سواد مالی   اغلب مردم موفقیت مالی را در داشتن درآمد بیشتر می­دانند و تصور می­کنند اگر درآمدشان بیشتر شود، ثروتمندتر خواهند بود و به جای یاد گرفتن سواد مالی و مدیریت مالی به شدت روی کسب پول و درآمد بیشتر تمرکز می‌کنند. تلاش برای پول درآوردن و رویای ثروت بیشتر خوب است، اما اگر مهارت سواد مالی نداشته باشید، نمی‌دانید پولی را که به دست آورده‌اید، چه کم باشد چه زیاد، چگونه مدیریت کنید.

 • صفر تا صد ارزش افزوده

  صفر تا صد ارزش افزوده

  سواد مالیارزش افزوده یک اصطلاح اقتصادی و به معنای ارزشی است که در فرآیند تولید یک کالا یا ارائه خدمت به وجود می ­آید.

 • تاریخچه پول در جهان

  تاریخچه پول در جهان

  سواد مالیپول یکی از مهم­ترین اختراعات بشری است. این پدیده موجب حذف مشکلات و تسریع و تسهیل مبادلات شده است. همچنین پول موجب تسریع و تسهیل فعالیت­های اقتصادی، گردهم آمدن هرچه آسان­تر عوامل تولید و توزیع سریع­تر و آسان­تر کالاها و خدمات شده است. از جمله مزایای پول می­توان به قابل­حمل بودن، بادوام بودن، قابلیت تقسیم­پذیری، یکسان و متحدالشکل بودن و قابلیت تشخیص اشاره کرد. اما اینکه اصولاً پول چگونه شکل گرفت، داستانی چندین هزارساله دارد که در این جا به اختصار به آن می­ پردازیم:

 • نقش سواد مالی در زندگی شخصی

  نقش سواد مالی در زندگی شخصی

  سواد مالیسواد مالی ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت­ها، گرایش و رفتارهای مالی لازم برای تصمیم‌گیری صحیح مالی و سرانجام دست­یابی به وضعیت مساعد مالی فردی است.

 • زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است

  زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است

  سواد مالیزندگی سراسر سرمایه‌گذاری است. هرجا بحث انتخاب، تعهد و تخصیص منابع مالی و غیر مالی باشد شما دارید سرمایه‌گذاری می­کنید. انتخاب یک رشته تحصیلی به معنای سرمایه­‌گذاری چهارسال از زندگی­تان است. ازدواج یک سرمایه‌گذاری عاطفی و متعهد شدن است.

 • سواد مالی و ضرورت آن

  سواد مالی و ضرورت آن

  سواد مالی   شتاب تغییرات و سبک زندگی کنونی، ما را هر روزه با مفاهیم و رویکردهایی روبرو می ­­کند که اغلب بی ­تامل از کنار آن می ­گذریم، ولی واقعیت تلخ زمانی است که عدم درک جدی ­تر و عمیق­ تر ما از مسئله به زیان مالی و حتی بدتر از آن جانی ختم شود.

 • منحنی عمر مالی

  منحنی عمر مالی

  سواد مالیاگر چه هر فردی برنامه مالی مختص به خود را دارد، اما اغلب افراد از الگوی منحنی عمر مالی مشابهی پیروی می‌کنند.

 • سود مرکب چیست؟

  سود مرکب چیست؟

  سواد مالیسود یا بازده پاداشی است که بر روی سرمایه ­گذاری خود، در مدت زمان مشخص به دست می‌آورید. از نظر نوع محاسبه بازده، دو نوع بازده ساده و بازده مرکب وجود دارد.

 • تورم چیست؟

  تورم چیست؟

  سواد مالیهمه ما کم و بیش نام تورم را شنیده‌ایم و مفهوم آن را در زندگی خود لمس کرده‌ایم. کاهش قدرت خرید، کاهش ارزش پول، افزایش قیمت کالاها و خدمات، همه از آثار وجود تورم است. تورم و تغییر نرخ تورم یکی از عوامل تأثیرگذار بر همه بخش‌های اقتصاد و بازارهای مالی، مانند بورس و بازار سهام است؛ بنابراین برای سنجش اقتصاد یک کشور از نرخ تورم استفاده می‌شود؛ زیرا این نرخ، میزان افت ارزش پول کشور را نشان می‌دهد.

 • تنظیم بودجه خانوار، هنری زنانه

   حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی چیست؟

  تنظیم بودجه خانوار، هنری زنانه

  سواد مالیچندی پیش سازمان جهانی یونسکو فهرستی از مواردی را منتشر کرد که بر اساس آن می توان هر فرد را به شرط برخورداری از آن موارد باسواد دانست.

پربازدیدترین

پنجره سواد مالی

آخرین‌های سواد مالی

test