تیتر سه سرویس

 • ظرفیت بازارهای تامین مالی نوین در توسعه صنعت نفت و گاز

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  ظرفیت بازارهای تامین مالی نوین در توسعه صنعت نفت و…

  یادداشت‌هاامروزه ظرفیت‌های مالی بسیاری در بازار سرمایه ایجاد شده و مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته سهم این بازار در تامین مالی کل کشور به صورت روزانه و فزاینده در حال افزایش است. توسعه کمی و کیفی انواع روش ها و نهادهای مالی در بازار سرمایه و همچنین آمارهای منتشره توسط نهادهای ناظر گواه این مدعاست که پول‌های هوشمندی که به دنبال کسب سود از بخش تولید و سرمایه گذاری هستند. 

 • ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان اوره

  معرفی یک صنعت؛

  ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان اوره

  یادداشت‌هاظرفیت تولید اوره ایران بیش از ۵.۶ میلیون تن در سال است که در شرکت‌های پتروشیمی پردیس، شیراز، کرمانشاه، خراستن، لردگان و شرکت پتروشیمی رازی تولید می‌شوند.

 • راهکار روسیه در غلبه بر تحریم‌ها: مقاوم‌سازی اقتصاد داخلی

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  راهکار روسیه در غلبه بر تحریم‌ها: مقاوم‌سازی اقتصاد…

  یادداشت‌هاشروع جنگ روسیه و اوکراین در ۵ اسفندماه سال ۱۴۰۰ فارغ از ابعاد سیاسی و امنیتی آن باعث بروز شوک‌های بزرگ اقتصادی در دنیا و به ویژه برای اروپا و آمریکا شد.

 • نیت خوانی سیگنال‌ فروشان

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  نیت خوانی سیگنال‌ فروشان

  یادداشت‌هادر ۲ سال گذشته به تناسب افزایش اقبال سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه، شاهد افزایش تعداد کانال‌ها و پیج‌های تاسیس شده در شبکه‌های اجتماعی بودیم که در بزنگاه‌های بازار با ارائه تحلیل‌های هدف‌دار و بعضا مغرضانه موجب خسارت‌های مادی زیادی از نظر معاملاتی (ضرر و زیان ناشی از معامله) و وجه کارمزدی (در صورت خرید سیگنال) به سرمایه‌گذاران خرد بازار سرمایه که از دانش کافی برخوردار نیستند، شده‌اند.

 • ۹ درصد ذخایر روی جهان در ایران اما سهم از بازار جهانی ۱ درصد

  طی یاداشتی بررسی شد؛

  ۹ درصد ذخایر روی جهان در ایران اما سهم از بازار جهانی…

  یادداشت‌هاایران به طور متوسط حدود ۲۲۰ هزار تن شمش روی در سال تولید می‌کند که از این مقدار به طور میانگین ۸۰ درصد آن صادر می‌شود.

 • اهمیت سوت زنی در بازار سرمایه

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  اهمیت سوت زنی در بازار سرمایه

  یادداشت‌هافساد، تقلب و کج رفتاری پدیده‌هایی هستند که به کرات در سازمان‌های مختلف دیده می‌شوند و وجود آن انکارناپذیر است. پیامدهای این ناهنجاری‌ها در تقابل با منافع عمومی بوده و باعث اتلاف منابع، کاهش رشد اقتصادی کشورها و نیز کاهش اثر بخشی اقتصاد کشورها شده و از همین رو امروزه توجه روز افزونی به اهمیت پدیده تقلب و فساد در جوامع مختلف شده است.

 • تحلیل تکنیکال شاخص قیمت طلا برحسب دلار امریکا

  طی یادداشتی بررسی شد:

  تحلیل تکنیکال شاخص قیمت طلا برحسب دلار امریکا

  یادداشت‌هادر این یادداشت ، تحلیل نمودار قیمت طلا برحسب دلار امریکا به روش تکنیکال برای دو مسیر صعودی و نزولی پیش‌بینی می‌شود. در مسیر صعودی، قیمت در چند روز اخیر محدوده ۱۹۰۰دلار را شکسته و تا خط ۱۸۵۰ دلار نزول داشته است. پس از آن توان شکستن خط ۱۸۵۰دلار را نداشته و حرکت اصلاحی تا نزدیک ۱۹۰۰دلار شکل گرفته است. اگر شاخص قیمت انرژی کافی برای شکستن محدوده ۱۹۰۰دلار را داشته باشد تا تراز بعدی فیبوناچی یعنی محدوده ۱۹۲۰دلار افزایش خواهد داشت و پس از شکستن آن و عبور از ترازهای فیبوناچی بعدی، به خط ۱۹۷۵دلار برخورد خواهد کرد. در صورتی که شاخص قیمت بتواند تمام خطوط مقابل خود را بشکند، افزایش قیمت تا ۲۰۰۰ دلار و سپس ۲۰۷۰ دلار کاملا محتمل است.

 • بازار با لیدری کدام گروه به روند خود ادامه می‌دهد؟

  پیش‌بینی هفته:

  بازار با لیدری کدام گروه به روند خود ادامه می‌دهد؟

  یادداشت‌هامحمد پورتدین_کارشناس بازار سرمایه_ آخرین روز کاری هفته گذشته و البته هفته‌ای نیمه تعطیل با ادامه استقبال صنایع کوچک و سهام بنیادی با تکنیکال جذاب، سپری شد.

 • افزایش ناگهانی نرخ بهره چه اثری بر بورس دارد؟

  یک کارشناس اقتصادی طی یادداشتی بررسی کرد:

  افزایش ناگهانی نرخ بهره چه اثری بر بورس دارد؟

  یادداشت‌هاشاید بسیاری از اقتصاددان‌ها معتقد باشند با توجه به رشد تورم جهانی باید هرچه سریعتر نرخ بهره افزایش پیدا کند تا جلوی رشد قیمت‌ها گرفته شود؛ اما باید دید، عملی شدن این اتفاق به نفع اقتصاد جهانی است یا خیر؟ نوید رجایی، کارشناس اقتصادی این موضوع را در یادداشت زیر بررسی کرده است. او معتقد است زمانی که انتظارات تورمی شکل می‌گیرد، بهتر است دولت با افزایش «تدریجی» نرخ بهره به صورت کوتاه مدت مانع از عدم تعادل در اقتصاد شود.

 • شرکت‌های سهامی عام پروژه راهکاری مؤثر در بهبود اقتصاد کشور

  طی یادداشتی بررسی شد:

  شرکت‌های سهامی عام پروژه راهکاری مؤثر در بهبود اقتصاد…

  یادداشت‌هااستفاده از ابزارهای تامین مالی نظیر شرکت سهام عام پروژه با تضمین اصل و کف سود سرمایه‌گذاران خرد، صندوق پروژه، ابزارهای تامین مالی جمعی و غیره علاوه بر مشارکت حداکثری مردم در اقتصاد، شرایط رشد اقتصادی و رشد بازار سرمایه هم‌جهت با بخش واقعی اقتصاد را فراهم می‌کند.

 • راه طولانی بازار سرمایه تا بین‌المللی شدن اما مأموریتی ممکن

  سنا در یادداشتی بررسی کرد؛

  راه طولانی بازار سرمایه تا بین‌المللی شدن اما مأموریتی…

  یادداشت‌هامؤسسه مالی ام‌اس‌سی‌آی یک شرکت ارائه دهنده خدمات مالی آمریکایی است، که در حوزه مدیریت دارایی، سرمایه‌گذاری در بورس و شاخص های بورسی، تجزیه و تحلیل بازار، مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری فعالیت می کند. بر اساس شاخص‌های این موسسه، بازار سرمایه ایران مسیر طولانی تا بین‌المللی شدن دارد. درحالیکه به نظر می‌رسد نهادهای متولی و مسئول در بازار مالی ایران با همفکری و مشارکت یکدیگر می‌توانند خیلی از محدودیت‌ها و چالش‌های موجود در جذب سرمایه‌گذاری خارجی را بر طرف کنند، چالش‌های که جدا از ریسک‌های سیستماتیک بوده و مربوط به فرایندها و عملیات داخلی است.  

 • سندباکس، فرصتی جدید برای ایده‌های نوآورانه در بازار مالی

  طی یادداشتی بررسی شد:

  سندباکس، فرصتی جدید برای ایده‌های نوآورانه در بازار…

  یادداشت‌هاپیشرفت‌های سریع در نوآوری‌های مالی (فین‌تک) فرصت‌های جدیدی را برای خدمات مالی فراهم می‌کند و به محصولات، خدمات و بازیگران جدید اجازه ورود به بازارها را می‌دهد. به‌طورکلی فین‌تک از یک سو فراهم‌کننده مزایای اقتصادی (از طریق افزایش رقابت، کارایی و نوآوری) و از دیگر سو افزایش‌دهنده سطح مشارکت مالی است. بااین‌حال، خطراتی نیز به همراه دارد به‌طوری‌که این ریسک‌ها می‌توانند بر کاربران فین تک ها تأثیرگذار باشند و به‌طورکلی سیستم‌های مالی و اقتصادی را تحت تأثیر قرار دهند. کاهش این خطرات درحالی‌که به‌نوعی تشویق به گسترش نوآوری است، ممکن است منجر به شکل‌گیری چالشی مهم برای تنظیم‌گران و سیاست‌گذاران مالی شود.

 • چشم انداز کوتاه مدت بازار سرب در جهان/ سهم ۵ درصدی ایران از ذخائر سرب و روی

  طی گزارشی بررسی شد؛

  چشم انداز کوتاه مدت بازار سرب در جهان/ سهم ۵ درصدی…

  یادداشت‌هاسرب از قدیمی‌ترین فلزات کشف شده توسط بشر است و قدمت استفاده انسان از این فلز به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. این فلز نرم، که سنگین‌ترین عنصر گپیدار جدول تناوبی است به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود، استفاده‌ی گسترده ای در صنایع  تجهیزات الکترونیکی، تولید باتری، رنگ، سرامیک و.... دارد.

 • کدام روش سرمایه‌گذاری بهترین بازدهی را در ۵ سال اخیر کسب کرده‌ است؟

  در یادداشتی تحلیل شد؛

  کدام روش سرمایه‌گذاری بهترین بازدهی را در ۵ سال اخیر…

  یادداشت‌هابا مرور آمارها طی ۵ ساله‌های مختلف، در می‌یابیم تنها کلاس‌های دارایی در دسترس که توانسته‌اند در ۲۰ سال گذشته تورم را پوشش دهند، بازار سرمایه و طلا هستند. در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ طلا بهترین بازدهی را در بین تمامی بازارها داشته و در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ بازار سرمایه و سهام بهترین بازدهی را ثبت کرده است.

 • کاهش تولید و جهش قیمت آلومینیوم در سایه جنگ روسیه و اوکراین

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  کاهش تولید و جهش قیمت آلومینیوم در سایه جنگ روسیه و…

  یادداشت‌هاروسیه پس از چین و هند سومین تولیدکننده بزرگ و از مهمترین صادرکنندگان آلومینیوم جهان است. تولید آلومینیوم روس‌ها در سال ۲۰۲۱،  قریب به ۴ میلیون تن بوده  است یعنی چیزی در حدود ۶ درصد از عرضه جهانی. این کشور حدود ۲۰ درصد از کل آلومینای مورد نیاز خود را از استرالیا تامین می کند و در نبود مواد اولیه وارداتی استرالیایی، باید جایگزین دیگری برای رفع نیاز تولیدکنندگانش  بیابد. تحریم‌های استرالیا فشار سنگینی به صنعت آلومینیوم روس‌ها به ویژه  غول آلومینیوم سازی روسیه ،روسآل وارد خواهد کرد.

 • نگاهی به چرخه تجاری بازار کامودیتی‌ها در سال جدید

  در یادداشتی پرداخته شد؛

  نگاهی به چرخه تجاری بازار کامودیتی‌ها در سال جدید

  یادداشت‌هاسال مالی جدید برای بسیاری از شرکت‌های بازار سهام در حالی شروع شده است که بازارهای جهانی در آخرین هفته سه ماهه اول سال هستند و پیش‌بینی‌های جهانی پس از گذشت قریب به سه ماه از تحولات کم سابقه، کم کم سمت‌وسوی خود را پیدا می کنند.

 • آیا یک رکود جهانی در راه است؟

  در یادداشتی پرداخته شد؛

  آیا یک رکود جهانی در راه است؟

  یادداشت‌هادر طول چرخه های اقتصادی عموما سه عامل به‌عنوان پیش‌برنده اقتصاد به سمت رکود در نظر گرفته می شوند؛ منحنی برگشتی تفاضل بازدهی اوراق قرضه، شوک قیمت کامادیتی ها و سیاست های انقباضی. در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد که هر سه عامل در حال وقوع هستند.

 • توسعه پایدار صنعت پتروشیمی در گرو تدوین فرمول علمی و منصفانه قیمت­‌گذاری خوراک پتروشیمی

  در یادداشتی پرداخته شد؛

  توسعه پایدار صنعت پتروشیمی در گرو تدوین فرمول علمی…

  یادداشت‌هاصنایع شیمیایی از جمله آنها شرکت­های پتروشیمی، سهم بیش از ۲۳ درصدی از ارزش بازار بورس و فرابورس را به خود اختصاص داده‌­اند. بنابراین، هر مؤلفه اثرگذار بر توسعه و جریان سودآوری این صنعت، می­‌تواند کل بازار سهام را تحت تأثیر قرار دهد.

 • نگاهی به سبک و سیاق افشای مظنه در بورس‌های جهان

  سنا بررسی کرد:

  نگاهی به سبک و سیاق افشای مظنه در بورس‌های جهان

  یادداشت‌هامعمولاً دو نوع سطح دسترسی برای اطلاعات مربوط به عمق بازار یا همان دفتر سفارشات وجود دارد. داده بازار سطح ۱ (level I market data) و داده بازار سطح ۲ (level II market data). داده سطح ۱ معمولا شامل اولین ردیف دفتر سفارشات است که مربوط به بهترین مظنه خرید و فروش می‌شود. در داده سطح ۲ معمولاً تمام ردیف‌ها و یا تعدادی مشخصی (مثلا ۲۰ تا) از ردیف‌های دفتر سفارشات قرار دارند.

 • قامت سنگ آهن، خمیده در برابر قیمت‌گذاری دستوری

  طی یادداشتی گران فروشی ورق سرد و گرم بررسی شد:

  قامت سنگ آهن، خمیده در برابر قیمت‌گذاری دستوری

  یادداشت‌هامحصولات سنگ‌آهنی طی یک دهه گذشته، به دلیل قیمت‌گذاری دستوری پایین‌تر از قیمت‌های جهانی و بازار معامله شدند تا به تدریج تولیدکنندگان سنگ‌آهن به تولید فولاد روی آوردند و از اکتشاف و معدن‌کاری کمی فاصله گرفتند. همین امر باعث شد زنجیره فولاد دچار عدم توازن شود و بحران کمبود مواد اولیه فولادی به وجود آید که ریشه اصلی این موضوع، همان قیمت‌گذاری دستوری در مورد محصولات سنگ‌آهنی است. اگر این اتفاق در بخش بالادست زنجیره صنعت فولاد نمی‌افتاد، قطعا مشکل کمبود مواد اولیه پدید نمی‌آمد و به دغدغه نخست فولادسازان تبدیل نمی‌شد.

 • تعریف درست و جامع از اطلاعات نهانی

  طی یادداشتی بررسی شد؛

  تعریف درست و جامع از اطلاعات نهانی

  یادداشت‌هادر نظام حقوقی ایران قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ در راستای جبران سالها خلأ قانونی در خصوص موضوع با رویکردی کیفری نسبت به تخلفات بازار سرمایه، تنها دو نوع ممنوعیت استفاده از اطلاعات محرمانه و فراهم کردن موجبات افشاء و انتشار اطلاعات را مورد تصریح قرار داده است و جرائمی در نظرگرفته است.

 • ظرفیت‌­سنجی نظام بانکی و بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه­‌ها

  در یادداشتی بررسی شد؛

  ظرفیت‌­سنجی نظام بانکی و بازار سرمایه برای تامین مالی…

  یادداشت‌هافرآیند تولید در بنگاه‌­ها و موسسات اقتصادی نیازمند تامین سرمایه است. هرچقدر کسب‌­وکارها بزرگ­تر باشد نیاز به سرمایه­‌های کلان نیز افزایش پیدا می­‌کند؛ به­‌بیان دیگر، تامین مالیِ فرآیند تولید، نیازمند یک زنجیره بین تامین پول و تخصیص پول است تا معضل کمبود سرمایه (سرمایه­‌ای که برای رسیدن به ظرفیت تولید بالقوه یا حتی شروع یک کسب­‌وکار لازم است) برطرف شود.

 • بازار داغ برنت در زمستان سرد اروپا

  بازار داغ برنت در زمستان سرد اروپا

  یادداشت‌هاطلای سیاه با ادامه افزایش قیمت در روز جمعه در تمامی بازارها موفق شد، چهارمین هفته ی صعودی خود را به پایان برساند. رالی قیمتی در حالی نفت را به آستانه رکوردهای چند ساله اش می رساند که نگرانی ها از تاثیر منفی سویه جدید امیکرون برتقاضای جهانی فروکش کرده و ادامه ی برنامه تولید کنندگان بزرگ برای کاهش عرضه، سرمایه گذاران را به پیشی گرفتن رشد تقاضا از عرضه امیدوار کرده است.

 • ارزیابی موقعیت‌ها و ریسک‌ها از طریق گزارشگری پایداری شرکت­‌ها

  ارزیابی موقعیت‌ها و ریسک‌ها از طریق گزارشگری پایداری…

  یادداشت‌هاگزارش پایداری، افزون بر افشای اطلاعات قابل اعتماد، مرتبط و استاندارد عملکرد شرکت‌ها، به تصمیم‌گیری مناسب‌تر سهامداران، سرمایه‌گذاران و عموم مردم می‌انجامد که از طریق آن، سرمایه‌گذاران می‌توانند به ارزیابی موقعیت‌ها و ریسک‌ها بپردازند و در نتیجه تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری را انجام داد.

 • بررسی تأثیر مصوبه مالیات از صادرات مواد خام و نیمه خام در صنایع مختلف

  از فولادی‌ها تا پتروپالایشی‌ها؛

  بررسی تأثیر مصوبه مالیات از صادرات مواد خام و نیمه…

  یادداشت‌هاتولید عمده مواد خام و نیمه خام توسط شرکت های بازار سرمایه بیشتر از نیاز داخل است و چاره ای جز صادرات آنها نیست، بنابراین تاحدودی مشخص بود این قانون به گونه‌ای خواهد بود که اثر قابل توجهی در شرکت‌های بازار سرمایه نگذارد.

test