تیتر سه سرویس

 • افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم

  در یادداشتی بررسی شد:

  افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم

  یادداشت‌هادر توضیح افزایش سرمایه از محل صرف سهام باید گفت اگر شرکت اندوخته یا سود انباشته‌ای نداشته باشد که بخواهد از آن محل افزایش سرمایه دهد، می‌تواند از محل آورده نقدی سهامداران و با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم اقدام به افزایش سرمایه کند؛ در این حالت به سهامداران فعلی فرصت شرکت در این افزایش سرمایه از محل اعطای حق تقدم داده می‌شود که به آن افزایش سرمایه با استفاده از صرف سهام با حفظ حق تقدم گفته می‌شود.

 • توصیه هایی به سهامداران تازه وارد

  محمدجمالی در یادداشتی نوشت؛

  توصیه هایی به سهامداران تازه وارد

  یادداشت‌هااین روزها پیشکسوتان و حرفه ای های بازار سرمایه با موج عظیمی از تماسها و مراجعات سرمایه گذاران تازه وارد مواجه هستند که سوال همه آنها این است که با سهام خریداری شده چه کنند یا با منابع نقدی که در اختیار دارند چه سهامی را خریداری کنند.در بازار بمانند یا خارج شوند؟ امیدی به بازگشت قیمت سهامی که اصلاح قابل توجهی داشته اند وجود دارد یا خیر. سرمایه گذاری در سهام شرکتهای بورسی و فرابورسی در مقایسه با بازارهای موازی مثل ملک، ارز و طلا بازدهی بهتری خواهد داشت یا خیر.

 • در شرایط بازارِ منفی چطور آرامش خود را حفظ کنیم؟

  در یادداشتی بررسی شد؛

  در شرایط بازارِ منفی چطور آرامش خود را حفظ کنیم؟

  یادداشت‌هابرای حفظ آرامش در بازار حتی در شرایط منفی توجه به نکاتی ضروری است که در ادامه می خوانید:

 • تحولات بازار سرمایه ایران در دهه ۹۰ خورشیدی

  در یادداشتی بررسی شد؛

  تحولات بازار سرمایه ایران در دهه ۹۰ خورشیدی

  یادداشت‌هابازار سرمایه از جمله بخش های مهم اقتصادی هر کشوری است و می تواند در صورت تحقق پیش نیازها و بسترهای لازم، کارکردهای مناسبی در عرصه اقتصاد ملی داشته باشد. حضور بازیگران اصلی اقتصاد یعنی دولت، سرمایه گذاران و بنگاه ها و شرکت های اقتصادی با اهداف و سلایق مختلف در بازار سرمایه از جمله ویژگی های مهم این بخش از اقتصاد است.

 • سهام عدالت؛ فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه

  سهام عدالت؛ فرصت تاریخی برای توسعه بازار سرمایه

  یادداشت‌هانخستین بارقه های خصوصی‌سازی به شیوه «توزیع سهام شرکت های دولتی» از اوایل دهه هفتاد شمسی، در آسمان اقتصاد کشور نمایان شد و در قالب تصویب «سیاست های کلی اصل۴۴» و اجرایی سازی طرح سهام عدالت، جامه عمل به تن پوشید. هیات دولت نیز در ادامه با تصویب «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی» در جلسه مورخ ۲۱ آبان ۸۵، ستاد مرکزی سهام عدالت را بنیان نهاد.

 • قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  قطع مدار چیست و چگونه عمل می کند؟

  یادداشت‌هاقطع مدار(Circuit Breaker)، اقدامی نظارتی است که با هدف ایجاد وقفه در معاملات بورسی به جهت جلوگیری از هیجانی شدن بازار عملیاتی می شود. این وقفه می تواند هم در شاخص کل بازار و هم در تک سهم ها اعمال شود. در واقع زمانی که سیستم به شرایط از پیش تعیین شده قطع مدار(Circuit Breaker) می رسد وقفه (Halt) اتفاق می افتد.

 • بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  به احترام ورود مردم به بازار سرمایه؛

  بحث حباب را رها کنید؛ چه موافقان و چه مخالفان

  یادداشت‌هارشد بازار آرزوی همه فعالین بازار است.قطعا در کنار رشد بازار باید به عمق بازار هم توجه کرد. بازار نیاز دارد که با حجم بالا و گردش زیاد عمق پیدا کند.

 • تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  تابعیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی شرکتی

  یادداشت‌هاتابعیت شرکتی، مسئولیت اجتماعی فعالیت‌ها و میزان همخوانی آن با مسئولیت‌های حقوقی، اخلاقی و اقتصادی سهامداران را در بر می‌گیرد. از آنجا که سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در جستجوی شرکت‌های مسئولیت‌پذیر در مواردی مانند محیط زیست، اجتماع و حاکمیت هستند، اهمیت تابعیت شرکتی هر روز پررنگ تر می‌شود.

 • بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  بازار جهانی گرفتار در بحران کرونا

  یادداشت‌هااثرات منفی همه گیری بیماری کرونا بر زندگی بشر انکار ناپذیر است. این بیماری بر جنبه های مختلفی از زندگی عادی مردم تاثیر گذار بوده تا جایی که ارتباط بین انسانها را با مشکل مواجه کرده است. واکنش های اجتماعی به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار گرفته اند و به طبع آن موجب کاهش مراودات مالی در سطح ملی و بین المللی شده اند.

 • بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  بورس فقط خرید و فروش سهام نیست!

  یادداشت‌هاسرمایه‌گذاران کم اطلاع به سمت خرید سهامی سوق پیدا می کنند که درباره‌اش چیزی نمی‌دانند یا از کسی شنیده‌اند یا این روزها به لطف تلگرام و اینستاگرام در دام دلالان و سیگنال‌فروشان گرفتار می‌شوند. از صف‌نشینی و تقلید گرفته تا تک سهم شدن که خیلی‌ها را در سال‌های گذشته از بورس گریزان کرده است.

 • حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یک تودیع و خاطره‌ ای ماندگار در دل اهالی بازار ؛

  حرکت قطار بازار سرمایه بر ریل توسعه

  یادداشت‌هابازار سرمایه کشور در پنجمین روز از مرداد ۱۳۹۵ به استقبال دهمین سکاندار خود دکتر شاپور محمدی رفت تا از همان روزهای نخستِ تصدی ایشان بر بالاترین مقام اجرایی سازمان بورس، شاهد کاشتن بذرهای نوآوری و توسعه‌یافتگی در بازار سرمایه کشور باشیم. حدود ۴ سال تلاش و کوشش بی‌وقفه دکتر محمدی در سازمان بورس درخت امیدی را به بار نشانده است که نوید آینده‌ای درخشان را برای بازار سرمایه می‌دهد.

 • سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای کوچک و متوسط

  سیاست های حمایتی دولت های محلی چین از کسب و کارهای…

  یادداشت‌هابا شیوع ویروس کرونا در چین و آسیب دیدن کسب و کارها، دولت های محلی چین مجموعه ای از اقدامات را برای حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط(SMEs) آغاز کردند. در این یادداشت تلاش می شود جدیدترین اطلاعات در خصوص ابزارها و سیاست هایی که در مناطق مختلف چین اجرا شده است، در اختیار شما قرار گیرد.

 • بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

  بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما…

  یادداشت‌هامحمد فطانت، رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار، با ارسال یادداشتی به بورس ۲۴ درباره رخدادهای اخیر نوشت: بازار سرمایه کشور به لطف ساختارهای قانونی موجود و البته تلاش های مجدانه مدیران آن، در حال گذر از یک شیب تند تاریخی است و پشتیبانی دولت برای بازار سرمایه در هر شرایطی لازم است.

 • اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی بررسی کرد؛

  اثر تغییرات جوی بر مبادلات بورس های کالایی دنیا

  یادداشت‌هاجدیدترین مطالعات انجام‌ شده توسط «مجمع جهانی اقتصاد» نشان می‌دهد که یکی از پارامترهای تاثیر گذار بر روند مبادلات کالایی دنیا و بورس های کالا، تغییرات جوی است که رابطه مستقیمی با بخش کشاورزی و در نتیجه محصولات کشاورزی مبادله شده در بورس‌های کالایی دارد.

 • صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای مالی

  صنعت فولاد و پتروشیمی نیازمند حضور بیشتر در بازارهای…

  یادداشت‌هاباید توجه کرد درآمدهای حوزه نفت با توجه به روند کنونی اقتصاد جهانی به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع تلنگری به فعالان حوزه پتروشیمی، جهت توسعه و ایفای نقش در بازارهای جهانی و بهره گیری از ابزارهای نوین و فراهم آوردن خواسته های جدید اقتصاد است. در این میان به نظر می رسد که بازارهای کالایی در ایران از جمله پتروشیمی و صنعتی برای توسعه بازار، راهی جز گام برداشتن در مسیر بازارهای مالی و به طور مشخص بهره گیری از ظرفیت های بستری همچون بورس کالا ندارند.

 • گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های پذیرفته شده در بورس‌ها

  در یادداشتی بررسی شد،

  گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و تکالیف شرکت‌های…

  یادداشت‌هاهدف از حسابرسی، اظهار نظر حسابرس در خصوص انطباق صورت‌های مالی از تمام جنبه‌های بااهمیت با استانداردهای حسابداری است.

 • شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار مالی چیست؟

  شماره شناسه بین المللی اوراق بهادار و طبقه بندی ابزار…

  یادداشت‌هاشماره شناسایی بین المللی اوراق بهادار(۱)، کدی است که به اوراق بهادار قابل معامله در سطح بین المللی هویت و شناسه مشخص می دهد. این شناسه در تمام بازارهای پیشروی جهانی در فرآیندهای تسویه و تولیت حساب مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال در بازار

  اهمیت گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازارسرمایه از منظر اشتغال…

  یادداشت‌هاسازمان بورس و اوراق بهادار در راستای بهبود سطح تحلیل، دانش تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه اقدام به برگزاری آزمون‌های هفت‌گانه بازار سرمایه و اعطای گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوطه به شرکت‌کنندگان در صورت گذراندن حدنصاب قبولی کرده است.

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها