تیتر سه سرویس

 • بازار داغ شایعات بی‌پایه در بورس

  یک تحلیلگر بازار سرمایه بررسی کرد:

  بازار داغ شایعات بی‌پایه در بورس

  یادداشت‌هاترکمان احمدی در یادداشتی تاثیر شایعات فضای مجازی بر بازار سرمایه را بررسی کرد.

 • معاملات اوراق اختیار فروش تبعی در بازار سرمایه؛ فرصت ها و تهدیدها

  در یادداشتی بررسی شد؛

  معاملات اوراق اختیار فروش تبعی در بازار سرمایه؛ فرصت…

  یادداشت‌هااوراق اختیار فروش تبعی، یکی از بهترین ابزارهای ممکن برای به حداقل رساندن ریسک سیستماتیک در معاملات سهام محسوب می‌شود.  سرمایه‌گذاران با استفاده از این ابزار می‌توانند نسبت به کسب بازده مورد انتظار، اطمینان لازم را کسب کنند.

 • لزوم توجه به همه ابزارهای مالی برای سرمایه‌گذاری در بورس

  لزوم توجه به همه ابزارهای مالی برای سرمایه‌گذاری در…

  یادداشت‌هابورس ایران در مقابل بورس‌های دنیا نوپا به حساب می‌آید اما در طول همین مدت اندک فعالیت، از نظر تنوع ابزارها و نهادهای مالی و نیز از لحاظ حجم و گردش معاملات، رشد و توسعه قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 • آیا سرمایه گذاری روی سکه وطلا همچنان جذاب است؟

  آیا سرمایه گذاری روی سکه وطلا همچنان جذاب است؟

  یادداشت‌هابا ورود قیمت سکه برای اولین بار به کانال ۱۶ میلیون تومان برای بسیاری از سرمایه گذاران این سوال مطرح است که آیا همچنان خرید سکه جهت سرمایه گذاری توجیه پذیر است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید به بررسی عوامل موثر بر قیمت سکه بپردازیم.

 • اقدامات گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار و برنامه های توسعه ای

  طی یادداشتی به مناسبت روز جهانی آمار تشریح شد؛

  اقدامات گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق…

  یادداشت‌هاروز جهانی آمار برای اولین بار در ۲۰ اکتبر۲۰۱۰ در سراسر جهان به ثبت رسید. این روز توسط کمیسیون آمار سازمان ملل متحد(UNSD)  تعیین و نام‌گذاری شد و رویداد آن هر پنج سال یکبار برگزار می شود. در همین راستا دومین رویداد روز جهانی آمار در سال ۲۰۱۵ و سومین رویداد روز جهانی آمار در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۹ مهرماه ۱۳۹۹) برگزار می شود.

 • روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس چیست و چه مزایایی دارد؟

  فرهنگ حسینی تشریح کرد:

  روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس چیست و چه مزایایی…

  یادداشت‌هایک کارشناس بازار سرمایه روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه و چگونگی انتخاب سهام از بین ۷۰۰ نماد موجود در بورس را تشریح کرد.

 • هفته جهانی سرمایه گذار، فرصتی برای آموزش های بیشتر و فرهنگ سازی عمیق تر

  هفته جهانی سرمایه گذار، فرصتی برای آموزش های بیشتر…

  یادداشت‌هاهفته جهانی سرمایه گذاری(WIW) یک کمپین جهانی به همت سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار(آیسکو) است که طی آن، مسائل مختلفی مانند افزایش آگاهی نسبت به آموزش به سرمایه گذاران، حمایت از آنها و همچنین ابتکارات نهادهای ناظر در خصوص آموزش و فرهنگ سازی به سرمایه گذاران مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 • افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم

  در یادداشتی بررسی شد:

  افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم

  یادداشت‌هادر توضیح افزایش سرمایه از محل صرف سهام باید گفت اگر شرکت اندوخته یا سود انباشته‌ای نداشته باشد که بخواهد از آن محل افزایش سرمایه دهد، می‌تواند از محل آورده نقدی سهامداران و با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم اقدام به افزایش سرمایه کند؛ در این حالت به سهامداران فعلی فرصت شرکت در این افزایش سرمایه از محل اعطای حق تقدم داده می‌شود که به آن افزایش سرمایه با استفاده از صرف سهام با حفظ حق تقدم گفته می‌شود.

 • توصیه هایی به سهامداران تازه وارد

  محمدجمالی در یادداشتی نوشت؛

  توصیه هایی به سهامداران تازه وارد

  یادداشت‌هااین روزها پیشکسوتان و حرفه ای های بازار سرمایه با موج عظیمی از تماسها و مراجعات سرمایه گذاران تازه وارد مواجه هستند که سوال همه آنها این است که با سهام خریداری شده چه کنند یا با منابع نقدی که در اختیار دارند چه سهامی را خریداری کنند.در بازار بمانند یا خارج شوند؟ امیدی به بازگشت قیمت سهامی که اصلاح قابل توجهی داشته اند وجود دارد یا خیر. سرمایه گذاری در سهام شرکتهای بورسی و فرابورسی در مقایسه با بازارهای موازی مثل ملک، ارز و طلا بازدهی بهتری خواهد داشت یا خیر.

 • اوراق تبعی چیست؟ حقیقی ها چگونه از این اوراق کسب سود کنند؟

  در یادداشتی بررسی شد:

  اوراق تبعی چیست؟ حقیقی ها چگونه از این اوراق کسب سود…

  یادداشت‌هاطرح اوراق تبعی بیمه سهام در ۱۶ مرداد سال ۹۱ به عنوان «عرضه اختیار فروش تبعی برای سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران» به تصویب شورای عالی بورس رسید و اجرایی شد.

 • در شرایط بازارِ منفی چطور آرامش خود را حفظ کنیم؟

  در یادداشتی بررسی شد؛

  در شرایط بازارِ منفی چطور آرامش خود را حفظ کنیم؟

  یادداشت‌هابرای حفظ آرامش در بازار حتی در شرایط منفی توجه به نکاتی ضروری است که در ادامه می خوانید:

 • تحولات بازار سرمایه ایران در دهه ۹۰ خورشیدی

  در یادداشتی بررسی شد؛

  تحولات بازار سرمایه ایران در دهه ۹۰ خورشیدی

  یادداشت‌هابازار سرمایه از جمله بخش های مهم اقتصادی هر کشوری است و می تواند در صورت تحقق پیش نیازها و بسترهای لازم، کارکردهای مناسبی در عرصه اقتصاد ملی داشته باشد. حضور بازیگران اصلی اقتصاد یعنی دولت، سرمایه گذاران و بنگاه ها و شرکت های اقتصادی با اهداف و سلایق مختلف در بازار سرمایه از جمله ویژگی های مهم این بخش از اقتصاد است.

 • سهام عدالت؛ فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه

  سهام عدالت؛ فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه

  یادداشت‌هانخستین بارقه های خصوصی‌سازی به شیوه «توزیع سهام شرکت های دولتی» از اوایل دهه هفتاد شمسی، در آسمان اقتصاد کشور نمایان شد و در قالب تصویب «سیاست های کلی اصل۴۴» و اجرایی سازی طرح سهام عدالت، جامه عمل به تن پوشید. هیات دولت نیز در ادامه با تصویب «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی» در جلسه مورخ ۲۱ آبان ۸۵، ستاد مرکزی سهام عدالت را بنیان نهاد.

 • قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  یادداشت‌هاقطع مدار(Circuit Breaker)، اقدامی نظارتی است که با هدف ایجاد وقفه در معاملات بورسی به جهت جلوگیری از هیجانی شدن بازار عملیاتی می شود. این وقفه می تواند هم در شاخص کل بازار و هم در تک سهم ها اعمال شود. در واقع زمانی که سیستم به شرایط از پیش تعیین شده قطع مدار(Circuit Breaker) می رسد وقفه (Halt) اتفاق می افتد.

 • بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  به احترام ورود مردم به بازار سرمایه؛

  بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  یادداشت‌هارشد بازار آرزوی همه فعالین بازار است.قطعا در کنار رشد بازار باید به عمق بازار هم توجه کرد. بازار نیاز دارد که با حجم بالا و گردش زیاد عمق پیدا کند.

 • تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  یادداشت‌هاتابعیت شرکتی، مسئولیت اجتماعی فعالیت‌ها و میزان همخوانی آن با مسئولیت‌های حقوقی، اخلاقی و اقتصادی سهامداران را در بر می‌گیرد. از آنجا که سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در جستجوی شرکت‌های مسئولیت‌پذیر در مواردی مانند محیط زیست، اجتماع و حاکمیت هستند، اهمیت تابعیت شرکتی هر روز پررنگ تر می‌شود.

 • بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  یادداشت‌هااثرات منفی همه گیری بیماری کرونا بر زندگی بشر انکار ناپذیر است. این بیماری بر جنبه های مختلفی از زندگی عادی مردم تاثیر گذار بوده تا جایی که ارتباط بین انسانها را با مشکل مواجه کرده است. واکنش های اجتماعی به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفته اند و به طبع آن موجب کاهش مراودات مالی در سطح ملی و بین المللی شده اند.

 • بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  یادداشت‌هاسرمایه‌گذاران کم اطلاع به سمت خرید سهامی سوق پیدا می کنند که درباره‌اش چیزی نمی‌دانند یا از کسی شنیده‌اند یا این روزها به لطف تلگرام و اینستاگرام در دام دلالان و سیگنال‌فروشان گرفتار می‌شوند. از صف‌نشینی و تقلید گرفته تا تک سهم شدن که خیلی‌ها را در سال‌های گذشته از بورس گریزان کرده است.

 • حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یک تودیع و خاطره‌ ای ماندگار در دل اهالی بازار ؛

  حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یادداشت‌هابازار سرمایه کشور در پنجمین روز از مرداد ۱۳۹۵ به استقبال دهمین سکاندار خود دکتر شاپور محمدی رفت تا از همان روزهای نخستِ تصدی ایشان بر بالاترین مقام اجرایی سازمان بورس، شاهد کاشتن بذرهای نوآوری و توسعه‌یافتگی در بازار سرمایه کشور باشیم. حدود ۴ سال تلاش و کوشش بی‌وقفه دکتر محمدی در سازمان بورس درخت امیدی را به بار نشانده است که نوید آینده‌ای درخشان را برای بازار سرمایه می‌دهد.

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها