تیتر سه سرویس

 • ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  ثمرات عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس

  یادداشت‌هادر شرایط خاص اقتصادی کشور، عرضه کالاهای اساسی در تالار شیشه ای بورس از راهکارهای اصلی است که از حجم دلالان در کمین تلاطم می کاهد و از نوسان کاذب و غیر اصولی قیمت ها جلوگیری می کند.

 • نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

  یادداشت‌هاشرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

 • رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  مدیر توسعه بازارهای مشتقه بورس کالای ایران در یادداشتی نوشت:

  رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

  یادداشت‌هاتوسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

 • قانونگذاری هدفمند و هدایت نقدینگی به بورس

  قانونگذاری هدفمند و هدایت نقدینگی به بورس

  یادداشت‌هاهمواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های پیش روی سیاستگذاران در هر کشوری چگونگی هدایت نقدینگی به‌«تولید» به‌عنوان اساسی‌ترین بخش اقتصاد است؛ چراکه از منظر تاریخی مسیر توسعه از فعالیت‌های تولیدی می‌گذرد و این فاکتور بنیادین به‌عنوان مهم‌ترین عامل رشد و شکوفایی اقتصادی در کشورها عمل می‌کند.

 • فین‌تک‌ها چهره تامین مالی را تغییر داده‌اند

  فین‌تک‌ها چهره تامین مالی را تغییر داده‌اند

  یادداشت‌هاچند سالی است که اصطلاح «فین‌تک» در میان فعـالان و دسـت‌اندرکـــاران بازارهای مالی بیش از پیش شنیده می‌شود و از تغییرات و تحولاتی سخن به میان می‌آید که این تکنولوژی‌های نوین مالی برای اقتصاد به ارمغان می‌آورند. واژه فین‌تک اصطلاحی برای توصیف مجموعه‌ای از مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه و تکنولوژی‌های در حال ظهور است که از توانایی بالقوه‌ای برای ایجاد تغییر و تحول در خدمات مالی برخوردارند.

 • "فروش تعهدی"، ابزاری با کاربرد "فروش استقراضی"

  "فروش تعهدی"، ابزاری با کاربرد "فروش استقراضی"

  یادداشت‌هاپس از ارائه راهکارهای متفاوت برای ایجاد ابزاری با کاربرد فروش استقراضی در بازار سرمایۀ کشور، با دستور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرایی شدن این ابزار در دستور کار سازمان قرار گرفته است. میثم حامدی، مدیر گروه بازارها و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی طی یادداشتی اطلاعاتی دربارۀ فرایندی که در راه‌اندازی این ابزار در حال طی شدن است در اختیار سنا قرار داده که در پی می آید.

 • اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

  وزیر اقتصاد طی یادداشتی تاکید کرد:

  اقتصاد هوشمند، ابر فرصت پیش روی اقتصاد کشور

  یادداشت‌هاوزیر امور اقتصادی و دارایی طی یادداشتی با اشاره به اینکه تحقق اقتصاد هوشمند، یکی از ستون های برنامه وی در وزارت اقتصاد است، از آن به عنوان یک ابر فرصت پیش رو برای اقتصاد کشور یاد کرد.

 • بورس بین المللی در مناطق آزاد

  بورس بین المللی در مناطق آزاد

  یادداشت‌هامزایا و امکانات مناطق آزاد، قانون و مقررات حاکم بر آنها، جهت گیری سرمایه گذاری خارجی به سوی اوراق بهادار و نیاز به این نوع سرمایه در مناطق آزاد را می توان از عوامل مهم راه اندازی تالار منطقه ای و بین المللی بورس در هر یک از این مناطق دانست.

 • فاینکس ابزار انگیزشی بازار سرمایه

  فاینکس ابزار انگیزشی بازار سرمایه

  یادداشت‌هاامروز با افتخار می‌توان گفت بورس به عنوان بخش مهم و با اهمیتی از اقتصاد کشور در روند توسعه کشور نقش‌آفرینی می‌کند. اگر چه بورس کشورمان قدمتی بیش از نیم قرن دارد اما توسعه اصلی و حرکت پرشتاب آن در دهه اخیر رخ داده است. این موضوع نیز مرهون تلاش‌های متولیان این بازار، مدیران نهادهای مالی و سرمایه‌گذرانی بوده که علی‌رغم برخی دشواری‌ها از این بازار دفاع کرده و آن را توسعه داده‌اند.

 • تحقق رونق تولید و اقتصاد در فاینکس ۲۰۱9

  تحقق رونق تولید و اقتصاد در فاینکس ۲۰۱9

  یادداشت‌هابا توجه به شرایط ویژه و خاص حاکم بر کشور و به ویژه دورنمای اقتصادی در سال 1398 می توان گفت دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه فرصتی مناسب برای هماهنگی اضلاع اساسی و پایه های اقتصاد کشور در راستای حمایت از تولید و تحقق شعار "رونق تولید" در سال جدید خواهد بود.

 • بازار آتی و لحظه ای؛ تفاوت در زمان معاملات

  بازار آتی و لحظه ای؛ تفاوت در زمان معاملات

  یادداشت‌هادر قرادادهای لحظه‌ای، قیمت نفت همان قیمتی است که در لحظه‌ معامله در بازارها به رسمیت شناخته شده است. قیمت لحظه‌ای نفت یا هر کالای دیگری نشان دهنده‌ میزان عرضه و تقاضای آن کالا در لحظه است. بازارهای لحظه‌ای (spot markets) بیشتر برای معامله گرانی مفید است که به صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری می کنند. اما اگر یک معامله‌گر بخواهد معاملات کوتاه‌مدت داشته باشد و از آن مهمتر، معاملات خود را در مقابل افت‌های شدید قیمت نیز به طریقی حفظ کند، بهترین نوع بازار برای این هدف، بازار آتی است – بازاری که معامله‌گر در آن با انتظار سود در آینده، نفت را در لحظه برای خرید/فروش در تاریخی مشخص در آینده معامله می کند.

 • شفاف سازی جریان اطلاعات از دستاوردهای بورس کالا

  شفاف سازی جریان اطلاعات از دستاوردهای بورس کالا

  یادداشت‌هااتفاقی که به واسطه ورود کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه ای به بورس کالا در اقتصاد ما رقم خورده، ایجاد یک جریان اطلاعاتی مناسب در بازار کالای کشور است. به عبارت دیگر نبود مرجع اطلاعاتی و معاملاتی غیر شفاف در زمان قبل از راه اندازی بورس فلزات و در ادامه بورس کالا، امروز به وجود یک منبع اطلاعاتی حتی به منظور بهره برداری و تصمیم گیری های مهم مبدل شده است.

 • طلای جهانی در مسیر صعود

  چشم انداز اونس در روزهای پایانی سال میلادی؛

  طلای جهانی در مسیر صعود

  یادداشت‌هادر یک نگاه کلی، پیش خور شدن اثر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، جستجوی برای محل امن سرمایه گذاری، نوسانات منفی سایر بازارها و قرار داشتن در موقعیت پایان سال طلا را به گزینه جذابی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده و موجب شده بهای اونس بار دیگر به بالاترین رکورد شش ماه اخیر برسد.

 • چشم انداز نفت در سایه مهم ترین تحولات بازار

  چشم انداز نفت در سایه مهم ترین تحولات بازار

  یادداشت‌هاپس از بزرگترین سقوط سال جاری قیمت نفت در روز سه شنبه، بازارهای جهانی چهارشنبه ای نسبتا آرام را سپری کرده اند. این در حالی است که قرار است امروز وزرای نفت روسیه و کشورهای اوپک پلاس با هم گفتگو داشته باشند و معامله گران در انتظار گزارش سازمان اطلاعات انرژی از تغییرات موجودی نفت امریکا هستند.

 • وارانت ابزاری برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه

  وارانت ابزاری برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه

  یادداشت‌هاوارانت ابزاری مالی است که بر اساس آن ناشر اوراق (فروشنده) در مقابل دریافت مبلغی که قیمت وارانت ((Premium نامیده می‌شود، متعهد است در صورت درخواست خریدار در تاریخ مشخص مقدار معینی از دارایی پایه را به قیمت معین معامله کند. بنابراین وارانت یک تعهد برای ناشر (فروشنده) و یک حق برای دارنده‌ (خریدار) ایجاد می‌کند؛

 • نگاهی به تازه ترین تحولات بازار نفت

  از نشست گروه 20 تا نشست اوپک؛

  نگاهی به تازه ترین تحولات بازار نفت

  یادداشت‌هااگر روند رشد تولید و عرضه نفت به همین شکل ادامه یابد، بعید است طرف تقاضا در سال آینده میلادی قادر به پوشش عرضه باشد و این به معنای ادامه روند نزولی قیمت هاست. البته با توجه به معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران، افزایش کنونی عرضه را می توان به آماده سازی برای جلوگیری از شوک قیمت در زمان پایان معافیت ها تعبیر کرد.

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها