تیتر سه سرویس

 • قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  یادداشت‌هاقطع مدار(Circuit Breaker)، اقدامی نظارتی است که با هدف ایجاد وقفه در معاملات بورسی به جهت جلوگیری از هیجانی شدن بازار عملیاتی می شود. این وقفه می تواند هم در شاخص کل بازار و هم در تک سهم ها اعمال شود. در واقع زمانی که سیستم به شرایط از پیش تعیین شده قطع مدار(Circuit Breaker) می رسد وقفه (Halt) اتفاق می افتد.

 • بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  به احترام ورود مردم به بازار سرمایه؛

  بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  یادداشت‌هارشد بازار آرزوی همه فعالین بازار است.قطعا در کنار رشد بازار باید به عمق بازار هم توجه کرد. بازار نیاز دارد که با حجم بالا و گردش زیاد عمق پیدا کند.

 • تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  یادداشت‌هاتابعیت شرکتی، مسئولیت اجتماعی فعالیت‌ها و میزان همخوانی آن با مسئولیت‌های حقوقی، اخلاقی و اقتصادی سهامداران را در بر می‌گیرد. از آنجا که سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در جستجوی شرکت‌های مسئولیت‌پذیر در مواردی مانند محیط زیست، اجتماع و حاکمیت هستند، اهمیت تابعیت شرکتی هر روز پررنگ تر می‌شود.

 • بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  یادداشت‌هااثرات منفی همه گیری بیماری کرونا بر زندگی بشر انکار ناپذیر است. این بیماری بر جنبه های مختلفی از زندگی عادی مردم تاثیر گذار بوده تا جایی که ارتباط بین انسانها را با مشکل مواجه کرده است. واکنش های اجتماعی به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفته اند و به طبع آن موجب کاهش مراودات مالی در سطح ملی و بین المللی شده اند.

 • بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  یادداشت‌هاسرمایه‌گذاران کم اطلاع به سمت خرید سهامی سوق پیدا می کنند که درباره‌اش چیزی نمی‌دانند یا از کسی شنیده‌اند یا این روزها به لطف تلگرام و اینستاگرام در دام دلالان و سیگنال‌فروشان گرفتار می‌شوند. از صف‌نشینی و تقلید گرفته تا تک سهم شدن که خیلی‌ها را در سال‌های گذشته از بورس گریزان کرده است.

 • حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یک تودیع و خاطره‌ ای ماندگار در دل اهالی بازار ؛

  حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یادداشت‌هابازار سرمایه کشور در پنجمین روز از مرداد ۱۳۹۵ به استقبال دهمین سکاندار خود دکتر شاپور محمدی رفت تا از همان روزهای نخستِ تصدی ایشان بر بالاترین مقام اجرایی سازمان بورس، شاهد کاشتن بذرهای نوآوری و توسعه‌یافتگی در بازار سرمایه کشور باشیم. حدود ۴ سال تلاش و کوشش بی‌وقفه دکتر محمدی در سازمان بورس درخت امیدی را به بار نشانده است که نوید آینده‌ای درخشان را برای بازار سرمایه می‌دهد.

 • سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای کوچک و متوسط

  سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای…

  یادداشت‌هابا شیوع ویروس کرونا در چین و آسیب دیدن کسب و کارها، دولت های محلی چین مجموعه ای از اقدامات را برای حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط(SMEs) آغاز کردند. در این یادداشت تلاش می شود جدیدترین اطلاعات در خصوص ابزارها و سیاست هایی که در مناطق مختلف چین اجرا شده است، در اختیار شما قرار گیرد.

 • بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

  بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما…

  یادداشت‌هامحمد فطانت، رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار، با ارسال یادداشتی به بورس ۲۴ درباره رخدادهای اخیر نوشت: بازار سرمایه کشور به لطف ساختارهای قانونی موجود و البته تلاش های مجدانه مدیران آن، در حال گذر از یک شیب تند تاریخی است و پشتیبانی دولت برای بازار سرمایه در هر شرایطی لازم است.

 • اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی بررسی کرد؛

  اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  یادداشت‌هاجدیدترین مطالعات انجام‌ شده توسط «مجمع جهانی اقتصاد» نشان می‌دهد که یکی از پارامترهای تاثیر گذار بر روند مبادلات کالایی دنیا و بورس های کالا، تغییرات جوی است که رابطه مستقیمی با بخش کشاورزی و در نتیجه محصولات کشاورزی مبادله شده در بورس‌های کالایی دارد.

 • صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای مالی

  صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای…

  یادداشت‌هاباید توجه کرد درآمدهای حوزه نفت با توجه به روند کنونی اقتصاد جهانی به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع تلنگری به فعالان حوزه پتروشیمی، جهت توسعه و ایفای نقش در بازارهای جهانی و بهره گیری از ابزارهای نوین و فراهم آوردن خواسته های جدید اقتصاد است. در این میان به نظر می رسد که بازارهای کالایی در ایران از جمله پتروشیمی و صنعتی برای توسعه بازار، راهی جز گام برداشتن در مسیر بازارهای مالی و به طور مشخص بهره گیری از ظرفیت های بستری همچون بورس کالا ندارند.

 • گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها

  در یادداشتی بررسی شد،

  گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های…

  یادداشت‌هاهدف از حسابرسی، اظهار نظر حسابرس در خصوص انطباق صورت‌های مالی از تمام جنبه‌های بااهمیت با استانداردهای حسابداری است.

 • شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار مالی چیست؟

  شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار…

  یادداشت‌هاشماره شناسایی بین المللی اوراق بهادار(۱)، کدی است که به اوراق بهادار قابل معامله در سطح بین المللی هویت و شناسه مشخص می دهد. این شناسه در تمام بازارهای پیشروی جهانی در فرآیندهای تسویه و تولیت حساب مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال در بازار

  اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال…

  یادداشت‌هاسازمان بورس و اوراق بهادار در راستای بهبود سطح تحلیل، دانش تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه اقدام به برگزاری آزمون‌های هفت‌گانه بازار سرمایه و اعطای گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوطه به شرکت‌کنندگان در صورت گذراندن حدنصاب قبولی کرده است.

 • چگونه پای برق به بازارسرمایه باز شد؟

  چگونه پای برق به بازارسرمایه باز شد؟

  یادداشت‌هایادداشت محمدحسین عسگری، رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی ایران در خصوص ورود برق به بورس انرژی و نحوه معاملات آن در بازار مشتقه و بازار فیزیکی را در ادامه بخوانید.

 • اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  اما و اگرهای معافیت مالیاتی

  یادداشت‌هاهمیشه این سوال مطرح بوده که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، چه رخداد تاثیرگذاری از منظر بنیادی در شرکت‌ها صورت می‌گیرد؟ برخی به این موضوع معتقدند که در گام اول، ساختار مالی شرکت اصلاح می‌شود. آراستگی صورت‌های مالی برای برخی از شرکت‌ها که فعالیت عملیاتی‌شان سودآوری سابق را ندارد یا زیان انباشته سنگینی دارند و آنها را در مرز ورشکستگی قرار داده یا مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده‌اند، یکی از گزینه‌هایی است که مدیران بدون تردید به‌عنوان اولین گزینه به آن نگاه می‌کنند. در این شرایط، تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه با اهداف تجاری انجام نمی‌شود و مهم‌ترین دلیل اتخاذ چنین تصمیم‌هایی، جلوگیری از انحلال، افزایش سقف اعتباری شرکت و ادامه فعالیت به امید بهبود در شرایط اقتصادی و تغییر در نرخ‌های فروش و نهاده‌های تولید است. البته توانایی اخذ تسهیلات مالی برای شرکت‌هایی که خود را با این روش از ماده ۱۴۱ قانون تجارت رهانیده‌اند، به سیاست‌های کلان کشور و مسائلی از قبیل اشتغال و خودکفایی در آن بخش خاص تولید و صنعت بستگی دارد.

 • فقدان چارچوب

  تامین مالی از بازار سرمایه با چه چالش‌هایی مواجه است؟

  فقدان چارچوب

  یادداشت‌هاشرکت‌ها، موسسات و در کل بنگاه‌های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتاً شکافی بین این دو جریان به وجود می‌آید؛ در نتیجه لازم است طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تامین مالی می‌گویند.

 • استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار(1)

  استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار(1)

  یادداشت‌هاامروزه حجم و پیچیدگی مقررات جدید و موجود در کسب و کار ناخواسته موجب شده است تا ارائه‌دهندگان خدمات مالی، تمرکزی بر نوآوری نداشته باشند. لذا به موازات آن موسسات مالی نیز به دلیل عدم وجود قطعیت‌ قانونگذاری در زمینه توسعه محصولات جدید و استقرار فناوری‌های پیشرو، نسبت به نوآوری، محتاطانه عمل می‌کنند.

 • انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (2)

  انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (2)

  یادداشت‌هاموارد استفاده از «فناوری قانونگذاری (RegTech)» بسیار گسترده است و تنها به ارائه گزارش‌ها خلاصه نمی‌شود. در حال حاضر بیش از ۸۰ استارت‌آپ «فناوری قانونگذاری (RegTech)» مشغول فعالیت هستند که به طور کلی از نظر حوزه فعالیت‌شان به پنج دسته تقسیم شده‌اند:

 • نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار سهام

  نقش کمیته حسابرسی در عملکرد ناشران پذیرفته شده بازار…

  یادداشت‌ها«کمیته‌های حسابرسی یا Audit Committee از دهه ۴۰ در دنیا رواج یافتند. این کمیته‌ها اصولا محافظان سازمان‌ها (Gatekeeper) هستند که صادقانه در جهت شفاف شدن صورت‌های مالی و سایر عملکردهای مرتبط با عملیات شرکت گام بر می‌دارند.»

 • چالش ربات‌ها و نیروی کار

  چالش ربات‌ها و نیروی کار

  یادداشت‌هادر سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی بی‌سابقه‌ای از جمله دیجیتالی شدن، اتوماسیـون، هـوش مصنوعی و مـه‌داده‌ها (Big Data) را در زندگی روزمره شاهد بوده‌ایم. این موضوع، صعود مداوم اقتصاد جهانی پس از چند سال را به بار آورده است، در حالیکه اکنون با کاهش چشمگیر آن روبرو هستیم و علت آن را سیاست‌گذاری‌ها و ابهامات سیاسی موجود در بسیاری از نقاط جهان می‌دانند.

 • اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  اهمیت و مزایای ورود استارت‌آپها به بازار سرمایه

  یادداشت‌هاشرکت ها، موسسات و در کل بنگاه­ های اقتصادی در طول زمان یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای خواهند داشت که لزوماً بر هم منطبق نیستند و نهایتا شکافی بین این دو جریان به وجود می­ آید؛ در نتیجه لازم است که طی فرآیندی این شکاف پر شود. به این‌فرآیند که به دنبال ایجاد، جمع‌آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه‌ای برای هر نوع مخارجی است، تأمین مالی می­ گویند.

 • اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  اقتصاد جهانی و تصویر کلی بازارها

  یادداشت‌هابا وجود کاهش نرخ بهره در امریکا اما این میزان کاهش از دید رئیس جمهور امریکا کافی نبوده است و از طرف دیگر همزمان شدن آن با کاهش ارزهایی همچون یوان چین موجب شده که نهایتا شاخص دلار با کاهش چندانی مواجه نشود و در نتیجه امریکا به هدف کاهش ارزش دلار خود در بازارهای جهانی از طریق کاهش نرخ بهره دست نیابد.

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها